Notowania

ubezpieczenia oc
16.07.2013 12:10

Dramatycznie rośnie liczba kierowców bez OC

Kierowcy jeżdżący bez polisy OC ryzykują coraz więcej: rośnie bowiem nie tylko liczba, ale i wartość odszkodowań wypłacanych przez Fundusz za spowodowane przez nich wypadki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Adamowski/Reporter)

*Aż o jedną czwartą wzrosła liczba kierowców bez polisy OC, którzy muszą oddawać pieniądze za spowodowane przez siebie wypadki - wynika z ostatniej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Przeciętna suma do zwrotu przekracza 9 tys. złotych, jednak rekordzista ma do oddania ponad 1,5 mln złotych. *

W ubiegłym roku UFG rozpoczął odzyskiwanie należności za ponad 3,1 tysiąca wypadków, to jest o 600 więcej niż rok wcześniej.

Osoby decydujące się na jazdę bez polisy OC ryzykują coraz więcej: rośnie bowiem nie tylko liczba, ale i wartość odszkodowań wypłacanych przez Fundusz za spowodowane przez nich wypadki. UFG ma bowiem obowiązek odzyskiwać wypłacone przez siebie sumy - od nieubezpieczonych sprawców wypadków drogowych.

Tylko w ostatnim roku wystąpiono do kierowców bez OC o zwrot 28,4 mln złotych, o prawie 5 mln złotych więcej niż rok wcześniej._ - Warto pamiętać, że odpowiedzialność nieubezpieczonego sprawcy jest nieunikniona - mówi Izabela Pintscher, kierownik Wydziału Regresów UFG. _

_ - Nawet jeżeli w danym momencie nie dysponuje on majątkiem, w odpowiednim terminie ponownie kierujemy sprawę do komornika i postępujemy tak aż do skutku - _ podkreśla. _ - Fundusz podejmuje również działania mające na celu zwiększenie efektywności w ściąganiu odszkodowań od nieubezpieczonych sprawców wypadków nie tylko w kraju, ale również zagranicą - _ zaznacza Michał Sierant, wicedyrektor Pionu Windykacji UFG.

Najczęściej kierowcy bez polisy OC muszą oddawać odszkodowania nie przekraczające 10 tys. złotych (patrz wykres). Jednak w ostatnim roku najbardziej dynamicznie, bo o 36 procent, rosła liczba spraw o zwrot świadczeń w przedziale 10 - 50 tys. złotych. Z kolei największy regres sięga 1,5 mln złotych. Tyle aktualnie wynoszą roszczenia poszkodowanych w wypadku, w którym kierowca tira postanowił zawrócić na autostradzie, we mgle. Na wykonującego niedozwolony manewr tira wjechały rozpędzone auta. W wypadku zginęło kilku młodych mężczyzn.

W 2012 roku UFG prowadził łącznie 19,4 tysiąca spraw o zwrot odszkodowań wypłaconych ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców bez OC, również w latach poprzednich.
Warto wiedzieć, że nieubezpieczonych sprawców wypadków czekają poważne konsekwencje finansowe. UFG jest zobowiązany do dochodzenia nie tylko odszkodowania, wypłaconego ofiarom wypadku, ale również wszystkich kosztów związanych z obsługą tej wypłaty. I tak, nieubezpieczony kierowca musi liczyć się z koniecznością zapłaty:

  • kary za brak OC (dla samochodów osobowych pełna stawka to 3,2 tys. złotych),
  • mandatu podczas kontroli drogowej (50 złotych),
  • odszkodowania za spowodowany wypadek, wraz z kosztami UFG,

Co i tak nie zwolni takiego kierowcy z konieczności wykupienia polisy OC.

Czytaj więcej w Money.pl
To ubezpieczenie uchroni nas przed... Rzadko zdajemy sobie sprawę, że w codziennym życiu wykonujemy czynności, które stwarzają potencjalne ryzyko wyrządzenia szkody innej osobie.
Ponad 5 mln polis zawartych w systemie direct W 2012 r. sprzedano w Polsce prawie 5,2 mln polis przez telefon i Internet. To niemal o 300 tys. więcej niż rok wcześniej. Na ubezpieczenia w systemie direct wydaliśmy prawie 1,2 mld zł, czyli o ponad 10 proc. więcej niż w 2011 r.
W najbliższych dniach podwyżki cen paliw Drożejąca na światowych giełdach ropa przekłada się na wzrost cen na stacjach.
Tagi: ubezpieczenia oc, oc, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, ubezpieczenia, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz