Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Polacy dobrowolnie zrzekli się miliardów z OFE. Zobacz, co dostali w zamian

129
Podziel się:

Zdarzyło wam się myśleć o oddaniu części swojego majątku Skarbowi Państwa? Sen wariata? Tymczasem o rozważenie takiego kroku proszeni są ludzie przy składaniu wniosku o przyznanie emerytury w ZUS. I tu szok - wielu się zgodziło. Kwoty idą w miliardy złotych.

ZUS stawia przyszłych emerytów przed trudną decyzją. Dostaniesz wcześniejsze świadczenie, ale najpierw zapłać
ZUS stawia przyszłych emerytów przed trudną decyzją. Dostaniesz wcześniejsze świadczenie, ale najpierw zapłać (fot. Adam Chelstowski FORUM)

Formularze ZUS zawierają wiele interesujących pozycji do wypełnienia. Jedną z rodzaju bardziej intrygujących jest punkt 4. we „wniosku o emeryturę”.

Przyszły emeryt musi się zmierzyć z takim oto pytaniem: „Proszę o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) na dochody budżetu państwa”. Ręka automatycznie kieruje się ku odpowiedzi „Nie”.

Ale niektórzy powstrzymują naturalny odruch i zaznaczają jednak „Tak”. Po prostu mają w perspektywie korzyści, które przewyższają utracone środki. To ci, którzy zaplanowali sobie wcześniejszą emeryturę. „Chcesz wydłużyć sobie spokojną starość, no to płać” - wydaje się mówić państwo. I wielu się na to godzi.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd dosypie matkom do emerytury. Marczuk: państwo wynagradza za dużą liczbę dzieci

Niestety ani ZUS, ani Ministerstwo Finansów nie podały nam, ile to było konkretnie osób. Uzyskaliśmy za to informację o kwotach. I tak, w ubiegłym roku dochody państwa wzrosły w ten sposób o 304 mln zł. W ciągu ostatnich sześciu lat dało to już prawie 2 mld zł! Pieniądze niebagatelne. Ale dla budżetu to tylko mała rekompensata.

Znaczącą grupą osób, które oddały środki z OFE, są mundurowi. Na wcześniejsze emerytury mundurowych przeznaczane jest łącznie około 15 mld zł rocznie z budżetu, z czego około 8 mld zł z MSWiA (policja, celnicy itd.), a około 7 mld zł z MON (żołnierze).

Porównanie kwot - tu 300 mln zł rocznie wpłat do budżetu z OFE, a tam 15 mld zł wypłat na wcześniejsze emerytury - pokazuje, że wcześniejszemu emerytowi zazwyczaj opłaca się rezygnacja z funduszy zgromadzonych w OFE.

Pytanie oczywiście, dlaczego ZUS w ogóle pyta o zgodę? Przecież już dawno Sąd Najwyższy ustalił, że OFE to jest część finansów publicznych, a nie nasze pieniądze. Skoro nie nasze, ale ich, to wydawałoby się, że to oni powinni sami zdecydować.

Zamiast pytać, wystarczyłoby przyszłego emeryta poinformować, z czym wiąże się przejście na świadczenia wcześniejsze i ewentualnie potwierdzić na druku, że odpowiednią informację przeczytał. No, ale najwyraźniej iluzja z początku programu OFE, że to będą nasze pieniądze, cały czas w różnych formach przetrwała w urzędach państwowych.

Podaż na giełdzie

Przekazywanie środków z OFE do budżetu wiąże się z koniecznością wyprzedaży części aktywów przez OFE. Te dysponowały na koniec marca aktywami o wartości 16 mld zł. Wypłata ponad 300 mln zł rocznie na rzecz budżetu zmusza do likwidacji prawie 2 proc. aktywów funduszy, czyli głównie wyprzedania akcji.

Dzienne obroty na warszawskiej giełdzie wynosiły w marcu 874 mln zł - można tylko mieć nadzieję, że wyprzedaż przez OFE na rzecz wcześniejszych emerytur nie kumuluje się w jednym momencie. Jeśli by coś takiego nastąpiło, mogłoby dojść do niespodziewanych zwrotów na akcjach dużych spółek, w których OFE mają ulokowane największe pieniądze.

Można to właściwie dopisać do czynników ryzyka przy inwestycjach giełdowych - trzeba brać poprawkę, że przyczyna spadku może właśnie mieć związek z wymuszonymi przez ZUS na OFE działaniami.

Niestety izba towarzystw emerytalnych nie była w stanie do momentu publikacji niniejszego artykułu podać, jak to się technicznie odbywa, tj. kiedy OFE są zmuszone pozbywać się akcji i jak dużo czasu mają, by przesłać pieniądze do Skarbu Państwa oraz jak często przesyłane są odpowiednie zalecenia z ZUS - czy raz rocznie, czy może częściej. Gdy uzyskamy te informację, natychmiast je opublikujemy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(129)
123
2 miesiące temu
Zus nie chce mi przeliczyć emerytury w wieku 65 lat mimo że byłam w OFE i na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2012r. mając 55 lat . Emerytki które przechodzą w wieku 60 tat ZUS ponownie im przelicza kapitał i emeryturę w wieku 65 lat mają większą o 50%
Jrena
3 miesiące temu
Złodzieje Cały Rząd
Emerytka
4 miesiące temu
Przeszłam na wcześniejszą emeryturę a zatem musiałam podpisać że środki z OFE przechodzą na skarb państwa i co teraz mam 65 lat i co Państwo mi zwroci podstępnie zabrane moje składki co mogę zrobić w tym kierunku?
Marko
3 lata temu
Moje oszczędności. OFE zabrało państwo,to forma szantażu żeby móc przejść na wcześniejszą emeryturę
Bnnnnn
4 lata temu
To nie my zrzekli się funduszy to wyrzutek z PO ukradł nasze pieniadze
...
Następna strona