Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

E-dowody przeszły przez Senat

4
Podziel się:

Cztery poprawki mieli senatorzy do ustawy wprowadzającej e-dowody. Nowe dokumenty mają być bezpłatne i bezpieczne.

Nowy wzór dowodu ma obowiązywać od marca 2019 r.
Nowy wzór dowodu ma obowiązywać od marca 2019 r. (Jacek Bereźnicki)

Nowa usługa ma być narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Za przyjęciem ustawy głosowało 84 senatorów.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wprowadziła do projektu cztery poprawki. Usunięto możliwość wnioskowania o wydanie dowodu z podpisem osobistym dla osób poniżej 13. roku życia. Ponadto skorygowano zmiany w KRS w zakresie stosowania podpisu osobistego. Reszta poprawek ma charakter redakcyjny i porządkowy.

Zobacz także: Minister cyfryzacji: wzór nowego dowodu osobistego już we wrześniu

Dowody z warstwą elektroniczną, bo tak oficjalnie nazywają się e-dowody, wejdą do obiegu od marca przyszłego roku. Stary wzór zachowuje ważność, ale jak ktoś chce, to będzie możliwość jego wymiany na nowy.

Nowe dokumenty mają przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo. - Przepisy ustawy przewidują możliwość zawieszenia maksymalnie na 14 dni certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego w przypadku czasowej utraty kontroli nad dokumentem. Konsekwencją zawieszania certyfikatów jest zawieszenie ważności dowodu osobistego, a czynności dokonane w okresie zawieszenia certyfikatów nie będą wywoływały skutków prawnych - wyjaśniał senator sprawozdawca Arkadiusz Grabowski.

Nowe dokumenty będą wyposażone w tzw. profil osobisty. Będzie to środek identyfikacji elektronicznej, który umożliwi potwierdzenie tożsamości online. Ponadto, co ucieszy często podróżujących, będą wyposażone w aplikację ICAO, czyli dokument podróży z cechą biometryczną. Pozwoli to szybszą odprawę na lotniskach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
bezplatnie
5 lata temu
Bezpatne? ,a za zdjecie do dowodu to kto zaplaci?
jurek
5 lata temu
A jest tam narodowość? Nie? I przez to nie wiesz nic.
z daleka od e...
5 lata temu
" Potwierdzenie tożsamości online". No tak, posiadacz e-dowodu dowie się , że wziął kredyt dopiero gdy zapuka go niego komornik. A w banku będą się upierać, że wziął kredyt i potwierdził swoją tożsamość on-line. I udowadniaj, że nie jesteś wielbłądem.
hgrytrjtyk
5 lata temu
Kolejny bubel wprowadzany przez PiS.