Notowania

cyfryzacja
02.10.2018 05:51

Dowód rejestracyjny zostaw w domu? Ubezpieczyciele narzekają na CEPiK

Od 1 października, gdy wsiadamy jako kierowca do samochodu, nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupienia polisy OC. Chyba że... No właśnie. Ubezpieczyciele wskazują na niedociągnięcia w systemie CEPiK 2.0.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marcin Łobodziński)
Dokumenty możesz zostawić w domu, ale na państwowe rejestry nie licz, lepiej miej ze sobą fotografię - radzą ubezpieczyciele

Przy okazji zmiany przepisów i wielkiego - jak to przedstawiają rządzący - ułatwienia dla kierowców w postacizniesienie obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, znów na jaw wyszły gigantyczne problemy z cyfryzacją. Bo choć teoretycznie będziemy mogli trzymać dokumenty w domu, to w praktyce lepiej mieć je przy sobie.

- Kolejny raz jest problem z CEPiK-iem. Niby zmiany obowiązują od 1 października, ale cały czas działa system offline. My przekazujemy informacje natychmiastowo, ale wiemy, że ich "księgowanie" w CEPiK-u trwać może nawet kilka dni. W tym czasie policja będzie mogła być przekonana, że ubezpieczenia nie ma – mówi money.pl przedstawiciel jednego z dużych ubezpieczycieli. Poszliśmy tym tropem i zapytaliśmy o sprawę w resorcie cyfryzacji.

Zobacz też: Policja może sprawdzać światła w samochodach

Nieco pokrętna odpowiedź, którą otrzymaliśmy z ministerstwa, może wskazywać na świadomość istnienia luk. "Zgodnie z obowiązującym od 1 października 2018 roku prawem kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia posiadania polisy OC. Dane te znajdują się w bazie CEPiK” – poinformował pewnie resort. Pytania o szczegółowe rozwiązania na wypadek jego awarii lub opóźnień uznał za właściwe dla kompetencji policji.

Jak mówił w rozmowie z Wirtualną Polską podinsp. Radosław Kobryś z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w razie stłuczki i braku dowodu (a więc najczęściej i potwierdzenia zawarcia polisy OC) w samochodzie, warto skorzystać ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podobną radę w odpowiedzi na nasze pytania dali urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji. W UFG bowiem każdy, kto posiada podstawowe dane samochodu, może sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę OC.

Fundusz jest kluczowy dla całego zagadnienia braku dokumentów w samochodzie. Jak przyznał bowiem w odpowiedzi na nasze pytania Igor Ryciak z Centralnego Ośrodka Informatyki bezpośrednio odpowiedzialnego za CEPiK 2.0, dane dotyczące polis OC trafiają do niego za pośrednictwem UFG. Automatyczna migracja następuje raz dziennie.

Dodajmy do tego fakt, że informacja o polisie OC pojawia się w UFG następnego dnia po jej wykupieniu. Łatwo sobie wyobrazić zatem sytuację, w której ubezpieczamy się w piątek i przynajmniej do poniedziałku w systemie nie figuruje fakt posiadania przez nas OC.

Zapytana o sprawę Polska Izba Ubezpieczeń nie chciała odnosić się do kwestii. Rzecznik PIU Marcin Tarczyński dał jednak radę wszystkim kierowcom, która powinna rozwiązać problem. - Problem z brakiem dokumentów przy sobie może wystąpić w razie kolizji. Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań jest sfotografowanie dowodu i polisy. W ten sposób nawet, gdy nie mamy dostępu do internetu i nie możemy skorzystać z UFG, dysponujemy danymi na temat auta i ubezpieczenia - mówi Tarczyński.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: cyfryzacja, dowód rejestracyjny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-10-2018

xxxzawsze wszystkim źle,najpierw płacz że trzeba wozić teraz płacz że nie trzeba wozić(przecież nikt nie zabrania można wrzucić do auta polisę i nich … Czytaj całość

02-10-2018

Obywatel_RPPan ubezpieczyciel płacze ze nie bedzie reklamy w portfelu? :D gdzie czasami logo jest wieksze niż karteczka ubezpieczenia. Bez obaw,, policja i … Czytaj całość

01-10-2018

prawdano to teraz przy każdej stłuczce obowiązkowa wizytacja policji celem ustalenia polisy OC sprawcy. Małą dolegliwość związaną z wożeniem polisy i dowodu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (194)