Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Dywidendy ze spółek Skarbu Państwa. Tak źle nie było od lat

492
Podziel się:

W tym roku spółki notowane na GPW przekażą do budżetu zaledwie niecałe 2 mld zł.

Morawieckiego nie poratuje w tym roku KGHM. Dywidenda jest rekordowo niska.
Morawieckiego nie poratuje w tym roku KGHM. Dywidenda jest rekordowo niska. (RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)

Prawie 32 mln zł trafią w czwartek do kasy państwa z tytułu dywidendy wypłaconej przez miedziowy koncern KGHM. Tegoroczna suma jest rekordowo niska, podobnie zresztą jak całość wpływów do budżetu ze spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Wspomniany przelew na niecałe 32 mln zł to pierwsza rata dywidendy z KGHM. Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia - w którym decydujący głos jako akcjonariusz ma Skarb Państwa - cała suma została podzielona na dwie części: 50 gr na akcję płatne 17 sierpnia i drugie tyle 16 listopada.

Jednak nawet 1 zł na akcję to niewiele w porównaniu do wypłat w ostatnich latach. W ubiegłym roku KGHM przeznaczył na dywidendę 1,50 zł na akcję, a w rekordowym 2012 r. inwestorzy dostali po 28,34 zł na jeden papier - oznaczało to, że koncern przekazał na wypłatę prawie 5,7 mld zł, a z tej kwoty do budżetu popłynęło około 1,7 mld zł. Wówczas szefem resortu skarbu był Mikołaj Budzanowski, który nie uniknął krytyki za łupienie państwowej spółki.

Zobacz także: Polska rodzina wyda w tym roku na szkolną wyprawkę średnio 520 zł

W porównaniu do tej kwoty tegoroczne 63,6 mln zł, które wpłynie z miedziowego koncernu do budżetu państwa, wydaje się wyjątkowo skromną sumą. Warto jednak przy tej okazji pamiętać o tym, że KGHM nie dzielił w tym roku ubiegłorocznych zysków, bo ich po prostu nie miał. W 2016 r. stracił 4,4 mld zł netto, więc tegoroczna dywidenda pochodzi z kapitału zapasowego. W 2012 r. rekordowa wypłata była z kolei poparta zyskiem przekraczającym 11 mld zł.

Wpływy do kasy państwa nie przekroczą 2 mld zł

KGHM to niejedyna spółka z udziałem Skarbu Państwa, która nie dała w tym roku powodów do zadowolenia ministrowi finansów Mateuszowi Morawieckiemu, a także tysiącom drobnych inwestorów, którzy mają akcje tych firm.

Znów na równe zero mogą liczyć posiadacze papierów m.in. PKO BP, Tauronu, JSW czy PKP Cargo - kolejowy przewoźnik po raz ostatni wypłacił inwestorom dywidendę w 2015 r. Podobnie zresztą jak Tauron. Z kolei PKO BP nie dzielił zysków od ostatniej wypłaty w 2014 r., a posiadacze akcji JSW po raz ostatni dostali szansę na dywidendę w 2013 r.

Jeżeli zestawimy ze sobą wszystkie spółki z udziałem Skarbu Państwa, notowane na warszawskiej giełdzie, to okaże się, że z tytułu dywidendy przekazały, bądź jeszcze przekażą one w tym roku do budżetu państwa w sumie ponad 1,9 mld zł. Tymczasem jeszcze rok temu ta kwota przekroczyła 2,1 mld zł. Poprzednie lata przynosiły lepsze wyniki, z rekordowym rezultatem 6 mld zł w 2012 r. Po raz ostatni suma niższa niż 2 mld zł pojawiła się w 2009 r.

Pełne zestawienie tegorocznych wpływów z dywidendy do kasy państwa prezentujemy poniżej. Wyraźnie wynika z niego, że ponad 80 proc. wpłat w tym roku zapewnią tylko trzy spółki: PGNiG, PZU oraz PKN Orlen.

Sumy wpłacone przez spółki z GPW do budżetu państwa z tytułu dywidendy (mln zł)
Spółka 2017 2016
PGNiG 830,7 747,7
PZU 413,3 614,1
PKN Orlen 353,1 235,4
Lotos 98,3 0,0
KGHM 63,6 95,4
Enea 56,8 0,0
Energa 40,5 104,5
GPW 31,6 34,7
Grupa Azoty 25,9 27,5
PHN 8,5 13,7
Police 1,6 2,1
PGE 0,0 268,2
PKO BP 0,0 0,0
JSW 0,0 0,0
Tauron 0,0 0,0
PKP Cargo 0,0 0,0
SUMA 1 924,0 2 143,3

Źródło: money.pl, obliczenia własne.

Rekordowa dywidenda z PKN Orlen

Kwota, którą dostanie budżet państwa od spółek z udziałem Skarbu Państwa, zapewne byłaby w tym roku jeszcze niższa, gdyby nie to, że zyskami dość hojnie zdecydowały się podzielić niektóre spółki surowcowe.

Gazowy gigant PGNiG na początku sierpnia przekazał inwestorom do podziału 1,16 mld zł. Dla kontrolującego prawie 72 proc. akcji Skarbu Państwa oznaczało to wpływ na poziomie ponad 830 mln zł.

Rekordową dywidendę na początku sierpnia wypłacił też ze swoich zysków PKN Orlen - suma w wysokości 3 zł na akcję oznacza, że budżet został zasilony kwotą ponad 350 mln zł. Po raz pierwszy od 10 lat dywidendę wypłaci też posiadaczom akcji Grupa Lotos - na pieniądze muszą oni jednak poczekać do końca września.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(492)
Mirek
5 lata temu
Za to Lasy Państwowe mają rekordowo historycznie zyski! Brawo PIS! Sukces! Chyba wiecie skąd te zyski i czy to naprawdę sukces?
Mac
5 lata temu
A co z wpływami z podatku górniczego, który został już wypłacony wyłącznie Skarbowi Państwa, toż to dodatkowa danina skonstruowana tak, by nie dzielić zbyt dużego zysku pośród wszystkich akcjonariuszy, Orwel czystej postaci, do zysku są równi i równiejsi
heh
5 lata temu
Co wy tam wiecie. Nie oglądacie Dziennika Telewizyjnego w reżimowej TVPis ? Tam tylko odgwizdują kolejne sukcesy, jeden za drugim. Ciemny lud ( pisolemingi ) łykają to jak młode pelikany. Propaganda sukcesu, aż na wymioty bierze. Nie mówi się że koło w traktorze jest zepsute, tylko że trzy są sprawne.
Mpat
5 lata temu
Co to w ogóle za artykuł? Poczytajcie ludzie ile te firmy zainwestowały w ostatnim roku, jaki wygenerowały obrót, ile zysku. Porównajcie to z poprzednimi latami. Wtedy będziecie mieć jakiś obraz sytuacji.
Greg
5 lata temu
Ha, ha ! I co na to PiSie trole ? Tak sie kończą firmy w których obsadza sie z klucza partyjnego. KGHM to jedrn wielki wałek partyjny, dla nich trzebaby specjalnie oddział prokuratury otworzyć, to samo PGG. Węgla nie będzie, bo górników powypychano na utlopy górnicze ( 5-6 tys mies) a kopalnie praktycznie nie fedrują, a wypłaty płacą z naszych podatków.
...
Następna strona