Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Drogie parkowanie w miastach. Godzina może kosztować nawet 10 zł

40
Podziel się:

Podwyżki cen za parkowanie mogą dotknąć 39 miast w Polsce.

Podwyżki cen za parkowanie mogą dotknąć 39 miast w Polsce. Nadciąga parkingowa rewolucja.
Podwyżki cen za parkowanie mogą dotknąć 39 miast w Polsce. Nadciąga parkingowa rewolucja. (Jakub Kamiński)

Rządzący kierowcom nie odpuszczają. Raz po raz sięgają do ich kieszeni.Jak? Opłatą emisyjną, jakościową czy parkingową. Senat przyjął właśnie nowelizację ustawy, która umożliwi samorządom ponad trzykrotnie podnieść cenę godziny postoju w centrach dużych miast. Będą też wyższe kary za brak biletu parkingowego.

Obecnie maksymalny koszt godziny postoju w centrum to 3 zł. Zgodnie z nowymi przepisami, miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców będą mogły wprowadzić w ścisłych centrach tzw. śródmiejskie strefy płatnego parkowania.

Zmiany w piątek usankcjonował Senat, a wcześniej przegłosowali posłowie. Teraz ustawa powędruje do prezydenta Andrzeja Dudy. Znaczne podniesienie cen za parkowanie umożliwi samorządom nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, czyli tzw. PPP.

Zobacz także: Parkowanie pożera pieniądze. Zobacz wideo:

A więc podwyżki mogą dotknąć 39 miast w Polsce. Mogą, bo samorządy oczywiście nie muszą ich wprowadzać, ale trudno uwierzyć, że zrezygnują z możliwości pozyskania dodatkowych funduszy. Przychylne do pomysłu już nastawiony jest Sopot. Również władze Wrocławia jakiś czas temu informowały, że rozważają ewentualne wprowadzenie tzw. ekostref.

O jakich pieniądzach mówimy? Zgodnie z ustawą, miasta będą mogły pobierać maksymalnie 0,45 procenta płacy minimalnej za pierwszą godzinę parkowania przez 7 dni w tygodniu. W 2018 roku byłoby to 9,45 zł.

Na co pójdą pieniądze? Jak podaje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 65 proc. środków z opłat za parkowanie będzie musiało iść na rozwój infrastruktury dla pieszych i rowerzystów. Część środków trafi również na transport publiczny, czyli tramwaje, autobusy, trolejbusy oraz na rozwój terenów zielonych.

- Są trzy powody, dla których dajemy samorządom nowe uprawnienia - poinformował wiceminister Witold Słowik, który w resorcie pilotuje projekt ustawy.

Pierwszym są względy inwestycyjne. - Chcemy dać samorządom finansowe narzędzie do budowy wielopoziomowych parkingów w formule PPP. Po drugie po to, by miasta były bardziej przyjazne. Duże polskie miasta należą do najbardziej zatłoczonych w Europie. Obecną wysokość opłat za parkowanie - maksymalnie 3 zł za pierwszą godzinę - ustalono w innej rzeczywistości, bo aż 15 lat temu. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wtedy o połowę mniejsze. Po trzecie, ze względu na środowisko i nasze zdrowie. Dajemy miastom kolejne narzędzie do walki ze smogiem - wyjaśnia przedstawiciel resortu.

Jak podkreśla MIR, przepisy dotyczące parkingówzaczną obowiązywać pod koniec 2019r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(40)
Bb
6 lat temu
no to już złodziejska banda PiS i Duda u mnie i w mojej rodzinie nie znajdą głosu w wyborach !!!!! mimo iż byłem ich wyborcą stracili zaufanie swą zachłannością na swoją korzyść
slawko9999
6 lat temu
Bardzo dobrze, niech Janusze jezdza do centrum tramwajem autobusem lub rowerem a nie narzekaja jak ich nie stac :-) Sredni wiek polskiego auta to 14 lat, zdezelowany zlomek, czemu inni maja cierpiec
Go West
6 lat temu
Ja tam przed niemieckimi rezerwatami wolę auto stawiać. Płacę 1 euro za cały dzień a do tego Ordnungdienst pozwala mi palić przy podziwianiu Rosengartens a pety i w Polsce do kosza wrzucam. Stanowczo milej w Niemczech jest. Tutaj w Pl. dzień się zaczynał od nowych kar i podatków dla obywateli. Fuj.
borysek
6 lat temu
Prawdziwe oblicze PiS-u. Płace wzrosły dwukrotnie,opłaty wzrosną ponad trzykrotnie,a wszystko to dla dobra i szczęścia obywateli.
GHJ
6 lat temu
Słuchajcie - bojkotujcie masowo te strefy i nie płaćcie, niech to się samo udusi. Proste!
...
Następna strona