Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Dodatkowe świadczenia dla parlamentarzystów. Projekt senatorów PO bez szans na poparcie PiS

12
Podziel się:

Jan Rulewski tłumaczy, że chodzi głównie o "równe traktowanie". - Konstytucja mówi, że wszyscy są równi wobec prawa. Również ustawa o PPE ma charakter powszechny - przekonuje.

Senator PO uważa, że posłowie i senatorowie mają gorszą sytuację w systemie ubezpieczeń społecznych.
Senator PO uważa, że posłowie i senatorowie mają gorszą sytuację w systemie ubezpieczeń społecznych. (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Dodatkowe świadczenia emerytalne z trzeciego filaru dla posłów i senatorów oraz pomoc dla bezrobotnych byłych parlamentarzystów. To główne propozycje projektu ustawy firmowanej przez senatora PO Jana Rulewskiego. Pomysł nie ma jednak poparcia PiS.

Jak pisze "Rzeczpospolita", dodatkowe pieniądze na emeryturze polityków miałyby pochodzić z trzeciego filaru, czyli pracowniczych programów emerytalnych (PPE)
. Składkę miałyby płacić kancelarie Sejmu i Senatu z pieniędzy publicznych.

Dodatek do emerytury byłby stosunkowo niewielki. Przy podstawowej składce 5 proc. emerytura zwiększyłaby się tylko o 80 zł po jednej kadencji.

Wideo: * *Kwota wolna od podatku posłów 5 razy większa niż obywateli

Jan Rulewski tłumaczy gazecie, że chodzi głównie o "równe traktowanie". - Konstytucja mówi, że wszyscy są równi wobec prawa. Również ustawa o PPE ma charakter powszechny - przekonuje.

Senator PO uważa też, że posłowie i senatorowie mają gorszą sytuację w systemie ubezpieczeń społecznych od wielu zatrudnionych. - Posłanki nie mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, a po odejściu z Sejmu lub Senatu w przypadku problemów ze znalezieniem pracy nie przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych - zwraca uwagę.

Kolejnym pomysłem Rulewskiego jest utworzenie Funduszu Wsparcia Byłych Posłów i Funduszu Wsparcia Byłych Senatorów. Równowartość najniższej emerytury, czyli obecnie 876 zł na rękę, przez rok wypłacana byłaby tym byłym politykom, którzy nie mają pracy, nie prowadzą działalności gospodarczej i nie przysługuje im emerytura lub renta.

Projekt Rulewskiego nie ma poparcia PiS, co oznacza, że w tej kadencji parlamentu praktycznie nie ma szans na uchwalenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Karol
6 lat temu
bezrobotny parlamentarzysta ? to znaczy ,że jest nieprzydatny dla społeczeństwa teraz i po przegranych wyborach
wojkowa
6 lat temu
To jest sposób myślenia byłych działaczy. Im się należy więcej. A system emerytalny powinien być jeden, oparty o zasady znane wszystkim. Niestety, z postulatów walki o niepodległość, demokrację i sprawiedliwość nic nie pozostało. To przykre i nie do zaakceptowania.
Dziki
6 lat temu
sejm najbardziej socialne przeciębiorstwo w kraju sobie przydziela innym zabiera -wprowadzić dla posłów cenzus majątkowy ,mogą dorabiać jak inni.
Welsandar
6 lat temu
"Senator PO uważa też, że posłowie i senatorowie mają gorszą sytuację w systemie ubezpieczeń społecznych od wielu zatrudnionych. - Posłanki nie mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, a po odejściu z Sejmu lub Senatu w przypadku problemów ze znalezieniem pracy nie przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych" No naprawdę zarabiając po 8 tysięcy na rękę bieda a piszczy.
Zorro
6 lat temu
Podwyżki dla siebie tak PO broni Polaków.