Notowania

eksport
10-11-2017 (15:02)

We wrześniu eksport wystrzelił. Ekonomiści zaskoczeni

We wrześniu - zamiast deficytu - w obrotach handlowych z zagranicą zobaczyliśmy prawie miliardową nadwyżkę. To dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu w trzecim kwartale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(TOMASZ RYTYCH/REPORTER)
Najpopularniejszym kierunkiem eksportowym dla polskich firm od lat są Niemcy. Trafia tam 27,4 proc. sprzedaży zagranicznej Polski

We wrześniu w obrotach towarowych z zagranicą zobaczyliśmy prawie miliardową nadwyżkę. Eksport wzrósł o 12,5 proc. To dobrze wróży wzrostowi gospodarczemu w trzecim kwartale.

- Skala wzrostu eksportu jest imponująca - komentuje najświeższe dane GUS o handlu zagranicznym Piotr Bielski, ekonomista BZ WBK.

Wynika z nich, że we wrześniu eksport był o 994 mln euro większy od importu. Tak dużej nadwyżki nie było od kwietnia 2016 roku. Eksport wzrósł o 12,5 proc. Nie tego spodziewali się ekonomiści.

- Zamiast zobaczyć deficyt, widzimy nadwyżkę. I to bardzo solidną - mówi Bielski.

Polskie firmy za granicą. Oto źródła ich sukcesu i największe zagrożenia

W handlu zagranicznym utrzymuje się ona już drugi miesiąc z rzędu - w sierpniu wyniosła 102 mln euro.

W ciągu trzech kwartałów eksport wyniósł 149,6 mld euro - to wzrost o 9,8 proc. Import był mniejszy (147,8 mld euro), ale rósł nieco szybciej (10,9 proc.). Nadwyżka wyniosła 1,86 mld euro wobec 3 mld euro rok wcześniej.

- Dane pokazują, że eksporterzy świetnie sobie radzą - mówi Piotr Kalisz, ekonomista Citi Handlowego.

Jego zdaniem na horyzoncie nie widać też dla nich żadnego niebezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie, polski eksport jest wspierany mocnym wzrostem gospodarczym w Europie Zachodniej.

- Poza Niemcami wyraźnie rośnie eksport do Rosji, gdzie zauważalne jest odbicie po recesji - dodaje Kalisz.

Od stycznia do września eksport do Rosji wzrósł w ujęciu rocznym o ponad jedną piątą do 4,6 mld euro. Szybciej rósł tylko do USA - o 27,2 proc. (4,1 mld euro).

Jednak największym naszym partnerem handlowym są od lat Niemcy, gdzie trafiło 27,4 proc. polskiego eksportu i skąd pochodziło 23 proc. importu. Saldo wymiany handlowej z naszym zachodnim sąsiadem było dodatnie - wyniosło 30,2 mld euro wobec 25,3 mld euro rok wcześniej.

Zaskakujące dane o eksporcie we wrześniu mogą wpłynąć pozytywnie na dynamikę PKB w całym trzecim kwartale.

- Wpływ eksportu netto na wzrost gospodarczy był silniejszy, niż się dotąd spodziewaliśmy. Możliwe więc, że w trzecim kwartale będzie wyższy niż 4,4-4,5 proc., co zakłada konsensus rynkowy - uważa Piotr Bielski.

Piotr Kalisz mówi o 4,6-4,7 proc., co w ujęciu eurostatowym (uwzględniającym nieco inną metodologię) może oznaczać wzrost gospodarczy nawet powyżej 5 proc.

Tagi: eksport, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-11-2017

xBrawo przedsiebiorcy! Tez niedlugo rozpoczynam zagraniczny watek. Przenosze firme do CZECH. Nie doloze sie wiecej do 500+ i meszkania+. Brawo PIS:)

11-11-2017

SkłyrsPOwska mafia przestała kraść na skalę państwową i efekty uszczelnienia systemu podatkowego są . Tak dalej brawo PIS.

11-11-2017

KrakTe dane podał GUS a to źródło tak pewne jak wróżka Aldona z Kopydłowa! Według GUSu inflacja wynosi 2,2% a według cen w sklepie 25%. Bo lokomotywy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (60)

Wybrane dla Ciebie