Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

EBOR podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski i całego regionu

0
Podziel się:

Lepsze rokowania wynikają z podwojenia w ubiegłym roku wzrostu gospodarczego i rosnących inwestycji.

EBOR podwyższa prognozę wzrostu PKB dla Polski i całego regionu
(www.ebrd.com)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2015 roku do 3,4 proc. z 3 proc. prognozowanych w styczniu - wynika z majowego raportu. Bank podwyższył prognozy dla regionu Europy Środkowej i krajów bałtyckich jako całości.

Na zdjęciu Suma Chakrabarti, prezes EBOR.

W najnowszym raporcie przedstawionym w czwartek na konferencji w Tbilisi EBOR podniósł także prognozę tegorocznego wzrostu PKB m.in. dla Rosji, a obniżył dla Ukrainy, Łotwy, Litwy i Białorusi.

Bank podkreślił w dokumencie, że prognozy dla Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier zostały zrewidowane w górę, co odzwierciedla przede wszystkim wsparcie, jakim jest łagodzenie polityki pieniężnej w strefie euro. Według EBOR nakłada się to na wcześniejszy pozytywny wpływ niższych cen ropy.

Oczekuje się, że w regionie Europy Środkowej i krajów bałtyckich widoczny będzie wzrost do poziomu 2,9 proc. w 2015 roku z 2,6 proc. prognozowanego w styczniu br. Wzrost do 3 proc. spodziewany jest w 2016 roku - czytamy w raporcie.

Jak tłumaczy bank, dobre prognozy dla Polski wynikają m.in. z podwojenia w ubiegłym roku wzrostu gospodarczego do 3,4 proc. PKB, ze stałego wzrostu nakładów inwestycyjnych, który doprowadził do poprawy sytuacji finansowej wielu przedsiębiorstw i ożywienia akcji kredytowej, a także ze wzrostu poziomu konsumpcji gospodarstw domowych, wspieranych przez dalszy spadek stopy bezrobocia do poziomu z 2009 roku.

EBOR w związku z kryzysem na Ukrainie i z sankcjami unijnymi nałożonymi na Moskwę prognozuje dla Rosji recesję zarówno w bieżącym jak i przyszłym roku. Jednocześnie o 0,3 proc. podnosi prognozę ze stycznia br. wzrostu PKB do poziomu -4,5 proc., a w 2016 r. do poziomu -1,8 proc. PKB.

Jak stwierdza bank, Rosję może czekać wydłużony okres słabego wzrostu lub deflacji. Niskie ceny ropy i sankcje zaszkodziły i tak już słabej gospodarce z głębokimi problemami strukturalnymi - podkreślono.

W związku z toczącą się wojną i zawirowaniami gospodarczymi na wschodzie Ukrainy, EBOR spodziewa się głębszej recesji w 2015 roku niż zakładał w styczniu. Bank obniżył w tym roku dla Ukrainy prognozę do -7,5 proc. PKB z przewidywanych wcześniej -5 proc., lecz przewiduje wzrost PKB w 2016 roku do poziomu 3 proc. PKB.

Zaburzenia gospodarcze na wschodzie Ukrainy, negatywny wpływ deprecjacji hrywny, restrykcyjna polityka pieniężna, wzrosty opłat energetycznych i trwający spadek akcji kredytowej utrzymają presję na gospodarkę w tym roku - zaznacza EBOR.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) działając od 1991 roku zaangażował się w ponad 4 tys. projektów w naszym regionie, inwestując w nie około 85 mld euro. Wsparcie banku dotyczyło przede wszystkim sektora prywatnego i było ważnym czynnikiem pomagającym w transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m265003.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska-osiagnela-70-proc-unijnej-sredniej,91,0,1783643.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska osiągnęła 70 proc. unijnej średniej PKB
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/136/m309128.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb-wystrzeli-w-gore-zaskakujaco-dobre-dane,102,0,1783654.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PKB wystrzeli w górę? Zaskakująco dobre dane
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m251903.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najwieksza-gospodarka-swiata-mocno-hamuje,126,0,1779582.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Największa gospodarka świata mocno hamuje
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/230/m328678.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw-zaskakuje-nowymi-prognozami-dla-swiata,253,0,1779453.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) MFW zaskakuje nowymi prognozami dla świata
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)