Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eurogrupa radzi o kryzysie w strefie i problemach Grecji

0
Podziel się:

Oli Rehn ma poinformować o przebiegu misji ekspertów analizujących sytuację Grecji.

Eurogrupa radzi o kryzysie w strefie i problemach Grecji
(ec.europa.eu)

Ministrowie finansów Eurogrupy mają dziś rozmawiać w Luksemburgu o kryzysie w strefie euro i pomocy dla Grecji, stojącej na skraju bankructwa. Do Aten powróciła w ubiegłym tygodniu misja międzynarodowych ekspertów, by ocenić wprowadzane oszczędności i zatwierdzić warunki wypłaty kolejnej transzy pożyczki.

O przebiegu misji ekspertów ma poinformować komisarz do spraw gospodarczych Oli Rehn (na zdj.). Pozytywny raport jest konieczny, by eurogrupa zgodziła się na przyznanie Atenom pomocy w wysokości 8 miliardów euro. Grecja potrzebuje ich do połowy miesiąca, bo wtedy skończą się jej pieniądze na bieżące wydatki.

Od kilku miesięcy mówi się jednak, że kolejne zastrzyki finansowe nic nie dadzą, a jedynym wyjściem z sytuacji jest kontrolowane bankructwo Grecji i częściowe umorzenie jej długów.

To oznaczałoby stratę głównie stratę francuskich i niemieckich banków, które mają greckie obligacje. Istnieją też obawy o efekt domina, czyli problemy kolejnych krajów i - co się z tym wiąże - zapaść na rynkach finansowych. Wyjściem z sytuacji ma być zwiększenie funduszu dla bankrutów do 2 bilionów euro.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

O kryzysie w Grecji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t142062.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;wciaz;bez;pomocy;najpierw;ciecia,217,0,857305.html) Grecja wciąż bez pomocy. Najpierw cięcia Kraje strefy euro naciskają na Grecję, by wreszcie zaczęła wprowadzać w kraju duże oszczędności. Na ulicach protesty, coraz więcej pracowników strajkuje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;chce;stabilnej;eurozony,233,0,857321.html) Rostowski chce stabilnej eurozony Minister finansów podtrzymał deklarację, że Polska będzie uczestniczyć w pomocy dla Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t157391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;nie;osiagnie;celow;od;ktorych;zalezna;pomoc,217,0,924377.html) Grecy zawiedli. Od tego zależała kolejna transza Deficyt w tym roku wyniesie 8,5 proc. PKB zamiast zakładanych 7,6 proc.
KOMENTARZE
(0)