Notowania

kraj
04.08.2017 06:39

Ubogi jak emeryt. Jest źle, będzie jeszcze gorzej

- Wbrew oczekiwaniom rządu setki tysięcy osób od razu skorzystają z obniżonego wieku emerytalnego - czytamy w piątkowej "Rzeczpospolitej". Co to dla nich oznacza? Emerytury niższe o nawet kilkadziesiąt procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photos.de.tibo/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Tak deklarują przyszli emeryci doradcom ZUS. A ci przeżywają prawdziwe oblężenie. Od początku lipca odwiedziło ich przeszło 240 tys. osób, z czego 160 tys. poprosiło o wyliczenie świadczenia, jakie będzie im przysługiwało po obniżeniu wieku emerytalnego od 1 października 2017 r.

Decyzję o wstrzymaniu się z przejściem na emeryturę deklarują tylko osoby z wysokimi zarobkami. Ich świadczenia mogą dzięki dłuższej aktywności zawodowej wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Natomiast osoby z niskimi przyszłymi świadczeniami nie ukrywają, że i tak nie będą czekać z przejściem na emeryturę. Nie robi na nich wrażenia 8 proc. podwyżki za rok oczekiwania (a na tyle, jak wynika z symulacji urzędników, mogą liczyć).

* List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument? *

W sumie więc wydłużając wiek z 60 do 67 roku mogliby dostawać nawet o połowę wyższą emeryturę. Dotyczy to oczywiście kobiet. W przypadku mężczyzn świadczenie może być większe o kilkanaście procent.

Z decyzją o przejściu na emeryturę nie będą też czekały osoby bez pracy czy pobierające niskie świadczenie przedemerytalne lub kompensacyjne, a także prowadzące działalność gospodarczą. Ci ostatni zaoszczędzą ponad 800 zł miesięcznie na składkach ZUS.

Przypomnijmy, że poprzedni rząd PO-PSL podwyższył wiek emerytalny do 67. roku życia. Oznaczało to stopniowe wydłużenie przejścia na emeryturę przez kobiety zamiast już w wieku lat 60 aż o siedem lat, a w przypadku mężczyzn o dwa lata. Nowy rząd postanowił cofnąć reformę.

Tagi: kraj, społeczeństwo, świadczenia, pap, "Rzeczpospolita", przegląd prasy, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-08-2017

zaloz firmedlaczego za moje pieniądze sponsoruje się darmową naukę? państwo powinno finansować naukę do poziomu umiejętnosci czytania i pisania. za reszte niech … Czytaj całość

04-08-2017

wykluczonyLubelskie.38 lat stażu ZUS,bezrobotny bez prawa do zasiłku,wiek 61 lat,na CV brak odpowiedzi,prognozowana emerytura 1900 PLN.Proszę nie martwić się o … Czytaj całość

05-08-2017

ToRoA dlaczego Polacy chcą masowo przechodzić na emerytury ku wielkiemu zdziwieniu rządzących? Ano dla tego, że przeciętny obywatel w odróżnieniu od pana … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (415)