Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Drogi frank nie zaszkodził Szwajcarii. PKB niespodziewanie w górę

0
Podziel się:

Realny produkt krajowy brutto Szwajcarii wzrósł w II kwartale bieżącego roku w porównaniu z kwartałem poprzednim o 0,2 proc.

Drogi frank nie zaszkodził Szwajcarii. PKB niespodziewanie w górę
(EAST NEWS)

- poinformował w piątek szwajcarski rządowy Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarki.

Wiadomość ta stanowi niespodziankę w sytuacji, gdy większość ekonomistów spodziewała się kontynuowania przez szwajcarską gospodarkę trendu spadkowego w następstwie uwolnienia kursu franka i jego trwałej aprecjacji wobec innych walut. W I kwartale PKB Szwajcarii obniżył się o 0,2 proc., a wcześniejsze prognozy mówiły, że w II kwartale zmniejszy się o 0,1 proc.

Utrzymanie się ujemnego wzrostu gospodarczego przez dwa kolejne kwartały oznacza popadnięcie państwa w techniczną recesję.

W porównaniu z II kwartałem 2014 roku PKB wzrósł o 1,2 proc.

15 stycznia Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował w trybie natychmiastowym z masowego zakupywania euro w celu utrzymywania gwarantowanego minimalnego kursu 1,20 franka za euro. Spowodowało to gwałtowny wzrost globalnego popytu na franka jako walutę bezpieczną i jego znaczne podrożenie, co negatywnie odbiło się na konkurencyjności szwajcarskich dóbr i usług.

Jak zaznaczył Sekretariat, bilans zagranicznego handlu towarowego był w II kwartale dodatni, gdyż import zmniejszył się bardziej niż eksport. Natomiast w odniesieniu do wymiany usług odnotowano bilans ujemny.

najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)