Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowgielewicz: "Tusk będzie bardziej aktywny niż Van Rompuy"

0
Podziel się:

Zdaniem Mikołaja Dowgielewicza, byłego ministra ds. europejskich, jednym z najważniejszych zadań Donalda Tuska będzie gospodarka.

Mikołaj Dowgielewicz
Mikołaj Dowgielewicz (ec.europa.eu)
bEJcwqHV

_ - Danie impulsu europejskiej gospodarce to jedno z najważniejszych zadań, które stoją przed Donaldem Tuskiem jako szefem Rady Europejskiej _ - uważa Mikołaj Dowgielewicz, były minister ds. europejskich. Wybór Tuska ocenił jako wspaniałe zwieńczenie 10 lat Polski w UE.

Zdaniem Dowgielewicza - obecnie wicegubernatora Banku Rozwoju Rady Europy - jednym z najważniejszych zadań Tuska będzie gospodarka. _ - Problemem wewnątrz Unii jest przede wszystkim stagnacja gospodarcza. Rada Europejska musi nadawać impuls działaniom reformatorskim. Szczególnie jeśli chodzi o strefę euro, tu będzie wielka rola Tuska _ - powiedział Dowgielewicz.

Kolejnym trudnym wyzwaniem - wyliczał - będzie negocjowanie z Wielką Brytanią warunków koniecznych, żeby pozostała członkiem Unii Europejskiej.

bEJcwqHX

Jeśli chodzi o kontekst międzynarodowy, wielki trud będzie ciążył na barkach Donalda Tuska ze względu na sytuacje kryzysowe w otoczeniu Unii - podkreślił były minister. _ - To przede wszystkim Ukraina, ale także pogarszająca się sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Iraku _ - dodał. To nie są decyzje - zaznaczył Dowgielewicz - gdzie UE odgrywa pierwszorzędną rolę. _ - To wszystko musi się dziać w porozumieniu z Amerykanami, to będzie także wymagało dużej pracy _ - ocenił.

Wśród innych zadań, z którymi będzie się musiał zmierzyć Tusk to - według Dowgielewicza - dalsze prowadzenie umowy handlowej UE-USA. _ - Tu w grę wchodzi nie tylko wymiar gospodarczy, ale i polityczny - szczególnie w kontekście kryzysu bezpieczeństwa, który jest wokół UE, myślę, tu o Ukrainie, ważne jest, by Unia ponownie podkreśliła swoje bliskie związki ze światem atlantyckim _ - powiedział były minister.

Ocenił też, że Tusk będzie innym przewodniczącym niż Herman Van Rompuy. _ Będzie bardziej aktywny w stosunku do europejskiej opinii publicznej _ - uważa.

_ Wybór Donalda Tuska to przyznanie, że Polska, ale i inne +nowe kraje członkowskie+ są w sercu Europy. I to jest bardzo ważny sygnał dla obywateli całej Unii _ - podkreślił Dowgielewicz. _ Wiem coś o tym - dodał - bo mieszkam we Francji, gdzie są jeszcze różne emocje związane z rozszerzeniem Unii 10 lat temu _.

bEJcwqId

Według Dowgielewicza, wybór Tuska to też ważny sygnał do naszych sąsiadów, w tym do Rosji. _ Unia, w momencie, kiedy mamy do czynienia z najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa od kilku dekad, nominuje polityka, który jest w kryzys ukraiński tak zaangażowany. To nie jest polityk, który będzie miał naiwne przekonania dotyczące natury tego kryzysu _ - ocenił.

Wybór Tuska nie oznacza, że nie mamy szans na dobrą tekę komisarza - podkreślił były minister. _ To są inne rozgrywki. Polska ma nadal szanse na dobre portfolio. Myślę, że najlepsza byłaby energia, ale gdyby kandydatem była premier Bieńkowska, może wchodzić w grę np. transport _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJcwqIy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)