Notowania

Emerytura za czwórkę dzieci. Jest projekt, znamy koszty

Emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych coraz bliżej. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej skierował do konsultacji projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Obliczono też koszty tego rozwiązania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)
Konsultacje społeczne projektu będą trwały do 3 października 2018 r.

Chodzi o zapowiadane przez rząd świadczenia emerytalne dla matek, które urodziły bądź wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Koszt rozwiązania? 11 mld w ciągu 10 lat. Przynajmniej według wyliczeń ministerstwa.

"Projekt określa kryteria przyznawania prawa do tego świadczenia oraz zasady wypłacania i finansowania tego świadczenia. Celem jego wypłaty będzie zapewnienie środków do życia osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub go nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci. Świadczenie to będzie miało za zadanie przeciwdziałać ubóstwu tej grupy osób i nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne na terenie Polski" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Rewolucja w systemie emerytalnym. Największa zmiana od 20 lat

Rozwiązanie jest kierowane do obu płci. Także ojciec, który wychował czwórkę dzieci będzie mieć prawo do emerytury. Są jednak pewne warunki. Chodzi o sytuację, kiedy matka dzieci poniosła śmierć lub je porzuciła.

Świadczenie będzie otrzymywane przez kobiety, które ukończyły 60 lat. W przypadku mężczyzn ten próg podniesiono do 65. roku życia. Dostaną je, gdy spełnią następujące warunki:

- nie posiadają niezbędnych środków utrzymania (oświadczenie, w którym wnioskodawca potwierdza czy pozostaje w zatrudnieniu lub prowadzi inną działalność zarobkową, otrzymuje świadczenia na podstawie odrębnych przepisów, posiada gospodarstwo rolne albo zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego, które potwierdzają źródła osiąganych przychodów oraz ich wysokość);

- są obywatelami Polski albo posiadającymi prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej albo cudzoziemcami, do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego

"Projekt przewiduje, że koszty obsługi przez ZUS i KRUS rodzicielskich świadczeń uzupełniających wyniosą 2,5% wypłat świadczeń (koszt roczny obsługi to ok. 22 mln zł ). W wyniku wprowadzonych zmian wzrosną również wpływy z tytułu podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzane do Narodowego Funduszu Zdrowia" – czytamy w dokumencie.

W Ocenach Skutków Regulacji podkreślono także, że nowe prawo nie wpłynie na konkurencyjność polskiej gospodarki.

"Bedzie miał jednak wpływ na rodzinę, obywateli i gospodarstwa domowe, a także na sytuację ekonomiczną osób niepełnosprawnych oraz osób starszych. W wyniku zmian wprowadzonych w projekcie zwiększy się dochód rozporządzalny gospodarstw domowych osób starszych (w tym również osób niepełnosprawnych), którzy otrzymają świadczenia lub zwiększenia dotychczas otrzymywanych świadczeń" - czytamy.

Konsultacje społeczne projektu będą trwały do 3 października 2018 r. Natomiast prawo mogłoby wejść w życie od początku przyszłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, emerytura, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2018

konstytucjaDyskryminacja mężczyzn bo czy kobiety też dostaną TYLKO emeryturę po wychowaniu 4 dzieci jak mąż umrze lub porzuci dzieci a jak będą normalną rodziną … Czytaj całość

03-09-2018

POLACYJEDNARODZ40 LAT SKŁADKOWYCH I EMERYTURA DLA WSZYSTKICH NIE ODKŁADASZ NIE DOSTAJESZ.

03-09-2018

UWszystko ładnie pięknie ale kto ma na to wszystko pracować.Tych pracujących jest coraz mniej a korzystających z cudzej pracy coraz więcej.

Rozwiń komentarze (41)