Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europejski inwestor przejmuje sieć Stokrotka. Akcje Emperii ostro w górę

4
Podziel się:

Właściciel sieci Stokrotka Emperia Holding podpisała umowę inwestycyjną z Maxima Grupe. Ta chce przejąć wszystkie akcje spółki i zainwestować w rozwój Stokrotki. Oferuje 100 zł za akcję, czyli 1,2 mld zł za całą firmę.

Sieć Stokrotka po przejęciu przez Maximę zyska dużego inwestora i będzie mogła się szybciej rozwijać
Sieć Stokrotka po przejęciu przez Maximę zyska dużego inwestora i będzie mogła się szybciej rozwijać (Eastnews/Wlodzimierz Wasyluk)
bELkvSbp

Właściciel sieci Stokrotka Emperia Holding podpisał umowę inwestycyjną z Maxima Grupe. Ta chce przejąć wszystkie akcje spółki i zainwestować w rozwój Stokrotki. Oferuje 100 zł za akcję, czyli 1,2 mld zł za całą firmę.

Maxima Grupe jest już obecna w Polsce poprzez sieć 30 supermarketów Aldik. To litewska spółka holdingowa, do której oprócz polskich sklepów należą sieci handlowe Maxima na Litwie, Łotwie i w Estonii, T-Market w Bułgarii, oraz internetowy sklep spożywczy Barbora na Litwie. W 2016 roku skonsolidowane obroty spółki wynosiły 2,7 mld euro. Zatrudnia ok. 32 tys. osób.

Ogółem Maxima dysponuje 517 sklepami i kapitałami własnymi na poziomie 1,1 mld euro. Nie jest więc to gigant na skalę europejską i nie wytrzymuje porównania w zestawieniu choćby z Biedronką, która w Polsce ma 2,7 tys. marketów. Inwestycja w polską Emperię, która na koniec roku dysponować ma 450 sklepami Stokrotka, stanowi dla litewskiej firmy nie lada wyzwanie.

bELkvSbr

Maxima zobowiązała się do ogłoszenia wezwania do sprzedaży 100 proc. akcji Emperii po cenie nie niższej niż 100 zł za akcję. Ma ono zostać ogłoszone w dniu 24 listopada 2017 r. Jeszcze miesiąc temu za akcje Emperii płacono mniej niż 90 zł.

Wiadomość o ogłoszeniu wezwania podbiła cenę akcji Emperii o 6 proc.

Notowania akcji Emperii w ostatnim tygodniu

Umowa inwestycyjna kończy proces wyboru inwestora strategicznego dla spółki, który rozpoczęto w maju bieżącego roku. Członkowie rady nadzorczej Artur Kawa oraz Jarosław Wawerski uważają, że realizacja umowy będzie atrakcyjna dla akcjonariuszy spółki, którzy tym samym popierają przeprowadzenie transakcji.

bELkvSbx

Fundusze Altus 29 FIZ oraz Ipopema 72 FIZAN, które mają łącznie 23 proc. akcji zobowiązały się do odpowiedzi na wezwanie poprzez sprzedaż akcji reprezentujących łącznie ok. 21 proc. kapitału zakładowego Emperii. W akcjonariacie Emperii obecnych jest też wiele funduszy emerytalnych OFE i fundusze inwestycyjne.

- Maxima została wybrana jako inwestor strategiczny dla Emperii w drodze otwartego i konkurencyjnego procesu. Wierzymy, że Maxima jest idealnym partnerem wspierającym dalszy rozwój firmy - powiedział prezes Dariusz Kalinowski.

Zobacz także: Stokrotka zwiększa liczbę sklepów w rekordowym tempie

- Maxima to silny finansowo podmiot, o bardzo mocnej pozycji na rynku krajów bałtyckich i obecny na kilku istotnych rynkach europejskich. Emperia stanowić będzie dla Maximy platformę wzrostową na polskim rynku - dodał.

bELkvSby

Jak podał, w 2017 roku należąca do Emperii sieć Stokrotka otworzy rekordową liczbę sklepów. Według wcześniejszych informacji mają to być 72 placówki. W 2018 planowane jest otwarcie ponad 100 nowych sklepów.

- Dzięki nowemu inwestorowi Stokrotka będzie mogła rozwijać się jeszcze szybciej, nie tylko przez wzrost organiczny, ale również przez fuzje i przejęcia, a także będzie konsekwentnie realizowała strategię w oparciu o obecnie funkcjonujące formaty. Dzięki pozyskaniu nowego inwestora, Stokrotka będzie mogła odgrywać również istotną rolę w konsolidacji ciągle rozdrobnionego polskiego rynku handlu detalicznego. Nowy inwestor to nie tylko kapitał, ale to także transfer doświadczenia i know-how z rynków europejskich - powiedział Kalinowski.

Cena oferowana w wezwaniu daje 29,1 proc. premię względem kursu zamknięcia z dnia 8 maja br., tj. dnia poprzedzającego dzień ogłoszenia rozpoczęcia procesu pozyskania inwestora. Cena oferowana w wezwaniu stanowi również 6,5 proc. premii względem kursu zamknięcia na piątkowej sesji giełdowej i odpowiednio 9,4 proc. oraz 14,4 proc. premii powyżej średniej ceny rynkowej z okresu odpowiednio 3 i 6 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania.

Transakcja zostanie przeprowadzona pod warunkiem uzyskania zgody ze strony UOKiK oraz spełnienia innych warunków, w tym m.in. osiągnięcia progu minimalnej liczby akcji objętych zapisami w wezwaniu uprawniających do 66 proc. ogólnej liczby głosów w spółce, oraz pomyślnego głosowania na walnym zgromadzeniu w zakresie zmiany statutu spółki.

bELkvSbS
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Wiktorjusz
4 lata temu
Cała rodzina kupowała w Stokrotce bo to Polska sieć. Wielka szkoda, kolejne sprzedawczyki. Jakim narodem jesteśmy, że niczego nie mamy na własnym podwórku...
Bo.
4 lata temu
Mam nadzieję, że UOKIK nie da zgody! Są jeszcze jakieś polskie sklepy?!
Polak
4 lata temu
Czy wreszcie powstanie polska sieć handlowa? Czy te prostytutki biznesowe potrafią tylko sprzedawać co się da?
bELkvSbT
bywalec
4 lata temu
Litwini nie rozprzedali swoich sklepów - jak Świtalski i mu podobne, a teraz wykupuja polskie, Mała Litwa podtarła nos polskim handlowcom,