Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
atom
23.02.2012 15:52

Elektrownia atomowa w Polsce. Tusk jest zdeterminowany

Premier rozważa nawet zaangażowanie do tego przedsięwzięcia nowych podmiotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Martin33/Dreamstime)

Premier ma nowy pomysł na budowę elektrowni atomowej. Chce do niej zaangażować nowe firmy, które wesprą Polską Grupę Energetyczną. Określił też strategię rządu odnośnie cen prądu i gazu.

Po spotkaniu z Waldemarem Pawlakiem szef rządu stwierdził, że jego gabinet jest w tej sprawie zdeterminowany. _ - Będziemy rozmawiali tuż po wyłonieniu nowych władz spółki (PGE), w obecności także ministra skarbu, o tym, jak skuteczniej PGE mogłoby realizować narodowy program energetyki jądrowej i nie wykluczam, że będziemy sugerowali czy rekomendowali zwiększenie ilości podmiotów, które mogłyby być partnerami w tym przedsięwzięciu _ - poinformował Tusk.

Premier argumentował, że m.in. ze względu na kryzys wiarygodność kredytowa tylko jednego partnera mogłaby być niewystarczająca.

Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. Zgodnie z planami rządu pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony przed końcem 2020 r.

Premier mówił, że informacje dotyczące narastającego w niektórych krajach UE sceptycyzmu wobec przyszłości energetyki jądrowej _ nie zmieniają naszego stanowiska _. - _ Tym bardziej że - tak jak poinformowało mnie dziś Ministerstwo Gospodarki - nadal 16 krajów UE jest zdecydowanych kontynuować, czy tak jak w przypadku Polski rozpocząć, program energetyki jądrowej _ - zaznaczył.

Szef rządu poinformował również, że liberalizacja cen energii w Polsce może nastąpić dopiero wtedy, kiedy zostaną zabezpieczeni najubożsi odbiorcy oraz gdy nastąpi demonopolizacja, czyli będzie realna możliwość wyboru tańszego dostawcy. - _ W przypadku prądu to się powoli dzieje. W przypadku gazu mamy do czynienia de facto z monopolem _ - zaznaczył premier.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/185/m75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pge;wybrala;trzy;lokalizacje;pod;elektrownie;jadrowa,76,0,975948.html) *Wybrano lokalizacje pod atomówkę * Na krótkiej liście potencjalnych lokalizacji znalazły się Żarnowiec, Gąski i Choczewo. Premier przypomniał, że rząd nadal współpracuje w zakresie ustalania taryf z Urzędem Regulacji Energetyki, by były one na _ maksymalnie niskim poziomie _, przy uwzględnieniu realiów gospodarczych, w tym cen paliw, gazu czy energii elektrycznej w Polsce i na świecie.

Również Pawlak podkreślił, że ważne jest pewne ukierunkowanie, jeśli chodzi np. o rozwiązania na rynku energetycznym. - _ Żeby w pierwszej kolejności doprowadzić do realnej konkurencyjności, a dopiero potem mówić o odpuszczeniu tych administracyjnych mechanizmów chroniących odbiorców, to znaczy konkretnie taryfowania _ - zauważył.

Wicepremier poinformował, że w resorcie gospodarki trwają prace nad trzema ustawami energetycznymi dotyczącymi prawa energetycznego, prawa gazowego oraz odnawialnych źródeł energii. - _ Czas zgłaszania uwag zakończył się. Teraz opracowujemy zgłoszone propozycje _ - powiedział wicepremier.

Dodał, że jego resort wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi m.in. uproszczenia prawa upadłościowego, a także procedur administracyjnych.

Pawlak zaznaczył, że dzięki zmianom prawnym, ułatwione zostało zakładanie działalności na własny rachunek. _ Można bezpośrednio przez internet założyć własną działalność gospodarczą i wszystkie numery, jak NIP, REGON są automatycznie generowane przez system _ - powiedział.

Tusk ocenił, że Pawlak bardzo skromnie o tym mówi i zauważył, że w ten sposób, przez internet działalność gospodarczą założyło już 30 tys. ludzi. Premier przyznał jednak, że postęp, jeśli chodzi o tzw. jedno okienko, jest umiarkowany. Według niego problemem wydają się złe, nienowoczesne przepisy dotyczące Krajowego Rejestru Sądowego.

Pawlak informował, że w ubiegłym roku weszły w życie dwie ustawy deregulacyjne, które w istotny sposób poprawiły funkcjonowanie przedsiębiorców. - _ Szczególnie warto przypomnieć tę zmianę dotyczącą zamiany zaświadczeń na oświadczenia _ - podkreślił.

Czytaj w*ięcej o budowie elektrowni atomowej w Polsce *
Nie chcą elektrowni, ale inwestor swoje Stanowczy sprzeciw wyrazili mieszkańcy podczas referendum w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Tam stanie elektrownia atomowa. Decydują W Pomorskiem trwają konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
Tagi: atom, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz