Notowania

MF ujawnia dane dotyczące obsługi długu zagranicznego. Na rachunkach resortu ponad 3 mld euro

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na koniec września na rachunkach budżetowych resortu finansów było ponad 3,6 mld euro. Komunikat dotyczy stanu środków walutowych i operacji, które MF wykonało, by zarządzać naszym długiem zagranicznym, którego proporcje w stosunku do długu krajowego mają spadać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Resort Teresy Czerwińskiej już pod koniec września przedstawił nowy pomysł na unizależnienie się długiem od zagranicy.

W komunikacie ministerstwa podano też ile w ramach obsługi zagranicznego długu Skarbu Państwa wydatkowano we wrześniu tego roku. Kapitał spłacono w równowartości 595,9 mln euro (2,5 mld zł), a odsetki w wysokości 131,4 mln euro (565,4 mln zł).

W związku z tym na rachunkach budżetowych na koniec września 2018 r. pozostało 3,6 mld euro. (15 mld 670,9 mln zł). Jak już pisaliśmy w money.pl, rząd pod koniec września zaprezentował strategię ograniczania proporcji zagranicznego finansowania.

Ukryty dług publiczny rządu jest szczególnie niebezpieczny

Do 2022 roku ma spaść do najniższego poziomu w najnowszej historii Polski. Docelowo zejdzie do poziomu 24 proc. PKB, czyli poniżej poziomu, który ma obecnie Brazylia.

Już w 2018 roku dług ma zejść poniżej 30 proc. Ostatni raz tak niska proporcja długu walutowego była w sierpniu 2011 roku. Przypomnijmy, że jeszcze w 1999 roku dług walutowy przekraczał połowę zadłużenia państwa.

Zadłużenie państwa w walutach obcych tylko potęguje ryzyko. Wyobraźmy sobie, że nasza waluta jest obiektem ataku spekulacyjnego. Traci na przykład 60 proc. do dolara, jak to miało w tym roku miejsce w przypadku tureckiej liry.

Skąd znaleźć teraz pieniądze na spłatę długu zagranicznego? Przecież podatki pobiera się w rodzimej walucie. Finanse państwa nagle stają w obliczu poważnego kryzysu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse publiczne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2018

TomekBrawo!

15-10-2018

AlpcNo a skąd jest kasa na potrzeby rządu, może tak napiszemy, że dlatego, że zadłużamy się wewnetrznie! Co z długiej ukrytym, ile to jest, kiedy i ile … Czytaj całość

16-10-2018

Kim IIITo POmatolstwo zadluzalo straszliwie kraj i to glownie w walutach obcych. Do kicia z nimi!!!

Rozwiń komentarze (7)