Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Debata ekonomistów. Brakuje wspólnej diagnozy polskiej gospodarki

0
Podziel się:

Polska społeczna, czy neoliberalna? To nie jedyne pytanie na które nie mogli znaleźć odpowiedzi podczas debaty zorganizowanej przez PiS.

Debata ekonomistów. Brakuje wspólnej diagnozy polskiej gospodarki
(PAP/Tomasz Gzell)

Ekonomiści zaproszeni na dzisiejszą debatę na temat programu gospodarczego PiS nie byli zgodni co do tego, jaki jest model polskiej gospodarki - społeczny, czy neoliberalny. Zgodzili się za to, że gospodarka rozwija się zbyt wolno.

Prof. Grażyna Ancyparowicz powiedziała, że polska gospodarka miała być społeczną gospodarką rynkową, ale - jej zdaniem - tak się nie stało. - _ Jest to gospodarka wyłącznie neoliberalna, gospodarka bardzo silnie poddana deregulacji, prywatyzacji, regułom wolnego rynku _ - wskazywała ekonomistka.

Jej zdaniem uznano, że należy eliminować państwo z gospodarki i to - jak zaznaczyła - skutecznie się udało. _ - Uznano również, że nie jest dobrze, jeżeli mamy przemysł, w związku z tym uczyniono wszystko, żeby przemysł zlikwidować. Ja myślę, że po kilku latach w ogóle zlikwidujemy przemysł i nie będziemy zanieczyszczali środowiska, także to jest bardzo duże osiągnięcie _ - ironizowała Ancyparowicz.

Jej zdaniem polska gospodarka rozwija się za wolno. _ - Ci, którzy lubią się zajmować trzecim światem wiedzą, że możemy budować gospodarkę nowoczesną przynajmniej wtedy, jeżeli mamy tempo wzrostu na poziomie wyższym niż 5 proc. średnio rocznie. W Polsce było to 4,3 proc. Było to za mało, by zapewnić dostateczną liczbę miejsc pracy i stąd mamy kurczenie się rynku pracy i różne związane z tym patologie _ - dodała.

Z tą oceną nie zgodził się główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka. _ - Istotnie mamy problemy, w szczególności dosyć duży dług i publiczny, i prywatny. Istotnie, tempo wzrostu jest umiarkowane. Ale oczywiście zrobiliśmy bardzo duży postęp w zmniejszeniu dystansu cywilizacyjnego w stosunku do Europy Zachodniej _ - ocenił ekonomista.

Gomułka nie zgodził się z oceną, że w Polsce nie ma społecznej gospodarki rynkowej. Wskazywał, że takiej tezie przeczą wysokie wydatki publiczne, które w Polsce sięgają 40-50 proc. PKB i bardzo duże transfery socjalne.

_ - W Chinach wydatki publiczne w ciągu ostatnich 30 lat to między 20 a 30 proc. PKB. A u nas - między 40 a 50 proc. U nas te wydatki publiczne w tym czasie były sporo wyższe niż w Europie na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego 30-40 lat temu, są porównywalne do wydatków Europy teraz, na innym zupełnie poziomie _ - wyliczał Gomułka.

_ - Minione dwadzieścia kilka lat to był czas, w którym gospodarka w dość przyzwoitym tempie rosła. Był problem podziału - najbogatsi zyskiwali najwięcej, ci z dołu zyskiwali niewiele, ale prawie wszyscy zyskiwali. Dzisiaj stoimy przed innym problemem, mianowicie takim, że ktoś będzie musiał tracić. To jest wielkie wyzwanie dla klasy politycznej, jak dokonać tej redystrybucji _ - ocenił prof. Ryszard Bugaj.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m90931.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/produkcja;przemyslowa;rozczarowala;analitykow,51,0,1162291.html) *Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki * Analitycy spodziewali się wzrostu o niecałe dwa procent wynik okazał się niemal cztery razy niższy. Jego zdaniem minione dwadzieścia lat trzeba oceniać _ w sposób centrowy _, czyli dostrzegać nie tylko problemy, ale i sukcesy. Zgodził się natomiast, że średnioroczne tempo wzrostu PKB wynoszące ok. 4 proc. było za niskie.

Były wiceminister finansów Cezary Mech wskazywał, że wielkim problemem stojącym przed Polską jest demografia. - _ Jesteśmy krajem, który się zwija. Jeśli chodzi o przyrost naturalny, to jesteśmy na pozycji 209., a więc 13. od tyłu na świecie _ - powiedział Mech.

Jego zdaniem nie można się łudzić, że starzejące się społeczeństwo będzie w stanie wypracować wzrost gospodarczy. Dodał, że trudno będzie też o innowacyjność. _ Innowacyjność i wzrost gospodarczy generują dwudziesto, trzydziestolatkowie _ - zaznaczył ekonomista.

Zdaniem wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha Andrzeja Sadowskiego, 20 lat temu mieliśmy do czynienia z cudem gospodarczym, którego źródłem była wolność gospodarcza i niskie podatki. Jak ocenił, najcenniejszym kapitałem Polski są zasoby pracy. _ Albo będziemy je dyskryminować w sensie podatkowym, albo je uwolnimy, aby polski cud gospodarczy ponownie mógł się wydarzyć _ - zaznaczył.

Członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Adam Glapiński zwracał zaś uwagę na wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, o którym nie można zapominać. _ Gdyby nie uwzględnić tej pomocy, to sytuacja gospodarcza Polski wyglądałaby o wiele gorzej _ - przekonywał.

Nawiązując do wypowiedzi Sadowskiego o _ cudzie gospodarczym _, powiedział, że było to przywrócenie normalności. _ To nie jest cud, tylko likwidacja jakiegoś wrzodu historycznego i przywrócenie normalności _ - podkreślił Glapiński.

Jego zdaniem polska gospodarka nie rozwija się _ w tych sektorach, które mają przyszłość, tylko w tych, które nas na stałe umieszczają w przedziale peryferyjnym _. Zwrócił także uwagę na rozbudowaną biurokrację, która jego zdanie krępuje _ naturalną dynamikę społeczną związaną z istnieniem państw narodowych _.

Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska oceniła, że w Polsce nie było równowagi między gospodarką realną a polityką monetarną. Jej zdaniem dzisiejsza sytuacja gospodarcza jest poniekąd wynikiem tego. _ Mamy bezrobocie i ono nakręca złą sytuację demograficzną, a demografia nakręca fatalną sytuację w finansach publicznych _ - powiedziała.

Według głównego ekonomisty SKOK Janusza Szewczaka Polska jest _ w przededniu potężnego kryzysu gospodarczego _. Jego zdaniem _ im dłużej będzie realizowana koncepcja gospodarcza polegająca na zadłużeniu kraju, płaceniu za to tyle ile wierzyciele sobie życzą, oraz na wyprzedaży majątku narodowego, kolejne programy gospodarcze będą musiały być radykalne, społecznie dolegliwe i niebezpieczne dla spokoju społecznego w Polsce _.

Według Szewczaka Polacy nie posiadają _ żadnego wartościowego majątku _. _ Nawet te 500 mld oszczędności, jakie mają w bankach, zanieśli do zagranicznych banków _ - zaznaczył.

_ - Uważam, że pierwszą sprawą jaką powinniśmy podjąć, jaki przyszły rząd powinien podjąć, to natychmiastowe zatkanie tych dziur, przez które wycieka setki miliardów złotych rocznie. Z moich szacunków wynika, że jest to ok. 200 mld zł rocznie i tracimy je na rzecz m.in. zagranicznych podmiotów _ - powiedział. Do tej sumy doliczył także m.in. _ sztuczne pompowanie przez ministra Rostowskiego kursu złotówki - to ok. 40 mld zł _.

Czytaj więcej w Money.pl
Debata ekonomiczna PiS-u. Kurs ekonomii dla prezesa? Nieżyciowe pomysły, polityczna propaganda, krótki kurs ekonomii dla prezesa - tak polityczni oponenci oceniają debatę PiS.
Ostro o pomyśle PiS: To jak pieczenie chleba bez piekarza Debata ekonomistów bez udziału ministra finansów będzie ułomna - uważa doradca prezydenta. Zobacz, kogo jeszcze zabraknie.
Petru odpowiada Kaczyńskiemu w Money.pl Po dokładnym zapoznaniu się z przesłanymi materiałami uznałem, że mój udział w tej debacie nie jest celowy - pisze ekonomista.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)