Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Druzgocący raport Komisji Europejskiej dotyczący kobiet

0
Podziel się:

Średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi
16,2 proc.

Druzgocący raport Komisji Europejskiej dotyczący kobiet
(.shock - Fotolia.com)

Średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi 16,2 proc. Oznacza to, że aby ich zarobki zrównały się z zarobkami mężczyzn, kobiety muszą średnio pracować o 59 dni dłużej - wynika z danych opublikowanych przez Komisję Europejską.

W czwartek przypada Europejski Dzień Równości Wynagrodzeń, który _ przypomina nam o nierównej sytuacji kobiet na rynku pracy pod względem wynagrodzeń _ - podkreśliła w komunikacie komisarz ds. sprawiedliwości i praw obywatelskich Viviane Reding.

_ Zasada równości wynagrodzeń dla pracowników płci męskiej i żeńskiej za taką samą pracę jest zapisana w traktatach UE od 1957 r. _ - zaznaczyła komisarz.

W 2010 r. we wszystkich krajach członkowskich średnia różnica wynosiła 16,2 proc. Komisja zaznacza, że dane te świadczą o nieznacznej tendencji spadkowej w porównaniu z poprzednimi latami, w których średnia ta wynosiła 17 proc.

Jednocześnie zdaniem KE spadek ten nie jest dowodem na realne zmniejszenie się nierówności, lecz jest związany przede wszystkim z kryzysem gospodarczym, który najbardziej uderzył w te sektory, w których mężczyźni stanowili większość zatrudnionych, np. w budownictwo.

W komunikacie KE chwali m.in. inicjatywę niemieckiej grupy medialnej Axel Springer, która w 2010 r. rozpoczęła projekt mający na celu zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych do 30 proc. w ciągu 5-8 lat.

21 marca w Brukseli odbędzie się forum biznesowe, podczas którego 150 firm będzie wymieniało się doświadczeniami w kwestiach eliminowania przyczyn różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

KE przygotowuje też obecnie raport dotyczący wdrożenia dyrektywy z 2006 r. dotyczącej równości wynagrodzeń. Ma on zostać przyjęty latem 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Tylu Polaków pracuje w Komisji Europejskiej W KE pracuje 1183 polskich urzędników, w tym 461 na stanowiskach asystenckich.
Tak chcą walczyć z bezrobociem wśród młodych Bezrobocie wśród młodych jest dużym problemem w UE - szacuje się, że w tej grupie jest ono średnio dwa razy wyższe niż ogólnie.
Państwo nie widzi, że kobiety pracują w domu _ Nieodpłatna praca kobiet, różowa strefa gospodarki _- raport o gospodyniach domowych.
praca
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)