Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emerytury częściowe nie obniżą kapitału rolnikom

0
Podziel się:

Zobacz co PO i PSL zapisały w ustaleniach dotyczących częściowej emerytury dla ubezpieczonych w KRUS.

Emerytury częściowe nie obniżą kapitału rolnikom
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dla ubezpieczonych w KRUS skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego - takie zdanie, według PAP, znalazło się w spisanych między PO i PSL ustaleniach dotyczących reformy emerytalnej.

Aktualizacja: 16.21

Donald Tusk mówił wczoraj, że wymogiem przejścia na częściową emeryturę będzie uzbieranie w stażu składkowym wymaganych lat: 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn.

_ - Pan premier, nie wiadomo, czy popełnił pomyłkę, czy nieprecyzyjnie się wypowiedział, bo mówi się w tym porozumieniu o stażu ubezpieczeniowym, a nie o stażu pracy, to jest spora różnica _ - powiedział dziś Pawlak.

Jak wyjaśnił, staż ubezpieczeniowy obejmuje okresy zarówno składkowe jak i nieskładkowe, a wliczane do niego są też umowy o dzieło, umowy zlecenie, okres studiów, czy nawet okresy represji przed 1989 r.

Warunki kompromisu zawartego przez premiera Donalda Tuska i szefa PSL, wicepremiera Waldemara Pawlaka opisuje dokument o nazwie _ Ustalenia dotyczące podnoszenia wieku emerytalnego i wprowadzenia emerytur częściowych oraz wsparcia polityki prorodzinnej z dn. 28.03.2012 _.

_ Warunkiem do uzyskania emerytury częściowej byłoby posiadanie określonego wymaganego stażu ubezpieczeniowego (okres składkowy i nieskładkowy), który w przypadku kobiet wynosiłby 35 lat, zaś w przypadku mężczyzn 40 lat _ - czytamy w dokumencie opisującym kompromis między PO i PSL.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/206/190414.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/udaja;rolnikow;a;rzad;nic;z;tym;nie;robi,78,0,1002318.html) *Udają rolników, a rząd nic z tym nie robi * Kolejna rządowa reforma to zaledwie kosmetyka - pisze Artur Nawrocki.

Pawlak pytany, czy dokument jest podpisany powiedział, że nie, ale - jak dodał - _ są granice interpretacji _. - _ Jak już jest coś na papierze, to jest _ - podkreślił lider ludowców.

Według porozumienia _ wysokość emerytury częściowej wyniesie 50 proc. kwoty emerytury (na dzień ustalenia prawa do emerytury częściowej); wypłata tej emerytury nastąpiłaby bez konieczności rozwiązania stosunku pracy _.

Koalicjanci zapisali w swoim porozumieniu, że w przypadku ubezpieczonych w KRUS skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.

Premier Donald Tusk informując w czwartek o porozumieniu PO-PSL mówił, że emerytury częściowe będą finansowane z kapitału emerytalnego.

Całościowa emerytura, po uzyskaniu wieku emerytalnego w 67. roku życia, będzie wypłacana z kapitału pomniejszonego o sumę wypłaconą wcześniej na świadczenie częściowe. Możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury częściowej będzie więc oznaczała niższe pełne świadczenie po osiągnięciu wieku emerytalnego.

W piśmie zawierającym warunki porozumienia koalicjantów jest zastrzeżenie, które mówi, że _ w przypadku ubezpieczonych w KRUS, skorzystanie z częściowej emerytury nie spowoduje obniżenia docelowej emerytury po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego _.

Wicepremier Pawlak zaznaczył, że w tej chwili nie ma mowy o minimalnym kapitale, który miałaby zgromadzić osoba chcąca przejść na częściową emeryturę. _ Emerytura minimalna jest możliwa od 25 lat stażu pracy _ - podkreślił szef PSL.

Porozumienie między PO i PSL mówi też o tym, że w osobnej ustawie zostaną dodatkowo zaproponowane rozwiązania wspierające rodzicielstwo (jednak ograniczone one będą tylko do tych rodziców, których dzieci urodzą się po 1 stycznia 2013 r., czyli po planowanym starcie reformy emerytalnej).

Koalicjanci zobowiązują się też do wprowadzenia możliwości zawieszenia działalności gospodarczej (pozarolniczej) na okres urlopu wychowawczego do 3 lat na każde dziecko. W tym czasie budżet państwa opłacałby składki na ZUS (od podstawy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, na analogicznych warunkach jak w przypadku osób zatrudnionych).

Rządzący zgodzili się też, że w przypadku ubezpieczenia w KRUS, przez okres urlopu wychowawczego, do 3 lat na każde dziecko, budżet państwa opłaci składki na ubezpieczenie społeczne rolników do KRUS (również na analogicznych warunkach jak w przypadku zatrudnionych).

Również niezatrudnieni będą mogli mieć opłacane przez państwo przez 3 lata składki na ubezpieczenie społeczne. W tym przypadku konieczny będzie jednak wniosek, a składka będzie obliczana od podstawy 75 proc. płacy minimalnej (wnioskodawca zdecyduje, czy ma być odprowadzona do ZUS, czy KRUS).

Według Pawlaka przekuciem kompromisowych ustaleń między PO i PSL na zapisy w projekcie zajmie się teraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Premier zapowiadał, że rząd powinien przyjąć ostateczną propozycję w ciągu trzech tygodni.

Zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi na emeryturę częściową będą mogły przechodzić kobiety w wieku 62 lat, mężczyźni w wieku 65 lat.

Rzecznik ludowców Krzysztof Kosiński po piątkowym posiedzeniu klubu PSL poinformował, że posłów Stronnictwa nie będzie obowiązywała dyscyplina w głosowaniu nad wnioskiem Solidarności o referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie interesuje Cię Twoja emerytura? Przeżyj za 300 zł miesięcznie Money.pl policzył, ile na pomyśle Tuska i Pawlaka stracą przyszli emeryci.
Związkowcy zarobią na podniesieniu wieku emerytalnego Trudno znaleźć kraj, w którym związki miałyby tyle władzy - pisze Arkadiusz Droździel.
Zobacz, jakie będą emerytury związkowców Związki zawodowe walczą z reformą emerytalną. Na jakie świadczenia mogą liczyć ich szefowie?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)