Notowania

Dodatkowe świadczenia dla parlamentarzystów. Projekt senatorów PO bez szans na poparcie PiS

Jan Rulewski tłumaczy, że chodzi głównie o "równe traktowanie". - Konstytucja mówi, że wszyscy są równi wobec prawa. Również ustawa o PPE ma charakter powszechny - przekonuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
Senator PO uważa, że posłowie i senatorowie mają gorszą sytuację w systemie ubezpieczeń społecznych.

Dodatkowe świadczenia emerytalne z trzeciego filaru dla posłów i senatorów oraz pomoc dla bezrobotnych byłych parlamentarzystów. To główne propozycje projektu ustawy firmowanej przez senatora PO Jana Rulewskiego. Pomysł nie ma jednak poparcia PiS.

Jak pisze "Rzeczpospolita", dodatkowe pieniądze na emeryturze polityków miałyby pochodzić z trzeciego filaru, czyli pracowniczych programów emerytalnych (PPE). Składkę miałyby płacić kancelarie Sejmu i Senatu z pieniędzy publicznych.

Dodatek do emerytury byłby stosunkowo niewielki. Przy podstawowej składce 5 proc. emerytura zwiększyłaby się tylko o 80 zł po jednej kadencji.

Wideo: * *Kwota wolna od podatku posłów 5 razy większa niż obywateli

Jan Rulewski tłumaczy gazecie, że chodzi głównie o "równe traktowanie". - Konstytucja mówi, że wszyscy są równi wobec prawa. Również ustawa o PPE ma charakter powszechny - przekonuje.

Senator PO uważa też, że posłowie i senatorowie mają gorszą sytuację w systemie ubezpieczeń społecznych od wielu zatrudnionych. - Posłanki nie mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, a po odejściu z Sejmu lub Senatu w przypadku problemów ze znalezieniem pracy nie przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych - zwraca uwagę.

Kolejnym pomysłem Rulewskiego jest utworzenie Funduszu Wsparcia Byłych Posłów i Funduszu Wsparcia Byłych Senatorów. Równowartość najniższej emerytury, czyli obecnie 876 zł na rękę, przez rok wypłacana byłaby tym byłym politykom, którzy nie mają pracy, nie prowadzą działalności gospodarczej i nie przysługuje im emerytura lub renta.

Projekt Rulewskiego nie ma poparcia PiS, co oznacza, że w tej kadencji parlamentu praktycznie nie ma szans na uchwalenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: parlament, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2018

MAROŚwietny pomysł doić kraj nawet jak się jest już odstawionym od koryta, to kolejny taki pomysł ! Wcześniej była propozycja emerytury nawet za jedną … Czytaj całość

04-07-2018

nickPrzecież bezrobotnych parlamentarzystów mamy 460 i pobierają diety i inne dodatki, nikt mi nie wmówi że Oni pracują

04-07-2018

Dzikisejm najbardziej socialne przeciębiorstwo w kraju sobie przydziela innym zabiera -wprowadzić dla posłów cenzus majątkowy ,mogą dorabiać jak inni.

Rozwiń komentarze (12)