Notowania

cena euro
06.03.2015 19:42

Dolar najdroższy od 6 lat. Euro nawet po 4,10 zł

Przyszły tydzień może przynieść dalsze umocnienie złotego względem euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/EAST NEWS)

Zdaniem analityków na notowanie złotówki w piątek 6 marca wpływ miały dane dotyczące amerykańskiego rynku pracy. Ok. godz. 17 za dolara płacono 3,79 zł, za euro 4,12 zł, a za franka 3,86 zł. W stosunku do złotego dolar jest najdroższy od 6 lat. Euro natomiast, niedługo może kosztować 4,10 zł.

Analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska Konrad Ryczko ocenił, że w trakcie sesji złoty wyraźnie zyskiwał wobec euro, równocześnie tracąc względem dolara amerykańskiego. Dolar w stosunku do złotego jest najdroższy od 6 lat._ _

_ - Powodem tych ruchów były impulsy z szerokiego rynku, gdzie dolar amerykański wyznaczył nowe 11-letnie maksima (koszyk dolarowy). Kluczem do dzisiejszego handlu stały się dane z amerykańskiego rynku pracy, które zwiększają prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych przez FED _ - ocenił Ryczko.

Notowania dolara w ostatnich 6 latach

Również analityk z domu maklerskiego mBanku Kamil Maliszewski uważa, że dzisiejsza sesja na rynku walutowym została zdominowana przez dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych, które - jego zdaniem - są dla inwestorów kluczową wskazówką przed zbliżającym się posiedzeniem amerykańskiej Rezerwy Federalnej._ _

_ - Odczyt okazał się zdecydowanie lepszy od rynkowego konsensusu, co doprowadziło do wyraźnego umocnienia dolara. Stopa bezrobocia w USA spadła do poziomu 5,5 procent, a liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym wzrosła o 295 tys. Kurs USD/PLN dotarł z tego powodu aż do okolic 3,80 i wydaje się, że ruch ten powinien stracić w przyszłym tygodniu na dynamice. Oczekujemy więc stabilizacji kursu USD/PLN na obecnych poziomach _ - wskazał Maliszewski.

Zwrócił uwagę, że zupełnie inaczej wygląda sytuacja w kontekście pary EUR/PLN, gdzie - jego zdaniem - spadki są ciągle kontynuowane. Według niego przyszły tydzień, w którym rozpocznie się program luzowania ilościowego Europejskiego Banku Centralnego, może przynieść dalszą obniżkę wyceny euro w stosunku złotego nawet do okolic 4,10._ - Pokazuje to jak przeciwskuteczna okazała się środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych, ze względu na wykluczenie możliwości dalszych obniżek stóp _ - zaznaczył analityk.

Cena euro wyrażona w złotych od początku roku

Według Maliszewskiego kurs franka szwajcarskiego w stosunku do złotego pozostawał w piątek dość stabilny. _ Jednak dane o głębszej od prognoz deflacji w Szwajcarii za luty, mogą w kolejnych dniach wywierać presję na franka, ze względu na rosnące oczekiwania dotyczące dalszych obniżek stóp procentowych w Szwajcarii. W tej sytuacji prawdopodobne wydaje się ponowne dotarcie pary CHF/PLN w okolice 3,80 _ - ocenił.

Tagi: cena euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz