Notowania

inflacja w polsce
15.02.2011 18:32

Dane o inflacji "negatywną niespodzianką"

Ekonomiści nie kryją zaskoczenia i spodziewają się podwyżek stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(star5112/CC/Flickr)

Ekonomiści nie kryją zaskoczenia danymi GUS, który podał, że inflacja w styczniu 2011 roku wzrosła do 3,8 procent. Spodziewają się podwyżek stóp procentowych, zauważając jednocześnie, że 3,8 procentowa inflacja pożera zyski z lokat bankowych.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu wzrosły o 3,8 procent w stosunku do stycznia 2010 roku, a w porównaniu z grudniem 2010 roku wzrosły o 1,2 procent, podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w styczniu o 3,4 procent, natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,8 procent.

Zgodnie z danymi GUS żywność, napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe podrożały w styczniu o 4,8 procent, wydatki na użytkowanie mieszkań i nośniki energii były wyższe o 6,1 procent, a ceny transportu wzrosły o 7,2 procent.

Zdaniem ekonomistów Raiffeisen Bank, którzy oczekiwali wzrostu cen na poziomie 3,3 procent, dane o inflacji były _ sporą negatywną niespodzianką _. Zwrócili oni uwagę, że styczniowa inflacja wspięła się na poziom najwyższy od kwietnia 2009 roku.

_ - Na wyższą inflację złożyły się trzy czynniki. Pierwszym i najsilniejszym było gwałtowne przyspieszenie wzrostu cen żywności do 1,7 procent (miesiąc do miesiąca) _ - napisały w komunikacie Marta Petka-Zagajewska i Dorota Strauch.

Ich zdaniem elementem sprzyjającym wzrostowi cen w styczniu była zmiana stawek podatku VAT. Według nich dane GUS będą stanowić istotny argument przemawiający za niezwłocznymi podwyżkami stóp procentowych. - _ Uzyskanie większości skłonnej do poparcia kolejnego wniosku o podwyżkę już na marcowym posiedzeniu jest bardzo prawdopodobne _ - uważają ekonomiści z Raiffeisen Bank.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/nowe;dane;o;inflacji;wzrost;cen;zaskoczyl;analitykow,205,0,772045.html) Nowe dane o inflacji. Wzrost cen zaskoczył analityków
Także analitycy banku J.P. Morgan wskazują, że na styczniowy odczyt inflacji wpływ miała podwyżka o 1 punkt procentowy VAT i presja na wzrost cen żywności, które stanowią jedną czwartą w tzw. koszyku inflacyjnym, wynikająca z rosnących cen produktów rolnych. Ich zdaniem prawdopodobne jest, że w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się w przedziale 3,5-4 procent i będzie stopniowo spadała do poziomu 3-3,5 procent na koniec roku.

_ - Stopa inflacji przekraczająca górny próg celu inflacyjnego (3,5 procent) jest mocnym argumentem za przyspieszeniem cyklu zwyżek stóp procentowych. Dane zwiększają prawdopodobieństwo zwyżki na najbliższym posiedzeniu RPP 2 marca _ - napisali.

Aleksandra Bluj z zespołu analiz i prognoz rynkowych banku Pekao uważa, że kolejne miesiące przyniosą dalsze wzrosty cen, włączając w to efekty _ przemetkowania _ w tej części sklepów, która nie dokonała tego na początku roku.

_ - W kolejnych miesiącach oczekujemy wzrostu inflacji powyżej 4 procent, możliwe już w lutym, ze szczytem w okolicach 4,5 procent w maju/kwietniu 2011 roku _ - poinformowała Bluj. Jej zdaniem inflacja na koniec 2011 roku może oscylować powyżej poziomu 4 procent _ z ryzykiem wyższego odczytu z tytułu rosnących cen żywności oraz wyższej niż oczekiwano presji inflacyjnej _.

Bluj spodziewa się podwyżki stóp procentowych w marcu o 25 punktów bazowych, ale nie wyklucza też wzrostu o 50 punktów bazowych. _ - W naszej ocenie Rada skumuluje podwyżki stóp procentowych w pierwszej połowie roku, podnosząc stopy po raz kolejny już w czerwcu _ - poinformowała.

Analityk z Open Finance Michał Sadrak zwraca natomiast uwagę, że wysoka inflacja pożera zyski z lokat bankowych. - _ Przeciętny realny zysk z dwunastomiesięcznych depozytów zakończonych w styczniu był bliski zera, bo wyniósł zaledwie 0,09 procent. W co drugim banku klienci ponieśli realną stratę _ - poinformował Sadrak.

Z jego wyliczeń wynika, że aż w 15 bankach roczne lokaty po opodatkowaniu i uwzględnieniu inflacji nie dały rady ochronić zdeponowanych oszczędności. _ - Wśród lokat zakończonych w styczniu tego roku tylko w trzech bankach realny zysk przekroczył 1 procent Jeszcze pół roku temu, kiedy inflacja wynosiła 2 procent, ta bariera nie stanowiła problemu dla 28 instytucji _ - wyjaśnia Sadrak.

Według analityka z Open Finance klienci banków powinni przyjąć pesymistyczny scenariusz wytyczony przez górną granicę celu inflacyjnego NBP (3,5 procent) i na tej podstawie dobierać depozyty. _ - Wtedy, żeby nowozakładana lokata ochroniła oszczędności, jej oprocentowanie nie powinno być niższe niż 4,4 procent w skali roku _ - podsumował Sadrak.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t90501.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/wiadomosci/artykul/inflacja;wzrosla;mniej;niz;oczekiwano,175,0,734895.html) Inflacja wzrosła mniej niż oczekiwano W listopadzie ceny towarów i usług wzrosły o 2,7 procent. Ekonomiści szacowali 2,9 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inflacja;w;ryzach;prognozy;podobne;jak;przed;miesiacem,59,0,726331.html) Inflacja w ryzach, prognozy podobne jak przed miesiącem Rząd szacuje inflację w listopadzie na poziomie 2,8 proc.

mmu/ je/ gma/

Tagi: inflacja w polsce, inflacja, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz