Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo nie widzi, że kobiety pracują w domu

0
Podziel się:

Nieodpłatna praca kobiet, różowa strefa gospodarki- raport o gospodyniach domowych.

Państwo nie widzi, że kobiety pracują w domu
(DomenicoGelermo/iStockphoto)

Kobiety rezygnujące z pracy zawodowej na rzecz opieki nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnością, nie mogą liczyć na wynagrodzenie czy świadczenia; dla państwa ich praca jest niewidzialna - podkreślają autorki raportu _ Nieodpłatna praca kobiet, różowa strefa gospodarki _.

_ Nieodpłatna praca kobiet jest różową strefą gospodarki, swoistą odwrotnością szarej strefy. O ile w przypadku szarej strefy dochody są ukrywane w całości lub w części przez państwem, o tyle, jeśli chodzi o różową strefę, dochody osiągane dzięki niej przez gospodarkę są ukrywane przez państwo. Oficjalnie nieodpłatna praca kobiet nie istnieje _ - pisze w raporcie socjolożka z Fundacji Feminoteka Anna Dryjańska.

Tymczasem, jak zaznacza, praca wykonywana przez kobiety w domu, to jedna trzecia produktu krajowego brutto. Według Dryjańskiej nieodpłatna praca kobiet jest postrzegana jako dowód miłości, jako coś, czego można od nich wymagać.

_ Kobiety porzucające - z miłości - swoją pracę zawodową na rzecz opieki nad dziećmi, osobami z niepełnosprawnością czy starszymi (najczęściej rodzicami lub teściami), nie mogą liczyć na wynagrodzenie, świadczenia socjalne czy zabezpieczenia emerytalne. Dla państwa ich praca i one same są niewidzialne _ - zaznacza. Jak podkreśla, niewidzialne dla państwa są także dzieci, dla których nie ma żłobków, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, wymagające codziennej opieki.

Podczas prezentacji raportu socjolożka, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie Danuta Duch-Krzystoszek powiedziała, że sytuacja - także finansowa kobiet - zmieni się, gdy prace opiekuńcze nie będą miały płci, czyli nie będą przypisywane wyłącznie kobietom. Zaznaczyła, że wyżej wyceniana jest praca osób, które stoją wyżej w strukturze społecznej, które mają władzę. _ Pielęgniarki mówią: +gdy w naszym zawodzie zacznie pracować więcej mężczyzn, więcej nam zapłacą+ _ - dodała.

Duch-Krzystoszek zaznaczyła, że o wykonywaniu prac domowych można mówić w kategoriach przemocy strukturalnej i symbolicznej. _ Zorganizowanie życia społecznego uprzywilejowuje jedną grupę - mężczyzn, którzy mają więcej czasu wolnego, więcej zarabiają _ - powiedziała.

Jak zaznaczyła, przemoc wynika też z przypisanych kulturowo ról. _ Te same osoby, które są za partnerskimi relacjami w małżeństwie, twierdzą, że pranie, gotowanie, sprzątanie to naturalne obowiązki kobiety _ - zaznaczyła. Podkreśliła, że tzw. wzór dobrej żony skłania kobiety do wykonywania pracy niepłatnej a mężczyzn do wykonywania pracy płatnej.

Historyczka Dobrochna Kałwa mówiła, że praca domowa kobiet jest niezauważana także przez nie same. _ Jeśli mężczyzna zacznie gotować, obnosi się z tym, przyjmuje pozę profesjonalisty. Kobiety niejednokrotnie starają się +rozmyć+ wykonywane przez siebie prace, sprawiają wrażenie, że wszystko zrobiło się samo _ - mówiła.

Czytaj więcej w Money.pl
Stella McCartney: Niewiele brakuje, a kobiety się wypalą Matka czwórki dzieci i odnosząca sukcesy kreatorka mody przyznaje, że jej samej zdarza się utracić asertywność i dołączać do grona kobiet wielofunkcyjnych.
Kobieta zmienia się co 12 lat Choć kobiety na bieżąco śledzą najnowsze trendy kosmetyczne i makijażowe, rzadko kiedy przekładają je na swój wizerunek. Z najnowszych badań wynika, że przeciętna kobieta zmienia swój wygląd... co 12 lat.
Oto, jak wygląda idealna kobieta według Polaków Okazuje się, że polscy mężczyźni to tradycjonaliści, którzy nie akceptują kobiet wygłaszających feministyczne poglądy czy płacących za siebie w restauracji.
raport
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)