Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
24.08.2013 18:19

Erdogan odpowiada na reakcję USA na turecką krytykę Izraela

Biały Dom ostro zareagował na formułowane przez Erdogana oskarżenia nazywając je agresywnymi, bezpodstawnymi i fałszywymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FACELL/SIPA/East News)

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (na zdjęciu) skrytykował dzisiaj reakcję władz USA na tureckie oskarżenia pod adresem Izraela, który - według rządu w Ankarze - stoi za obaleniem islamistycznego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego.

_ - Dlaczego Stany Zjednoczone wydają oświadczenia w tej sprawie? Biały Dom nie powinien wypowiadać się na ten temat. Jeśli w ogóle ktokolwiek powinien to zrobić, to Izrael _ - powiedział w telewizji Erdogan.

We wtorek turecki premier oświadczył, że to Izrael stał za obaleniem Mursiego i że władze w Ankarze mają na to dowody. Za takie uznał wypowiedź przypisywaną izraelskiemu ministrowi sprawiedliwości na forum we Francji w 2011 roku; minister miał powiedzieć, że Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, nie dojdzie do władzy, nawet jeśli wygra wybory.

Biały Dom ostro zareagował na formułowane przez Erdogana oskarżenia nazywając je _ agresywnymi, bezpodstawnymi i fałszywymi _.

Z kolei Erdogan oświadczył dzisiaj, że komunikat Białego Domu jest _ przygnębiający _ i dodał, że stosunek USA do jednego z sojuszników z NATO jest _ niewłaściwy _.

Erdogan, który stoi na czele umiarkowanie islamistycznej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), zdecydowanie popierał Mursiego jako demokratycznie wybranego przywódcę Egiptu. Zdecydowanie krytykuje obalenie Mursiego, który został odsunięty od władzy przez wojsko na początku lipca.

Dla nowych władz Egiptu oświadczenie Erdogana w sprawie roli Izraela _ nie ma oparcia w faktach _ - pisze AFP i dodaje, że nonsensownym nazwał je przedstawiciel władz izraelskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja namawia do działań po ataku w Syrii Turcja zaapelowała dzisiaj do Rady Bezpieczeństwa ONZ o podjęcie konkretnych działań po śmiercionośnym ataku w Syrii, w którym, jak wiele na to wskazuje, użyto broni chemicznej.
Turcja pewna: w Syrii użyto broni chemicznej W rozmowie telefonicznej z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem szef tureckiej dyplomacji wezwał do niezwłocznego wszczęcia śledztwa w tej sprawie.
To Izrael stoi za obaleniem prezydenta Egiptu? Tak uważa premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, a przywódca koalicyjnej partii w izraelskim gabinecie Awigdor Lieberman, ostro mu odpowiada: to retoryka Goebbelsa.
Tagi: usa, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz