Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Drogi zamiast kolei? UE raczej się nie zgodzi

0
Podziel się

Nie potrafimy umiejętnie inwestować w kolej i dlatego zmarnujemy unijne pieniądze. Brukseli to nie obchodzi.

Drogi zamiast kolei? UE raczej się nie zgodzi
(pkp.pl)
bEiSeAeZ

_ - KE prawdopodobnie nie zgodzi się na proponowane przez Polskę przeniesienie unijnych środków z kolei na drogi _- powiedział komisarz UE do spraw transportu Siim Kallas. Wniosek Polski wynika z tego, że nie potrafimy wykorzystywać wspólnotowych pieniędzy na inwestycje kolejowe i przeznaczone na to pieniądze prawdopodobnie przepadną. Dlatego chcieliśmy je wydać na drogi.

Jaki jest efekt pakowania pieniędzy w kolej - przeczytaj felieton Money.pl.

_ - Z punktu widzenia polityki transportu jesteśmy przeciwko takiej zmianie _ - powiedział komisarz. _ - Mieliśmy wymianę listów. Bardzo trudno jest wierzyć, że decyzja będzie pozytywna _.

bEiSeAfb

Komisarz zaznaczył, że pomysłowi transferu unijnych pieniędzy z projektów kolejowych na drogi zdecydowanie sprzeciwia się Parlament Europejski, a odpowiedzialna w Komisji Europejskiej za projekt dyrekcja do spraw polityki regionalnej myśli podobnie, że nie jest to dobra zmiana.

_ - Zawsze broniłem tego, że Polska musi poprawić stan swoich dróg. Były różne opinie, również te, które mówiły, że trzeba zainteresować się bardziej kolejami, ze względu na złe drogi. Nie podzielamy tego zdania. To, czego przede wszystkim potrzeba, to odpowiedniego planowania oraz zmiany istniejących planów. Sam pomysł zmiany linii wzbudza silny sprzeciw _ - podkreślił komisarz.

Na kolei ma być lepiej w przyszłości (według planów):

Polska złożyła wniosek do KE o przesunięcie 1,2 mld euro z projektów kolejowych na drogowe - w ramach funduszy unijnych na rozwój infrastruktury (na lata 2008-2013). KE sygnalizowała, że się nie zgodzi, gdyż środki powinny zostać w sektorze kolejowym i być wydane np. na projekty rewitalizacyjne. Oficjalna decyzja ze strony KE ma zapaść w połowie września.

bEiSeAfh

Kallas zaznaczył, że jego opinia _ nie jest formalną odpowiedzią KE _, ale już teraz może powiedzieć, że _ z punktu widzenia polityki transportu UE nie akceptujemy tej zmiany _ - zaznaczył. Tym bardziej, że - jak podkreślił - stan kolei w Polsce wymaga dużych zmian, a KE już udzieliła Polsce zgody na uruchomienie dużych środków na infrastrukturę drogową.

Czytaj więcej o dotacjach na kolej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;broni;pieniedzy;na;polskie;koleje,243,0,812531.html) Bruksela broni pieniędzy na polskie koleje Chodzi o miliard 200 milionów euro, które rząd chce przesunąć na remont dróg.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t96163.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/drogi;zamiast;torow;unia;niechetna,205,0,804045.html) Drogi zamiast torów. Unia niechętna Dotychczasowe rozmowy i argumenty przedstawicieli władz w Warszawie nie przekonały Brukseli.
bEiSeAfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)