Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: Kryzysowe miesiące przed Unią

0
Podziel się:

Dania przejmuje prezydencję w Unii, ale mocno podzielonej. Europę czekają trudna lata - mówią eksperci.

Eksperci: Kryzysowe miesiące przed Unią
(AP/FOTOLINK/East News)

Formalnie Dania kieruje pracami Unii Europejskiej od 1 stycznia. Uroczystość oficjalnego przekazania pałeczki prezydencji odbędzie się jednak pojutrze, w środę w Kopenhadze, gdzie jedzie premier Donald Tusk.

Przed Duńczykami i całą Unią Europejską trudne miesiące, przyznają zgodnie eksperci. Negocjacje budżetowe i prace nad uzgodnioną miesiąc temu umową fiskalną to główne zadania nowej prezydencji. Dyrektor Centrum Strategii Europejskiej demosEUROPA Paweł Świeboda uważa, że Unia Europejska, mimo starań polskiej prezydencji, wciąż znajduje się na oddziale intensywnej terapii:

- _ Nie z naszej winy, ale tak się złożyło, a nie inaczej. Jedna sprawa to kryzys strefy euro, a z drugiej strony kryzys zaufania dla całego projektu europejskiego. Mam wrażenie, że potrzebna jest próba nowego zdefiniowania istoty Unii _ - mówi ekspert.

POSŁUCHAJ PAWŁA ŚWIEBODY:

Unia fiskalna, na którą miesiąc temu w Brukseli zgodzili się przywódcy 26 państw to, zdaniem Pawła Świebody, terapia szokowa. Ekspert zastanawia się jednak, czy odpowie ona na wszystkie problemy, które się pojawiają i czy przełoży się na wzrost gospodarczy w Unii:

- _ Unia fiskalna to jest gorset dyscypliny jeśli chodzi o wydatki publiczne. To jest też zasadnicza zmiana modelu społeczno-ekonomicznego w Unii. O tym za mało się mówi, Unia poważnie ogranicza możliwość interwencji państw w gospodarkę _ - wyjaśnia Świeboda.

Ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych Bartłomiej Nowak uważa, że Unię Europejską czekają miesiące niepewności. W opinii eksperta, umowa fiskalna to dobre rozwiązanie długoterminowe, które nie rozwiązuje jednak problemów doraźnych. Ekspert obawia się, że ze Wspólnotą jest coraz gorzej:

- Nieprawdziwe są słowa Jacka Saryusza-Wolskiego, posła Parlamentu Europejskiego, że przejmowaliśmy Unię 17 + 10, a oddajemy 27 - 1. Wydaje się, że Unia na ostatnim szczycie Unia się rozbiła, jest to duże ryzyko. Polska prezydencja nie miała na to wpływu - mówi Bartłomiej Nowak.

POSŁUCHAJ BARTŁOMIEJ NOWAK:

Kolejny szczyt Unii Europejskiej odbędzie się 30 stycznia. Oficjalnie będzie poświęcony zatrudnieniu, ale spotkanie szefów państw i rządów z pewnością zdominuje kwestia kryzysu w strefie euro.

Czytaj więcej o kryzysie w Europie
Na szczycie mówią otwarcie: Unia może się rozpaść Politycy nie szczędzą mocnych słów i ostrzegają: Stawką jest nie tylko wspólna waluta, ale przyszłość Unii Europejskiej.
Tusk: Trzeba decyzji, nie ma więcej czasu Tusk powiedział, że na szczycie w Brukseli trzeba przyjąć konkretny i dokładny plan działań antykryzysowych.
Czarna prognoza. Kryzys przez kilkanaście lat Ekonomiści uważają też, że ratowanie Grecji znacznie wydłuży kryzys w Europie.
Panika. Wycofują pieniądze z banków i... Gwałtowny spadek wartości forinta to reakcja na narastające problemy węgierskiej gospodarki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)