Notowania

giełda
08.06.2018 12:10

Powództwa Energi odrzucone. Farmy wiatrowe się cieszą

Trzy postępowania Energi przeciw farmom wiatrowym skończyły się w sądzie niekorzystnie dla spółki. Ta zaczęła liczenie strat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Chuck Coker/Flickr (CC BY-ND 2.0))
Energa dalej będzie musiała płacić wysokie ceny za świadectwa pochodzenia

We wrześniu ub. roku Energa-Obrót przerwała realizację 22 umów z farmami wiatrowymi. Chodziło o zakup świadectw pochodzenia z odnawialnych źródeł energii (OZE). Umowa zawierana była na długi termin przy wyższych cenach świadectw, te obecnie na rynku staniały, więc Energa musiała wykazywać straty.

Zaczęły się postępowania sądowe i arbitrażowe. Energa chciała ustalić nieistnienie stosunków prawnych. Spółka szacowała wtedy, że może dochodzić ok. 600 mln zł z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia jej kontrahentów.

Zobacz też: Firmy szukają nowych sposobów na oszczędzanie zużycia energii. To kluczowe dla rozwoju gospodarczego

Okazało się, że może się to skończyć niczym w części spraw. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie wydał wyroki częściowe w trzech postępowaniach. Na ich mocy powództwa Energa-Obrót - spółki zależnej Energi - zostały oddalone.

"Spółka analizuje potencjalny wpływ na wyniki finansowe, który w momencie oszacowania emitent przekaże niezwłocznie oddzielnym raportem bieżącym" - czytamy w komunikacie.

Akcje spółki w piątek spadają o 0,8 proc., ale jest to spadek niewiele większy niż całego rynku.

Notowania akcji Energi w ostatnim tygodniu

W maju Energa-Obrót zawarła ugody z dwomaz 22 pozwanych podmiotów prowadzących farmy wiatrowe i podała, że nie wpłynie to niekorzystnie za wynik finansowy.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, energetyka, eng, energa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2018

adamoWszędzie wiatraki się opłacają, tylko w Polsce nie, bo PIS jest u władzy. Ten PIS wszystkim wyjdzie bokiem i przeciwnikom i zwolennikom. Obudzimy się … Czytaj całość

08-06-2018

LolMożna się bawić za państwowe w imię prawa i sprawiedliwości.......a zapłacimy wszyscy w rachunkach.

09-06-2018

kremWybraliscie takie dziadostwo i zlodziejstwo to teraz nie ma co sie dziwic. Nigdy wiecej tego dziadostwa.

Rozwiń komentarze (19)