Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dochody Polaków. Tylko 15 proc. żyje dostatnio

0
Podziel się:

Prawie jedna trzecia Polaków żyje bardzo biednie lub skromnie, ale za to 15 procentom powodzi się się dobrze i starcza - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Dochody Polaków. Tylko 15 proc. żyje dostatnio
(Reporter)

57 proc. uczestników sondażu CBOS określiło swoją sytuację materialną jako przeciętną - ani dobrą, ani złą. Respondentów, którzy deklarują, że żyją biednie lub bardzo biednie, jest dwa razy więcej niż tych, którzy uważają, że żyją dostatnio.

57 proc. uczestników badania oceniło, że żyje im się średnio - starcza im na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. 24 proc. zadeklarowało, że ich rodzina żyje skromnie, co oznacza, że na co dzień musi bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi. 3 proc. określa życie swojej rodziny jako bardzo biedne i przyznaje, że nie starcza im na zaspokajanie podstawowych potrzeb. 15 proc. respondentów deklaruje większą swobodę w gospodarowaniu pieniędzmi, twierdząc, że żyje im się dobrze i starcza im na wiele bez specjalnego oszczędzania.

CBOS zwraca uwagę, że prawie dwukrotnie większa grupa badanych żyje bardzo biednie lub skromnie - łącznie 27 proc. - niż dostatnio - 15 proc.

Poczucie zagrożenia biedą zadeklarowało w badaniu 41 proc. uczestników, ale 33 proc. sądzi, że jakoś sobie poradzi. Bezradność wobec tego problemu odczuwa 8 proc. 39 proc. ankietowanych nie obawia się biedy, chociaż martwi się, że ich sytuacja materialna może się pogorszyć. 19 proc. uważa natomiast, że finansowo da sobie radę.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m212751.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sondaz;cbos;tylko;cztery;procent;polakow;uwaza;sie;za;biednych,69,0,1068869.html) *Biednych to my raczej znamy z widzenia * Ponad dwie trzecie Polaków deklaruje, że zna z sąsiedztwa bądź z widzenia osoby _ naprawdę biedne _. Dwie trzecie badanych uważa, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych się nie zmienią, 20 proc. obawia się ich pogorszenia, a 14 proc. ma nadzieję na poprawę.

Porównując wyniki z poprzednimi badaniami, CBOS wskazuje, że w ciągu ostatniego roku nie zmieniło się poczucie zagrożenia biedą, nie odnotowano też większych zmian w ocenach warunków materialnych. Zmniejszył się odsetek badanych żyjących skromnie, którzy muszą na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi, a zwiększył - żyjących średnio, którym starcza na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy.

Pogorszyły się natomiast w tym okresie przewidywania dotyczące sytuacji materialnej w najbliższych 12 miesiącach. Ten wzrost pesymizmu w prognozach zdaje się wynikać z obaw przed kryzysem gospodarczym, który dotknął dużą część Europy - ocenił CBOS.

Badanie _ Aktualne problemy i wydarzenia _ CBOS przeprowadził w dniach 8-14 marca 2012 r. na liczącej 1015 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
To nie jest karalne. Ale policja czuwa Prawie 600 osób bezdomnych żyje w Warszawie - wynika z danych stołecznej straży miejskiej.
Co dziesiąty pracujący Polak zagrożony biedą W UE ponad 8 proc. pracujących jest zagrożonych biedą, a w Polsce - ponad 11 proc. - wynika z dorocznego raportu Komisji Europejskiej.
Rozdają tysiące ton sera, masła i mleka Agencja Rynku Rolnego przekazała pierwsze partie mleka, serów i masła dla organizacji charytatywnych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)