Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
We wrześniu eksport wystrzelił. Ekonomiści zaskoczeni

We wrześniu eksport wystrzelił. Ekonomiści zaskoczeni

Najpopularniejszym kierunkiem eksportowym dla polskich firm od lat są Niemcy. Trafia tam 27,4 proc. sprzedaży zagranicznej Polski Fot. TOMASZ RYTYCH/REPORTER
Najpopularniejszym kierunkiem eksportowym dla polskich firm od lat są Niemcy. Trafia tam 27,4 proc. sprzedaży zagranicznej Polski

We wrześniu w obrotach towarowych z zagranicą zobaczyliśmy prawie miliardową nadwyżkę. Eksport wzrósł o 12,5 proc. To dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu w trzecim kwartale.

 

- Skala wzrostu eksportu jest imponująca - komentuje najświeższe dane GUS o handlu zagranicznym Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

Wynika z nich, że we wrześniu eksport był o 994 mln euro większy od importu. Tak dużej nadwyżki nie było od kwietnia 2016 roku. Eksport wzrósł o 12,5 proc. Nie tego spodziewali się ekonomiści.

- Zamiast zobaczyć deficyt, widzimy nadwyżkę. I to bardzo solidną - mówi Bielski.

 

Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe zagrożenia


W handlu zagranicznym utrzymuje się ona już drugi miesiąc z rzędu - w sierpniu wyniosła 102 mln euro.

W ciągu trzech kwartałów eksport wyniósł 149,6 mld euro - to wzrost o 9,8 proc. Import był mniejszy (147,8 mld euro), ale rósł nieco szybciej (10,9 proc.). Nadwyżka wyniosła 1,86 mld euro wobec 3 mld euro rok wcześniej.

- Dane pokazują, że eksporterzy świetnie sobie radzą - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Jego zdaniem na horyzoncie nie widać też dla nich żadnego niebezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie, polski eksport jest wspierany mocnym wzrostem gospodarczym w Europie Zachodniej.

- Poza Niemcami wyraźnie rośnie eksport do Rosji, gdzie zauważalne jest odbicie po recesji - dodaje Kalisz.

Od stycznia do września eksport do Rosji wzrósł w ujęciu rocznym o ponad jedną piątą do 4,6 mld euro. Szybciej rósł tylko do USA - o 27,2 proc. (4,1 mld euro).

Jednak największym naszym partnerem handlowym są od lat Niemcy, gdzie trafiło 27,4 proc. polskiego eksportu i skąd pochodziło 23 proc. importu. Saldo wymiany handlowej z naszym zachodnim sąsiadem było dodatnie - wyniosło 30,2 mld euro wobec 25,3 mld euro rok wcześniej.

Zaskakujące dane o eksporcie we wrześniu mogą wpłynąć pozytywnie na dynamikę PKB w całym trzecim kwartale.

- Wpływ eksportu netto na wzrost gospodarczy był silniejszy, niż się dotąd spodziewaliśmy. Możliwe więc, że w trzecim kwartale będzie wyższy niż 4,4-4,5 proc., co zakłada konsensus rynkowy - uważa Piotr Bielski.

Piotr Kalisz mówi o 4,6-4,7 proc., co w ujęciu eurostatowym (uwzględniającym nieco inną metodologię) może oznaczać wzrost gospodarczy nawet powyżej 5 proc.

 

 

 

 

eksport, pkb, handel zagraniczny
Czytaj także
Polecane galerie