Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dziś przetargi na majątek stoczni Gdynia

0
Podziel się:

Wadia uprawniające do startu w przetargu wpłaciło pięć firm. Aukcja będzie internetowa.

Dziś przetargi na majątek stoczni Gdynia
(pyrator/CC/Flickr)

W dzisiejszym przetargu wystawione będą części majątku stoczni Gdynia. Informacji o rozstrzygnięciu należy spodziewać się po godz. 15 - zapowiedziała rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Roma Sarzyńska. Na piątek natomiast zaplanowano przetargi w sprawie sprzedaży części majątku stoczni szczecińskiej.

W ubiegłym tygodniu pięć firm wpłaciło wadia uprawniające do udziału w przetargach na części majątku gdyńskiego zakładu, w łącznej kwocie 26,5 mln zł. Aktywa tej stoczni wystawiono w sumie do 18 przetargów; inwestorzy zgłosili się do 7 licytacji.

_ - W czwartek w godzinach od 9. do 13. będą odbywały się aukcje na majątek stoczni Gdynia. Następnie komisje przetargowe będą musiały przygotować protokoły z licytacji. Informacji o rozstrzygnięciu przetargów należy spodziewać się po godzinie 15 _ - zapowiadała wcześniej Sarzyńska.

Części majątku stoczni Gdynia, które nie znajdą nabywców, będą sprzedawane jeszcze raz w drodze aukcji. _ - Termin aukcji zostanie podany niedługo _ - mówiła Sarzyńska.

O sprzedaży polskich stoczni czytaj w Money.pl.
Na pytanie, kiedy zostaną podpisane umowy ostateczne ze zwycięzcami przetargów, Sarzyńska powiedziała, że _ tak szybko, jak to będzie możliwe. - Zarządca kompensacji wezwie firmy, które wygrały przetargi do niezwłocznego przystąpienia do procedury podpisywania umów _ - powiedziała.

Żaden z potencjalnych inwestorów nie jest zainteresowany całością wystawionego na sprzedaż majątku, jednak jak podkreśla szef stoczniowej Solidarności Dariusz Adamski, są też dobre wieści:

(Dźwięk: IAR)

Agencja Rozwoju Przemysłu milczy na temat firm, które wpłaciły wadium. Dariusz Adamski również w tej kwestii nie chce się wypowiadać:

(Dźwięk: IAR)

Jutro odbędą się natomiast przetargi na zakup części majątku stoczni Szczecin. Trzy firmy wpłaciły wadia w łącznej kwocie 2,6 mln zł. Chętni zgłosili się do czterech przetargów spośród 13 planowanych.

Sarzyńska podkreśliła, że wpłata wadiów przez inwestorów nie gwarantuje ich udziału w przetargach. Dopiero w czwartek i piątek okaże się, ile firm przystąpi do licytacji.

Regulamin dotyczący zakupu majątku obu stoczni przewiduje, że firma, która wpłaciła wadium i wygrała licytację, na trzy dni przed podpisaniem umów przedwstępnych powinna przekazać na konto zarządcy kompensacji pełną kwotę za wylicytowane aktywa lub przedstawić bezwarunkowe gwarancje bankowe w tym zakresie. Gwarancje bankowe będą podlegały weryfikacji przez zarządcę kompensacji, odpowiadającego za podział, wycenę i sprzedaż majątku obu stoczni. Zarządcą jest firma Bud Bank Leasing.

Regulamin zakłada również, że wszyscy uczestnicy przetargów, którzy złożyli ważne oferty, będą nimi związani. Oznacza to, że jeśli zwycięzca przetargu będzie uchylał się od podpisania aktu notarialnego, zarządca kompensacji będzie miał prawo wezwać do tego kolejną firmę, która złożyła drugą co do wielkości ofertę na zakup danej części majątku.

| Zamieszanie ze stoczniami |
| --- |
| 6 listopada 2008 r. Komisja uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został częściowo sprzedany w maju, a jego kluczowe aktywa mają być zbyte w listopadzie. W maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wylicytował główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Inwestor, choć wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, nie zapłacił jednak całości pieniędzy. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)