Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa dezubekizacyjna wchodzi w życie. Niemal 40 tys. osób straci część renty lub emerytury

Od 1 października blisko 40 tys. osób będzie otrzymywać niższe emerytury. Chodzi o byłych funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki lub osoby, które miały cokolwiek wspólnego z jej działaniem i zostały objęte tzw. ustawą dezubekizacyjną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wchodząca w życie ustawa obniży emerytury i renty wypracowane w okresie "służby na rzecz totalitarnego państwa", czyli od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. Nowa wysokość świadczeń nie będzie mogła przekroczyć wartości średniej; w przypadku emerytur to 2100 zł brutto, rent – 1600 zł brutto.

Listę osób, którym obniżono comiesięczne świadczenia, sporządził Instytut Pamięci Narodowej. Jego pracownicy zbierali informacje o przebiegu służby zakwalifikowanych wstępnie do poddania dezubekizacji. Do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA trafiło ponad 49 tys. takich sprawozdań. Decyzje obniżające wydano wobec 39 tys. osób. Różnica wynika m.in. z tego, że dzieci, które pobierały rentę, skończyły już naukę i świadczenia im nie przysługują, a także dlatego, że część osób już nie żyje.

Liczba obniżonych emerytur i rent może zmaleć, gdyż do resortu trafiło 3 tys. wniosków o cofnięcie decyzji. Ustawa przewiduje taką procedurę "w szczególnie uzasadnionych przypadkach". By minister mógł zdecydować o takim ruchu, konieczne będzie wykazanie "krótkotrwałej służby przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnego wykonywania zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

Ponadto osoby, którym obniżono świadczenia, mogą skierować sprawę do sądu. Wspierać ich w tym może Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak poinformował naczelnik Wydziału ds. Żołnierzy i Funkcjonariuszy w Biurze RPO Tomasz Oklejak, aktualnie u Rzecznika znajduje się ok. 1,4 tys. wniosków osób, które czują się poszkodowane w związku z tą ustawą. Skarżą się oni na niesprawiedliwe potraktowanie, ponieważ - jak mówią - zostali objęci odpowiedzialnością zbiorową. Wśród nich jest m.in. Gromosław Czempiński, były szef UOP i uczestnik słynnej operacji "Samum".

Czytaj też: Obniżenie wieku emerytalnego od jesieni 2017 roku?

Tagi: dezubekizacja, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-10-2017

TakKomunistyczny PiS i gebelsowskie metody władzy

01-10-2017

kpLepiej późno niż wcale.

01-10-2017

KATTeraz dopiero KODziarze zaczną protestować i pluć na rządzących. Wyjdą zaraz na ulice dziadki z rodzinami bo jak emerytura mniejsza to dziadek nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)