Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

MF ujawnia dane dotyczące obsługi długu zagranicznego. Na rachunkach resortu ponad 3 mld euro

7
Podziel się:

Ministerstwo Finansów poinformowało, że na koniec września na rachunkach budżetowych resortu finansów było ponad 3,6 mld euro. Komunikat dotyczy stanu środków walutowych i operacji, które MF wykonało, by zarządzać naszym długiem zagranicznym, którego proporcje w stosunku do długu krajowego mają spadać.

Resort Teresy Czerwińskiej już pod koniec września przedstawił nowy pomysł na unizależnienie się długiem od zagranicy.
Resort Teresy Czerwińskiej już pod koniec września przedstawił nowy pomysł na unizależnienie się długiem od zagranicy. (money.pl)

W komunikacie ministerstwa podano też ile w ramach obsługi zagranicznego długu Skarbu Państwa wydatkowano we wrześniu tego roku. Kapitał spłacono w równowartości 595,9 mln euro (2,5 mld zł), a odsetki w wysokości 131,4 mln euro (565,4 mln zł).

W związku z tym na rachunkach budżetowych na koniec września 2018 r. pozostało 3,6 mld euro. (15 mld 670,9 mln zł). Jak już pisaliśmy w money.pl, rząd pod koniec września zaprezentował strategię ograniczania proporcji zagranicznego finansowania.

Zobacz także: Ukryty dług publiczny rządu jest szczególnie niebezpieczny

Do 2022 roku ma spaść do najniższego poziomu w najnowszej historii Polski. Docelowo zejdzie do poziomu 24 proc. PKB, czyli poniżej poziomu, który ma obecnie Brazylia.

Już w 2018 roku dług ma zejść poniżej 30 proc. Ostatni raz tak niska proporcja długu walutowego była w sierpniu 2011 roku. Przypomnijmy, że jeszcze w 1999 roku dług walutowy przekraczał połowę zadłużenia państwa.

Zadłużenie państwa w walutach obcych tylko potęguje ryzyko. Wyobraźmy sobie, że nasza waluta jest obiektem ataku spekulacyjnego. Traci na przykład 60 proc. do dolara, jak to miało w tym roku miejsce w przypadku tureckiej liry.

Skąd znaleźć teraz pieniądze na spłatę długu zagranicznego? Przecież podatki pobiera się w rodzimej walucie. Finanse państwa nagle stają w obliczu poważnego kryzysu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Tak
6 lat temu
Stopy procentowe w bankach (dzięki NBP) są dużo poniżej inflacji. Dzięki temu rząd zadłuża się tanio u obywateli, którzy w ten sposób spłacają dług państwa. Nazywa się to podatkiem od inflacji i dotyka najbardziej oszczędnych. Niskie stopy pozwalają też na tanie kredyty indywidualnych klientów, co napędza konsumpcję = rośnie VAT. Taka polityka połączona z dużym spadkiem inwestycji, ma dość krótkie nogi. Sumaryczne zadłużenie skarbu państwa wciąż narasta, mimo szczytu koniunktury i jest najwyzsze w historii Polski.
Kim III
6 lat temu
To POmatolstwo zadluzalo straszliwie kraj i to glownie w walutach obcych. Do kicia z nimi!!!
Warszawa
6 lat temu
To jest tylko w walutach a PiS zebrał na rachunkach w złotówkach prawie 80 mld, a w firmach SP jest jeszcze 30 mld. Plus te 15 mld w walutach. Więc brawo PiS bo nikt się nie spodziewał takich dobrych danych
Ależ
6 lat temu
Dobrej sytuacji sprzyjają rodacy kupując niskooprocentowane papiery skarbowe. Najdziwniejsze jest to , że tracą a kupują.
obserwator
6 lat temu
Zadłużenie zagraniczne Polski (sektor rządowy i samorządowy) (dane NBP): rok 2005 - 192 mld zł, 2006 - 198 mld, 2007 - 191 mld, 2008 - 198 mld, 2009 - 248 mld, 2010 - 325 mld, 2011 - 393 mld, 2012 - 466 mld, 2013 - 463 mld, 2014 - 472 mld zł. To wszystko oczywiście denominowane w walutach obcych. Każdy kto ma kredyt np. hipoteczny wie, że właścicielem jego domu jest bank.