Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polacy wolą pracować w Niemczech niż na Wyspach. Euro bardziej kuszące od funta

Polacy wolą pracować w Niemczech niż na Wyspach. Euro bardziej kuszące od funta

Polacy widzą co się dzieje na rynku walut. Wybierają atrakcyjne zarobki w Niemczech Fot. East News
Polacy widzą co się dzieje na rynku walut. Wybierają atrakcyjne zarobki w Niemczech

Jeszcze niedawno Wielka Brytania była głównym celem migracji zarobkowej. Wybierał ją co piąty z nas. Teraz coraz częściej wyjeżdżamy do Niemiec i Holandii – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Odsetek zainteresowanych pracą na Wyspach jest najniższy od czterech lat. Eksperci uważają, że to skutek brexitu, który przyczynił się m. in. do załamania kursu funta. Zarobki nie są już tak atrakcyjne, a Polacy teraz wolą zarabiać w euro niż funtach.

Inaczej to wygląda, jeśli weźmiemy pod uwagę naszego sąsiada zza Odry. - Niemcy gwarantują bliskość geograficzną i setki tysięcy miejsc pracy, a przy tym nawet trzykrotnie wyższe stawki wynagrodzeń - powiedział Maciek Witucki, prezes Work Service dla „Rz”.

Według badań na pracę w tym kraju zdecydowałoby się ponad trzech na dziesięciu potencjalnych emigrantów zarobkowych, co daje wynik ponad dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku.

Zobacz też: Polski pomidor bezapelacyjnie lepszy od tego z importu? Niekoniecznie

 

Dane brytyjskiego urzędu statystycznego ONS pokazują, że w minionym roku na pracę na Wyspach wybrało 62 tys. Polaków, czyli o jedną trzecią mniej niż w 2016 r. A co 20. imigrant z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski, opuścił Wielką Brytanię. Chętniej za to wyjeżdżamy do Holandii, która dla 15 proc. emigrantów jest potencjalnym miejscem dobrego zarobku.

GUS zbadał, że w 2016 roku za granicą było 2,52 mln Polaków. Co trzeci mieszka w Wielkiej Brytanii, a co 5 w Niemczech.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca, emigracja, wyspy, funt, zarobek
Czytaj także
Polecane galerie
Wojtek
2018-05-29 00:50
Tak czytam ze komentarze i zastanawiam sie dlaczego nasi Rodacy sa tacy zawistni? Jak ktos ma ochote jechac do pracy za granice,no to niech jedzie...jego decyzja! A co w Polsce? Gdyby bylo az tak dobrze jak sie opowiada na lewo i prawo to nikt by nie wyjezdzal...A ci Patrioci niech zrozumieja,ze emigracja ekonomiczna zawsze byla,jest i bedzie! A ta nienawisc do Niemcow to przyklad prymitywizmu i glupoty! Co by nie powiedziec,jezdzicie Audi,BMW i Mercedesami...to jest wtedy dobrze! Falsz i obluda az sie niedobrze robi..Pozdrawiam
Znudzony
2018-05-28 13:13
Ja rozumiem, że brak sensownej płacy w tym kraju zmusza do zarobkowania za granicą! I gdyby nie te urągające godności wynagrodzenia, to w życiu nie wykonałbym żadnej pracy dla potomka tych, co najechali Polskę i być może nawet skopali dziadków za okupacji! Jak nisko upadł ten kraj nad Wisłą, że potomkowie obywateli państwa okupowanego, muszą tyrać u potomków okupanta!! Ale zawdzięczamy to ówczesnym sojusznikom! Tak... Sojusznikom czyli Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii! Wystarczy poczytać o ustaleniach w Jałcie! Po wojnie USA i UK, sfinansowały gospodarczą odbudowę Niemiec! A Polska? Nie dość, że nie dostała reparacji wojennych, to jeszcze przez zachodnich sojuszników, została wydana w Jałcie, pod protektorat Moskwy! Dziękujmy USA i UK, za 45 lat niewoli w bloku wschodnim! Dziękujmy USA i UK za obecny poziom ekonomiczny po 70 latach od zakończenia wojny!
Artur
2018-05-28 07:43
Jasne ,wyjechać i dla chelmuta cztery litery wycierać, dzięki ,ale nie
Pokaż wszystkie komentarze (98)