Notowania

Euro i polityka rodzinna w planach prezydenta

Strategia polityki rodzinnej i plan ws. integracji ze strefą euro - to niektóre z nowych inicjatyw prezydenta. W sprawach zagranicznych spodziewane jest m.in. ożywienie współpracy w Trójkącie Weimarskim i poprawa relacji z Litwą - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

Strategia polityki rodzinnej i plan ws. integracji ze strefą euro - to nieoficjalnie niektóre z nowych inicjatyw prezydenta. W sprawach zagranicznych spodziewane jest m.in. ożywienie współpracy w Trójkącie Weimarskim i poprawa relacji z Litwą.

Wśród planów drugą połowę kadencji źródła z otoczenia prezydenta wymieniają m.in. próbę stworzenia strategii polityki rodzinnej. Chodzi o to - jak podkreślają - by odejść od praktyki podejmowania decyzji w tej dziedzinie w oderwaniu od całościowej strategii. Strategia skupi się na trzech obszarach - zwiększeniu dzietności, odpowiedzialnym rodzicielstwie i dobrym dzieciństwie.

Prace w Kancelarii toczyć się mają także wokół kwestii utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez jej reformy, a także promocję polskich przedsiębiorstw na świecie, także w tzw. nowych centrach wzrostu.

Ważnym tematem w działalności prezydenta będzie kwestia strefy euro. Komorowski planuje konsultacje z koalicją i opozycją ws. planu działania zakładającego, że decyzja ws. wejścia Polski do strefy euro zapadłaby w 2015 r. po wyborach prezydenckich i parlamentarnych; wcześniej mielibyśmy spełnić niezbędne kryteria.

Za jeden z sukcesów pierwszej połowy kadencji Komorowski uważa m.in. to, że udało się zachęcić rząd do reformy systemu emerytalnego. W ocenie prezydenta zbliża się moment, kiedy będzie można myśleć o pogłębieniu tej reformy w paru ważnych obszarach - podają źródła. Jak dodają, prezydent podkreśla też wagę rozpoczętej już reformy dowodzenia, a także wojskowego szkolnictwa wyższego.

W swojej działalności Komorowski chce też odwoływać się do nowoczesnego patriotyzmu m.in. poprzez nowe podejście do narodowych świąt i rocznic. Obok marszu _ Razem dla Niepodległej _, który organizowany ma być corocznie 11 listopada, prezydent chce, by _ świętem polskiego optymizmu, satysfakcji _ stał się 4 czerwca.

W kwestiach zagranicznych prezydent na pierwszy plan swojej działalności wysuwa politykę dobrego sąsiedztwa - podkreślają źródła. W ich ocenie w ostatnim czasie nastąpiło _ pokonanie bariery _ w budowaniu dobrych relacji z Rosją, a urząd prezydenta włączył się w próbę budowania pojednania z tym krajem.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/99/m258403.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sondaz;poparcia;cbos;70;proc;badanych;pozytywnie;ocenia;prezydenta,68,0,1234756.html) *Coraz więcej z nas dobrze ocenia polityków * Zaskakujący wynik. Rośnie poparcie dla prezydenta, Sejmu i Senatu. Ważnym podmiotem w sprawach zagranicznych dla Komorowskiego pozostaje Ukraina, w tej chwili - podają źródła w Kancelarii - bardzo trudno jest przesądzić, jak dalej potoczą się losy dalszej integracji tego kraju z UE. Umowa stowarzyszeniowa między UE a Ukrainą pozostaje nadal niepodpisana.

Według źródeł w otoczeniu prezydenta istotną sprawą w tej kwestii jest to, czy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi uda się zrealizować swój plan i wprowadzić Ukrainę do Unii Celnej, którą Rosja tworzy z Białorusią i Kazachstanem.

Prezydent - podają źródła - dostrzega też _ sporo trudności _ w relacjach polsko-litewskich, ale tu - według tych źródeł - widać możliwość pozytywnej zmiany w związku z niedawnymi wyborami na Litwie. Nowy rząd Litwy od początku deklaruje wolę poprawy stosunków polsko-litewskich i rozwiązanie konkretnych problemów Polaków na Litwie. Bronisław Komorowski 16 lutego w Wilnie będzie uczestniczył w uroczystościach 95. rocznicy odrodzenia państwa litewskiego.

W najbliższym czasie spodziewane jest także _ realne _ wzmocnienie Trójkąta Weimarskiego, jako forum aktywnej współpracy między Polską, Niemcami a Francją. Trójkąt istnieje od 1991 r., a jego pierwotnym celem było wsparcie przez Niemcy i Francję wejścia Polski do UE.

W drugiej połowie kadencji celem kluczowych wizyt zagranicznych prezydenta mają być tzw. nowe centra wzrostu, ponieważ w ocenie Kancelarii Prezydenta zacieśnienie współpracy z Chinami, Indiami, Turcją czy wybranymi krajami Afryki to ogromna szansa na rozwój polskiej gospodarki.

W kwestiach obronności Komorowski opowiada się za dalszą modernizacją techniczną armii i zamierza stać na straży stabilnego finansowania tego procesu. W sferze zainteresowania prezydenta znajdą się też zmiany w ustawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - prace nad tą kwestią w Kancelarii zmierzają do zwiększenia skuteczności i sprawności sądowej kontroli administracji publicznej.

W 2013 r. - wynika z nieoficjalnych informacji - Kancelaria przedstawi rekomendacje w kwestii zwiększenia dostępności do fachowej pomocy prawnej dla osób niezamożnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent: strefa euro się uzdrawia Prezydent wyraził radość, że w ostatnim czasie udało się podjąć szereg decyzji, aby euro wzmocniło swoją rolę jako czynnik wzrostu gospodarczego i stabilności w UE.
Bronisław Komorowski gorącym zwolennikiem euro Doradca prezydenta: _ realną datą przystąpienia do unii walutowej jest... _. Zobacz, co o wejściu do Eurolandu mówią inni politycy.
Prezydent otwiera wystawę w Pałacu Na ekspozycji w Pałacu Prezydenckim można zobaczyć prace z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Tagi: prezydentura komorowskiego, prezydent, euro, polityka rodzinna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz