Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Drugie expose Tuska. Nadzwyczajne posiedzenie rządu

0
Podziel się:

Spotkanie zwołano na podstawie paragrafu, który pozwala premierowi zebrać Radę Ministrów w trybie nagłym.

Drugie expose Tuska. Nadzwyczajne posiedzenie rządu
(Reporter)

Rada Ministrów ma dziś wysłuchać głównych założeń tzw. drugiego expose premiera Donalda Tuska. Szef rządu wygłosi je w piątek w Sejmie.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że na posiedzeniu Rady Ministrów Donald Tusk przedstawi informację na temat realizacji ubiegłorocznego expose i działań rządu w najbliższej przyszłości.

Sam premier podczas ostatniej konferencji prasowej zapowiedział, że w swoim piątkowym wystąpieniu będzie mówił o dotychczasowych dokonaniach rządu, a także o planach na 2013 rok _ z perspektywą na całą kadencję _. Zadeklarował zarazem, że nie przewiduje w najbliższym czasie zmian w swoim gabinecie.

Tusk wyraził nadzieję, że rządowi do końca roku uda się uporać ze zmianami dotyczącymi emerytur górniczych; nie wykluczył, że - mimo braku porozumienia ze stroną kościelną - projekt odpisu podatkowego na Kościół w wysokości 0,3 proc. trafi do Sejmu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/172/125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/juz;wiemy;co;bedzie;w;expose;premiera,113,0,1173617.html) *Już wiemy, co będzie w expose premiera * Łukasz Pałka tłumaczy, kto korzysta na panującej w Polsce wolności gospodarczej.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że Tusk rozmawiał ze wszystkimi ministrami o planowanym wystąpieniu w Sejmie. - _ Każdy z nas przedstawił swoje propozycje, ale to, co znajdzie się w drugim expose, to tylko i wyłącznie autorska decyzja premiera Tuska _ - powiedział Gowin.

Graś powiedział, że na posiedzeniu rządu ministrowie - którzy przygotowywali _ wkład _ do expose - dowiedzą się, które rozwiązania ostatecznie znajdą się w wystąpieniu.

Według rzecznika rządu Donald Tusk w swoim wystąpieniu ma się skoncentrować na sytuacji gospodarczej, miejscach pracy, kwestiach społecznych oraz na planach, jakie rząd ma na najbliższe miesiące i lata w związku z sytuacją ekonomiczną w Europie.

Według informacji PAP uzyskanych od polityków z władz PO, premier będzie mówił m.in. o zmianach dotyczących emerytur górniczych, podatku dochodowym dla rolników od 2014 r., polityce prorodzinnej, deregulacji i walce o korzystny dla Polski budżet UE na lata 2014-2020.

Tusk zapowiadał już wcześniej, że w przyszłym roku nie będzie żadnych podwyżek podatków. Premier o szczegółach drugiego expose rozmawiał już z zarządem Platformy Obywatelskiej oraz z szefem PSL, wicepremierem Waldemarem Pawlakiem.

Według informacji PAP od polityków koalicyjnych, przed posiedzeniem rządu, w czwartek odbyło się spotkanie w _ cztery oczy _ Tusk-Pawlak. W czwartek o godz. 18 Tusk ma się jeszcze konsultować w sprawie swego wystąpienia z klubem Platformy.

Tusk wyliczyć ma w nim ustawy, które - zgodnie z jego zapowiedziami z expose z 2011 roku - weszły w życie. Chodzi o: wprowadzenie składki zdrowotnej dla rolników, podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawcy o 2 punkty proc., zmianę systemu waloryzacji emerytur i rent, uszczelnienie tzw. podatku Belki, podatek od miedzi i srebra (tzw. kopalniany) oraz podwyżkę 300 zł dla mundurowych, żołnierzy i policjantów.

Premier poinformuje też, że w listopadzie 2012 r. zostanie wypłacona podwyżka dla straży pożarnej, granicznej, straży więziennej i BOR w wysokości 300 zł - z części funduszu przeznaczonego na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych.

Tusk będzie też mówił o - jak ją nazywa - _ najbardziej masywnej zmianie ustrojowej, wielkiej i przykrej operacji _ - czyli podwyższaniu i zrównywaniu wieku emerytalnego (wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.) oraz ograniczaniu przywilejów emerytalnych służb mundurowych (od 1 stycznia 2013 r.).

Według Tuska do końca roku rządowi uda się uporać ze sprawą zmian dotyczących emerytur górniczych. Premier powiedział, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował go, że trwa żmudna analiza tego, co tak naprawdę jest zawodem górniczym przy wydobyciu, tak aby _ nie skrzywdzić tych, którzy nie będąc górnikami (pracującymi) np. na kombajnie, są elektrykami, ratownikami i pracują pod ziemią _.

Założenia do ustawy dotyczącej pozwoleń na budowę, znajdują się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych, a za tydzień na posiedzeniu rządu projekt ma zostać przyjęty.

Tusk przyznał, że najtrudniej idzie wprowadzanie zmian dotyczących rachunkowości i opodatkowania dla rolników - ze względu na poważny spór dotyczący szczegółów tego rozwiązania - między ministrem rolnictwa i ministrem finansów.

We wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto krótki raport z realizacji zapowiedzi premiera z expose z ubiegłego roku.

Czwartkowe posiedzenie rządu zwołano na podstawie paragrafu 26 ust. 3 regulaminu pracy rządu, który stanowi, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach premier może zwołać posiedzenie Rady Ministrów w trybie nagłym.

Czytaj więcej w Money.pl
"To nie jest autorski projekt pana premiera" Drugie "expose" premiera nie jest tylko i wyłącznie jego projektem, było konsultowane z ministrami - poinformowała marszałek Sejmu Ewa Kopacz.
Jutro wystąpienie Tuska. I to nie expose Premier zwołał posiedzenie Rady Ministrów na jutro o godz. 16.00.
Donald Tusk zapowiada bat na niepłacących VAT Premier ujawnił, o czym będzie mówił w Sejmie. _ Przedstawię plany na 2013 rok z perspektywą na całą kadencję _ - zapowiedział.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)