Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dlaczego płynność finansowa jest tak ważna w przedsiębiorstwie?

10
Podziel się:

Wbrew powszechnej opinii nie tylko zysk decyduje o sukcesie przedsiębiorstwa. Istotną rolę odgrywa również płynność finansowa, od której zależy zdolność firmy do regulowania bieżących zobowiązań, zakupu towarów oraz korzystania z usług innych podmiotów. Sprawdź, dlaczego utrzymanie równowagi finansowej ma tak duże znaczenie.

Dlaczego płynność finansowa jest tak ważna w przedsiębiorstwie?

Jak pokazują statystyki, nawet 25% polskich przedsiębiorstw może borykać się z zatorami płatniczymi. Głównym powodem ich powstawania jest nierzetelność kontrahentów, tj. opłacanie faktur długo po terminie lub nieopłacanie ich wcale. To poważny problem, który może skutkować nawet upadłością. Aby się przed tym uchronić, należy zadbać o utrzymanie płynności finansowej na optymalnym poziomie.

Skutki utraty płynności finansowej

Utrata płynności finansowej to zwykle pierwszy krok w stronę niewypłacalności. Zanim jednak do niej dojdzie, pojawia się wiele innych problemów.

l Pogorszeniu często ulegają relacje z dostawcami – mogą oni odmówić dostarczania towarów albo zażądać opłacania zamówienia gotówką.

l Zachwianie płynności finansowej może spowodować opóźnienia w przekazywaniu pracownikom wynagrodzenia, na co mogą oni zareagować składaniem wypowiedzeń lub mniej wydajną pracą.

l Utrata płynności przekłada się na gorszą kondycję finansową, co z kolei utrudnia zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu bankowego.

Znaczenie utrzymania równowagi finansowej

Utrzymanie płynności finansowej jest niezwykle istotne – i nie chodzi tu jedynie o osiągnięcie dobrej kondycji budżetowej. Konieczność zachowania równowagi należy bowiem rozpatrywać w wielu innych aspektach.

Szansa na rozwój przedsiębiorstwa

Brak zatorów płatniczych oznacza dostęp do środków, które można przeznaczyć na inwestycje. Dzięki temu firma zyskuje możliwość rozwoju i zwiększania swojego zasięgu.

Lepsze warunki współpracy z dostawcami

Terminowe płatności czy regulowanie należności przed czasem to czynniki, które zwiększają szansę na wypracowanie z dostawcami lepszych warunków współpracy. Brak opóźnień w spłacie może zapewnić firmie m.in. dodatkowe zniżki.

Faktoring – sposób na zachowanie płynności finansowej

Obawiasz się, że zatory płatnicze mogą przyczynić się do zachwiania równowagi finansowej twojego przedsiębiorstwa? Aby zmniejszyć ryzyko utraty płynności, warto skorzystać z zewnętrznych form finansowania, np. faktoringu. Jest to usługa, w ramach której firma faktoringowa przejmuje wierzytelność wynikającą z faktury i wypłaca przedsiębiorstwu środki. Nie trzeba zatem czekać, aż upłynie termin płatności – firma dysponuje pieniędzmi od razu, dzięki czemu unika zatorów płatniczych.

Poznaj wszystkie korzyści płynące z faktoringu i przekonaj się, że to rozwiązanie atrakcyjne również dla twojego przedsiębiorstwa.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Gonzo
6 lat temu
Dobry artykuł, płynność finansowa w firmie jest podstawą szczególnie w branżach jak budowlanka gdzie tych zleceń jest dużo a terminy płatności długie. Nie życzę nikomu zatorów finansowych, ale jak już się jakieś znajdą to zdecydowanie warto zainteresować się faktoringiem
uter
6 lat temu
No żarty żartami, ale jak was kiedyś spotka problem, o którym jest tekst to nie będzie tak wesoło
dastin
6 lat temu
Faktoring często jest zbawieniem. Jesli ktoś ma zatory finansowe to naprawdę powinien się zainteresować
Włodek
6 lat temu
Chętnie zobaczyłbym jakieś rozwinięcie tych info o faktoringu
sontakk
6 lat temu
Również polecam Idea Money