Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dalsze wzrosty cen paliw? Zobacz prognozy ekspertów

0
Podziel się:

Ostatnie tygodnie to kiepski czas dla kierowców. Każda kolejna wizyta na stacji paliw boli coraz bardziej.

Dalsze wzrosty cen paliw? Zobacz prognozy ekspertów
(ianmunroe/CC/Flickr)

Analitycy rynku paliw prognozują, że ceny benzyny, oleju napędowego i autogazu pozostaną wysokie, a prawdopodobnie nie uda się uniknąć kolejnych podwyżek. Według nich, to efekt m.in. ostatniego wzrostu cen surowców energetycznych.

Analitycy z portalu e-petrol.pl zwracają uwagę, że w połowie ubiegłego tygodnia, ropa kosztowała poniżej 100 dolarów za baryłkę, wtedy można było liczyć na dłuższą korektę na rynku ropy. Zamiast tego, ceny surowca szybko odrobiły straty, powracając w okolice 110 dolarów.

- _ Tendencja zwyżkowa na rynku ropy zagościła na dobre. Notowania surowca na giełdzie w Londynie rosną od siedmiu kolejnych dni. W górę poszły też ceny na stacjach paliw w Polsce _ - napisano w komunikacie. - _ Rekordowo drogi jest olej napędowy. Kolejny tydzień z rzędu mocno drożeje autogaz i to może jeszcze nie być koniec podwyżek cen tego paliwa _ - dodano.

Czytaj prognozę Money.pl

Zdaniem specjalistów z e-petrol.pl, wzrostów cen zapewne nie uda się uniknąć. Szacują, że w najbliższych dniach za benzynę bezołowiową będziemy płacić 5,19 - 5,33 złotego za litr, a za olej napędowy 5,15 - 5,28 zł/l. Ceny autogazu mogą się wahać między 2,79 a 2,93 złotego.

Z kolei analitycy BM Reflex spodziewają się, że ceny benzyny Eurosuper 95 utrzymają się na poziomie 5,17 - 5,35 złotego za litr, oleju napędowego 5,12 - 5,28 zł/l, a autogazu 2,79 - 2,95 złotego.

Eksperci zaznaczają, że będą jednak stacje, na których za litr benzyny Eurosuper 95 zapłacimy powyżej 5,45 zł, za olej napędowy blisko 5,40 zł, zaś za LPG - już powyżej trzech złotych.

- _ Ceny paliw na stacjach będą utrzymywały się na wysokim poziomie, bo nie ma sygnałów, które mogłyby wpłynąć na obniżki paliw w hurcie. Co prawda ropa na krótko potaniała, a złoty odrobił straty do dolara, to jednak nie wystarczyło to na trwałe obniżki cen przez producentów _ - tłumaczą specjaliści z BM Reflex.

Ich zdaniem, nawet jeśli ceny na rynku hurtowym spadną, to ze względu na minimalny poziom marży realizowanej przez operatorów rynku detalicznego, trzeba będzie dłużej poczekać na obniżki cen na stacjach.

Ponad połowa ceny paliwa to podatkiPonad 50 procent średniej ceny paliwa płacimy państwu pod postacią opłaty paliwowej, akcyzy i podatku VAT. Najwięcej, bo ponad 30 procent ceny pochłania akcyza. Pozostała część to: cena surowca oraz marża właściciela stacji.

źródło: Money.pl

Wśród tankujących są jednak równi i równiejsi. Uprzywilejowanymi są rolnicy, którzy tankują olej napędowy. Przysługuje im limitowany zwrot akcyzy. Oczywiście kwota, jaką dostają, zależy od wielkości gospodarstwa. W tym roku mogą liczyć na nie więcej niż 73,10 zł na 1 hektar użytków rolnych.

Więcej o cenach paliw - czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t132623.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pawlak;obnaza;plan;brukseli;paliwa;w;gore,64,0,890688.html) Pawlak obnaża "szatański" pomysł Brukseli Wicepremier zapowiada wielką batalię przeciwko planom Komisji Europejskiej podwyższenia akcyzy na paliwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t136367.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/publikacje/artykul/benzyna;moglaby;byc;tansza;o;23;gr;a;olej;napedowy;o;10;gr,165,0,802469.html) Benzyna mogłaby być tańsza o 23 grosze Rząd nie ulży kierowcom. Choć ma takie możliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t20211.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uokik;tankujemy;gorsze;paliwa,54,0,802358.html) UOKiK: Tankujemy gorsze paliwa Pogorszenie dotyczy benzyny i gazu. W przypadku ropy jakość nieznacznie poprawiła się.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)