Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Egipt chce zwiększyć pożyczkę z MFW

0
Podziel się:

Jeszcze w tym miesiącu Kair ma odwiedzić delegacja Funduszu.

Egipt chce zwiększyć pożyczkę z MFW
(Tracy O/CC/Flickr)

Minister finansów Egiptu poinformował, że Kair będzie negocjował możliwość zwiększenia do 4,8 mld dolarów wysokość pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Jeszcze w tym miesiącu Kair ma odwiedzić delegacja Funduszu.

Egipskie władze negocjowały dotychczas z MFW pożyczkę w wysokości 3,2 mld dolarów. Nie zawarto jednak żadnego porozumienia, a problemy finansowe Egiptu stale pogarszały się w ciągu 18 miesięcy politycznego chaosu.

Minister finansów Momtaz al-Said zapowiedział jednak, że w ramach toczących się negocjacji Kair poprosi o zwiększenie podwyżki do 4,8 mld dolarów. Dodał, że we wtorek zwrócił się też do Stanów Zjednoczonych o grant w wysokości 500 milionów dolarów w celu wsparcia budżetu państwa.

Także dzisiaj szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała, że 22 sierpnia uda się do Egiptu, żeby wesprzeć proces transformacji w tym kraju. W komunikacie podano, że wizyta _ odzwierciedla stałe zaangażowanie MFW na rzecz wsparcia Egiptu i jego obywateli w trudnym okresie transformacji historycznej _ po upadku reżimu Hosniego Mubaraka. Sprecyzowano, że wizyta odbywa się na zaproszenie egipskich władz.

Fundusz już wcześniej zapowiadał wysłanie w sierpniu delegacji, która miałaby omówić program pomocy finansowej dla kraju. Nie wspominano jednak wówczas nic o obecności Lagarde.

Czytaj więcej w Money.pl
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Tylko ta pożyczka może uratować Węgry Zmiana na stanowisku szefa zespołu negocjatorów z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym ma nastąpić 1 czerwca.
Rosja i Chiny uratują Europę? Wesprą MFW Uda się jednak zebrać niezbędne 430 miliardów dolarów na ratowanie europejskich gospodarek.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)