Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emeryci dostali niewiele więcej. Podwyżki zżarły waloryzację

Emeryci dostali niewiele więcej. Podwyżki zżarły waloryzację

Biorąc pod uwagę opłaty za mieszkanie, wyższe ceny żywności i czy leków waloryzacja rent i emerytur faktycznie dała seniorom ledwie kilka złotych Fot. Krystian Maj/Reporter
Biorąc pod uwagę opłaty za mieszkanie, wyższe ceny żywności i czy leków waloryzacja rent i emerytur faktycznie dała seniorom ledwie kilka złotych
Miała być poważna podwyżka emerytur i rent. Skończyło się na 9 zł. Ogłoszona największą w historii waloryzacja została pokonana przez rosnące koszty życia seniorów.

Biorąc pod uwagę opłaty za mieszkanie, wyższe ceny żywności czy leków waloryzacja rent i emerytur faktycznie dała seniorom ledwie kilka złotych – w modelowym przykładzie – zaledwie 9 zł, a wielu nawet na niej straciło – wyliczył "Super Express”.

Zobacz też: Waloryzacja emerytur to dla seniorów rozczarowanie. Na większe zakupy z reguły im nie wystarczy

Podwyżki w wysokości kilkudziesięciu złotych, o których chętnie mówią rządzący, to dla seniorów mrzonka. Bo, jak tłumaczyliśmy w money.pl, większość z nich nie dostaje średniej emerytury w wysokości około 2,3 tys. zł brutto, od której często liczy się zmiany. By z poziomu 1500 zł emerytury dojść do 2000 zł emerytury, potrzeba 10 lat waloryzacji.

W Polsce 70 proc. pobierających emeryturę dostaje mniej niż 2,4 tys. zł brutto. To 3,6 mln emerytów. Miesiąc muszą przeżyć za 1,9 tys. zł netto. Co trzeci senior w kraju ma jednak mniej niż 1600 zł świadczenia brutto. To 1,3 tys. zł na rękę. Co trzeci w przypadku emerytur oznacza armię 1,7 mln osób.


 

Kłopot w tym, że nie tylko system wyliczania i wysokość waloryzacji rent i emerytur jest tu bolączką większości emerytów. To rosnące koszty życia dają się we znaki i niwelują zapowiadaną "podwyżkę".


Źródło: ZUS

Jak wynika z danych GUS, czwartą część ze średniej 1296 zł emerytury seniorzy wydają na żywność, która stale drożeje. W stosunku do roku poprzedniego wydatki na jedzenie wrosły o 13 zł – szacuje SE. Do tego dochodzą opłaty mieszkaniowe, które odchudzają emerytury o kolejną ćwierć. W rok wrosły one o 7 zł.

Czytaj również: 8 mln emerytur i rent zrewaloryzowanych od marca. Średnio o 61 zł

Jeśli dodamy do tego leki, które zabierają z portfela emeryta średnio 8,4 proc., czyli ponad 100 zł, i inne wydatki, okaże się z emeryt na waloryzacji wcale nie zyskał, a stracił kilka złotych – konkluduje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury, waloryzacja
Czytaj także
Polecane galerie
Gienek
2018-07-14 04:57
Kłamstwo z emeryturami jakie 9zl kto to pisze maja emeryci dostać średnio po 60zl
Benia
2018-07-13 18:49
Emerytury są dwukrotnie opodatkowane bo jako składki i jako wypłata ta waloryzacja to była na zakup chusteczek do otarcia łez! Prawdę o waloryzacji znają urzędnicy. Ceny wzrosły przez 500 + .Taki zastrzyk comiesięczny można chwalić ! Emerytury natomiast dostał waloryzację groszowa.Wystarczy zajrzeć w koszyk zakupów ludzi młodych i emerytów.Diametralnie różnią się gatunkiem towaru.Ta nagłośniona waloryzacja tak wygląda jak leki dla seniorów darmowe.Pozdrawiam .
Ja
2018-07-13 14:41
Państwo teoretyczne cześć następna.
Pokaż wszystkie komentarze (15)