Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom
27.03.2012 14:28

Elektrownia atomowa na Litwie niepokoi ekologów

Referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej odbędzie się, jeżeli w ciągu trzech miesięcy organizacji ekologiczne zbiorą 300 tys. podpisów popierających inicjatywę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mandj98/CC/Flickr)

Referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej odbędzie się, jeżeli w ciągu trzech miesięcy organizacji ekologiczne zbiorą 300 tys. podpisów popierających inicjatywę.

Na Litwie rozpoczęto zbieranie podpisów pod inicjatywą przeprowadzenia w kraju referendum w sprawie budowy siłowni atomowej. Premier Andrius Kubilius uważa, że taka inicjatywa jest przedwczesna, gdyż nie są znane jeszcze parametry przyszłej siłowni.

_ - Referendum warto zorganizować wówczas, gdy znanych będzie więcej konkretnych cyfr dotyczących budowy elektrowni. Brak takich cyfr wywołuje wiele spekulacji _ - powiedział premier w wywiadzie dla Litewskiego Radia.

W Sejmie dziś zarejestrowano projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum. Projekt swoimi podpisami wsparli posłowie partii opozycyjnych, m.in. socjaldemokratycznej oraz ugrupowania Porządek i Sprawiedliwość.

Kierownik Instytutu Litewskiej Polityki Ekologicznej Linas Balsys liczy na to, że któraś z tych dwóch inicjatyw dotyczących referendum uzyska poparcie i mieszkańcy Litwy będą mieli prawo wypowiedzieć swoje zdanie na temat planów budowy siłowni.

Referendum proponuje się przeprowadzić wspólnie z wyborami parlamentarnymi jesienią tego roku.

Litwa zamierza wybudować siłownię w miejscowości Visaginas na północy kraju, w miejscu zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Inwestorem strategicznym projektu ma być japoński koncern Hitachi, a partnerami regionalnymi - spółki energetyczne z Łotwy i Estonii.

Polska również deklarowała swój udział w projekcie, jednak PGE zawiesiło na początku grudnia ubiegłego roku swe zaangażowanie. Przed kilkoma tygodniami estońska spółka energetyczna Eesti Energia poinformowała, że nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni.

Rozmowy Litwy z Hitachi dotyczą jednego reaktora o mocy rzędu 1400 MW. Negocjacje dotyczące umowy koncesyjnej na budowę siłowni mają się zakończyć w tym tygodniu.

Szacuje się, że w czasie pierwszych 12 miesięcy po podpisaniu umowy finansowanie projektu sięgnie 83 mln USD, w czasie kolejnych 18 miesięcy - 200 mln USD, po czym podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie inwestowania, nie później niż do 31 marca 2015 r. Eksploatacja siłowni ma się rozpocząć pomiędzy 2020 a 2022 rokiem.

Tagi: atom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz