Notowania

Milion aut elektrycznych na ulicach polskich miast? Mateusz Morawiecki zyskał sojusznika z Pałacu Prezydenckiego

Andrzej Duda włączy się w promocję idei elektromobilności w Polsce. 11 stycznia w Pałacu Prezydenckim spotkają się przedstawiciele branży, administracji oraz nauki, by znaleźć sposób na rozwój tego sektora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta)
Inicjatywa prezydenta wesprze działania Morawieckiego?

Andrzej Duda włączy się w promocję idei elektromobilności w Polsce. 11 stycznia w Pałacu Prezydenckim spotkają się przedstawiciele branży, administracji i nauki, by znaleźć sposób na rozwój tego sektora.

Ogłoszony przez Mateusza Morawieckiego pomysł, by w 2025 r. po ulicach polskich miast jeździło milion samochodów elektrycznych wyprodukowanych nad Wisłą wciąż jest tylko koncepcją. Jedyne, co w tej sprawie jak na razie zrobił rząd, to powołanie specjalnie dla tej wizji spółki ElectroMobility Poland.

Sceptycy regularnie wytykają kolejne niedociągnięcia i problemy, które stoją na przeszkodzie realizacji ambitnego planu Morawieckiego. Wicepremierowi niespodziewanie z odsieczą przyszedł prezydent, który 11 stycznia 2018 r. spotka się w pałacu z przedstawicielami biznesu, urzędnikami oraz naukowcami, by dyskutować o rozwoju elektrobilności.

Zobacz też, jakie samochody zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie:

Konferencja "Technologie Przyszłości. Elektromobilność" będzie drugą w ramach cyklu Technologie Przyszłości. Pierwsza została poświęcona biotechnologii. - Ta dziedzina to jedno z kół zamachowych gospodarki - stwierdziła Marta Gajęcka, doradca prezydenta ds. gospodarczych. Oceniła też, że zebranie w jednym miejscu praktyków biznesowych, przedstawicieli administracji i nauki "jest kluczem do sukcesu"

- Inicjatywa ma zainicjować debaty na temat tego, co polskie firmy muszą zrobić, żeby dołączyć do grona światowych liderów w dziedzinie zaawansowanych technologii. Chcemy zidentyfikować konkretne problemy i zastanowić się, jak je rozwiązać - przyznała Gajęcka.

- 11 stycznia będziemy wspólnie z prezydentem zastanawiać się co zrobić, by elektromobilność w Polsce stała się rzeczywistością - dodała.

Świat biznesu podczas konferencji reprezentować będzie przedstawiciel "firmy, która osiągnęła ogromny sukces w biznesie". Jego nazwisko będzie trzymane w tajemnicy do czasu uzyskania "zgód korporacyjnych" na publiczne wystąpienie. Prawdopodobnie wystąpi także prezydent Jaworzna - miasta, które kładzie duży nacisk na zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych w ruchu miejskim.

Nie wszyscy zachwyceni pomysłem

Rewolucja elektromobilności w Polsce to nie tylko problem z produkcją aut elektrycznych - światowi giganci, jak Tesla czy Nissan, rocznie sprzedają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy aut na całym świecie. To także konieczność zapewnienia infrastruktury służącej ładowaniu czy odnowienia sieci przesyłowych.

Pomysł napotyka także na problemy natury administracyjnej. Przypomnijmy, że w czerwcu pisaliśmy o tym, że choćresortami finansów i rozwoju kieruje Mateusz Morawiecki, to urzędnicy z tych ministerstw mają rozbieżne podejście do sprawy.

Samorządy też są podzielone. O ile przedstawiciele kilkudziesięciu z nich podpisali listy intencyjne ws. rozwoju elektromobilności, to już np. władze Warszawy wycofały się z systemowego wspierania posiadaczy "elektryków". Decyzją Hanny Gronkiewicz-Waltz, auta elektryczne i hybrydowe nie wjadą więcej na Trakt Królewski, co było dotychczas ich przywilejem.

Pozytywnym sygnałem jest zapowiedź odpowiedzialnego za ustawę o elektromobilności wiceministra Michała Kurtyki. 20 listopada ujawnił, że dokument w ciągu kilku tygodni będzie przedmiotem obrad rządu.

Tagi: elektromobilność, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-11-2017

miernota bladaTo Morawiecki ma jakiś plan? Boże uchroń!!! Na razie Inkasent dobrej zmiany kroi jednych żeby płacić drugim. Jak wprowadzi plan to już nie będzie kogo … Czytaj całość

25-11-2017

abcPrzecież oni pojęcia o tym nie mają. Ale pogadać i fantazjować to można..... to nic nie kosztuje a robi dobre wrażenie.

24-11-2017

sklaveDyzio Marzyciel zapomniał że przeciętnego Polak stać jest na kilkunastoletnie auto sprowadzone za Odry. Auto elektryczne to bardzo drogie cacko. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (65)

Wybrane dla Ciebie