Notowania

Dziś podpisanie umowy na północną obwodnicę Krakowa. Kierowcy pojadą ringiem za kilka lat

W 2023 r. kierowcy będą mogli objechać Kraków ze wszystkich stron. Do tego czasu ma być gotowa północna obwodnica miasta. Dziś GDDKiA podpisze umowę z konsorcjum, które zrealizuje inwestycję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)
Tak ma przebiegać S52

Na 13 listopada 2018 r. zaplanowano podpisanie umowy na projekt i budowę S52 Północnej Obwodnicy Krakowa. Obwodnicę zbuduje turecko-polskie konsorcjum firm Gulermak i Mosty Łódź, które koszt realizacji zadania wyceniło na 1,42 mld zł.

Kontrakt parafowany ma być o godz. 14.30.

Dwujezdniowa S52, czyli Północna Obwodnica Krakowa, będzie mieć około 12,5 km długości. W ramach budowy tej obwodnicy Krakowa powstaną m.in. trzy tunele drogowe – pod rzeką Prądnik, a także pod wzgórzami Batowice i Syberia – których łączna długość wyniesie 1,6 km. Do tego zaplanowano budowę m.in. czterech węzłów: Modlnica, Zielonki, Węgrzce oraz Batowice – informuje serwis branżowy Inżynieria.com.

Wykonawcy będą mieli 47 miesięcy na przygotowanie projektu, wybudowanie drogi i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca), natomiast przy projektowaniu okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca) będą wliczane.

Budowa ma się zakończyć w 2023 r.

Zastanawiasz się, dlaczego polskie budowy dróg stoją w weekend? Ekspert wyjaśnia

Trasa przyczyni się do usprawnienia podróży z Krakowa w kierunku Kielc i Warszawy, Katowic i Wrocławia oraz Tarnowa i Rzeszowa. Szacuje się, że nową obwodnicą Krakowa będzie przejeżdżało średnio 30 tys. pojazdów na dobę.

Dzięki budowie północnego fragmentu Kraków zostanie otoczony ringiem. Obecnie obwodnica otacza miasto z trzech stron: zachodniej (DK94 oraz A4), południowej (A4) oraz wschodniej (S7).

Iwona Mikrut, rzecznik prasowa krakowskiego oddziału GDDKiA przypomniała niedawno, że jeszcze w pierwszym kwartale 2016 r. Północna Obwodnica Krakowa nie była przewidziana w sieci dróg krajowych.

- Nie była planowana taka droga krajowa. Dopiero zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 maja 2016 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych, Północna Obwodnica Krakowa znalazła się w sieci dróg krajowych, ciągu drogi ekspresowej S52.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi w polsce, obwodnica krakowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-11-2018

KrkNa szczęście wygral pan Majchrowski a nie gośka!!! Bedzie obwodnica zamiast pomnika kaczurskiego😊😊😊

13-11-2018

RyuPodpisywać mogą tylko i tak nic nie zbudują.Na bank.

13-11-2018

sayDo Krk obwodnice buduje GDDKiA więc PiSowski rząd, Majchrowski nie do złotówki , ale będzie sie mógł pochwalić.

Rozwiń komentarze (7)