Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Trump poprosił Boeinga o wycenę alternatywy dla F-35

Trump poprosił Boeinga o wycenę alternatywy dla F-35

Fot. John Nimmo Sr./public domain

Prezydent elekt Donald Trump ponownie wyraził niezadowolenie z wysokich kosztów myśliwców piątej generacji F-35. Poinformował w czwartek na Twitterze, że poprosił o przygotowanie wyceny dla maszyny, która mogłaby stanowić alternatywę dla F-35.

"Zważywszy na ogromne koszty i przekroczenie ich przez Lockheed Martin (producenta F-35), poprosiłem Boeing o wycenę porównywalnego F/A-18 Super Hornet" - pisał Trump na Twitterze.

Dzień wcześniej Trump odbył oddzielne spotkania zarówno z prezesami Lockheed Martin jak i Boeinga. Omawiano na nich sprawy dotyczące projektu myśliwców F-35 jak i nowego samolotu dla prezydenta USA - Air Force One.

To skutek zapowiedzi, które Trump składał jeszcze podczas kampanii wyborczej, gdy deklarował ukrócenie marnotrawstwa w wydatkach budżetowych. Stąd też wcześniejsze wypowiedzi prezydenta-elekta na temat nowego Air Force One, którego kupowanie byłoby "absurdalne i za drogie".

"Boeing buduje nowiutkiego 747 Air Force One dla przyszłych prezydentów, ale koszty wymknęły się spod kontroli, przekraczają 4 miliardy dolarów" - napisał Trump na Twitterze na początku grudnia. Wówczas akcje Boeinga na Wall Street zaliczyły spadek wartości.

F-35 w założeniu miał stać się podstawowym myśliwcem dla sił powietrznych, marynarki wojennej i piechoty morskiej. Pentagon jest w trakcie zakupu 2443 tych myśliwców piątej generacji. Pojedynczy F-35 kosztuje 112 mln dolarów, ale Lockheed Martin szacuje, że w miarę wzrostu produkcji koszty będą spadać. Do roku 2019 cena ma wynieść 85 milionów dolarów.

F/A-18 to samolot myśliwski, z którego od lat 80. korzysta marynarka wojenna i piechota morska. Został poddany modernizacji.

Oprac. Bartosz Wawryszuk

lockheed martin, boeing, donald trump, f-35
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Bajbus
2017-01-18 14:42
Polsce przydałoby się ze 100 takich samolocików
R is B
2017-01-18 12:40
Po obniżce nam by się przydał F-35, ale tylko wersja pionowego startu, w razie zniszczenia lotnisk dałoby to szansę na odpowiedź bandytom i alkoholikom.
czarny
2017-01-04 06:06
dzisiaj o przewadze decyduje nie sam płatowiec, a zamknięta w nim elektronika, jeśli taką samą bądź podobną elektronikę zamontują w f/a-18 to tanim kosztem otrzymają zamiennik f-35, bez właściwości stealth, pionowego startu i lądowania itd, otrzymają coś na wzór f-22 i f-15, To będzie tani zamiennik na obecną chwilę, tylko czy to będzie faktyczne obniżenie kosztów jeśli weźmiemy pod uwagę 40 letni okres życia konstrukcji to już inna sprawa
Pokaż wszystkie komentarze (18)