Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deficyt obrotów po lipcu spadł do 3,6 proc. PKB

0
Podziel się:

Deficyt obrotów bieżących po lipcu spadł do 3,6 proc. PKB z 3,7 proc. PKB po czerwcu - uważa Grzegorz Wójtowicz z RPP.

'Według moich szacunków deficyt obrotów bieżących za ostanie dwanaście miesięcy po lipcu spadł do 3,6 proc. PKB z 3,7 proc. PKB po czerwcu' - powiedział PAP.

NBP podał w piątek, że deficyt obrotów bieżących spadł w lipcu do 97 mln USD z 408 mln USD w czerwcu, zdecydowanie poniżej oczekiwań rynku. Ekonomiści spodziewali się spadku deficytu obrotów bieżących w lipcu do 284 mln USD z 376 mln USD w czerwcu.

Najbardziej optymistyczna prognoza przewidywała, że deficyt może wynieść 100 mln USD, pesymiści oczekiwali 600 mln USD.

Zdaniem Wójtowicza rekordowo niski poziom lipcowego deficytu spowodowany jest przez wzrost eksportu oraz bardzo dobre saldo niesklasyfikowanych obrotów bieżących.

Eksport wzrósł do 3.175 mln USD z 2.678 mln USD w czerwcu. Nadwyżka w niesklasyfikowanych obrotach wzrosła do 624 mln USD w lipcu z 302 miesiąc wcześniej.

'Jest szansa na to, że eksport w dalszym ciągu będzie utrzymywał na niezłym poziomie, choć oczywiście dane miesięczne mogą się wahać' - dodał Wójtowicz

Wójtowicz obniżył także prognozę deficytu obrotów bieżących na koniec 2002 do około 4 proc. PKB z prognozowanych wcześniej 4,5 proc. PKB.

'Nawet przy założeniu ożywienia gospodarczego w drugiej połowie roku uważam, że deficyt na koniec roku będzie bliższy 4 proc. PKB niż spodziewanym wcześniej przeze mnie 4,5 proc.' -powiedział.

Na koniec ubiegłego roku deficyt obrotów bieżących wyniósł 4,1 proc. W połowie miesiąca wiceprezesa NBP Andrzej Bratkowski w rozmowie z PAP, poinformował, że spodziewa się deficytu obrotów w 2002 roku 3,8-4,3 proc. PKB.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)