Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euroland będzie miał wspólną reprezentację w MFW?

0
Podziel się:

W Unii Europejskiej od dawna trwa debata o reprezentacji eurolandu w MFW.

Euroland będzie miał wspólną reprezentację w MFW?
(PAP/EPA)

**Komisja Europejska, w ramach pakietu wzmacniającego zarządzanie gospodarcze strefy euro, ma zaproponować, by euroland posiadał osobną, wspólną reprezentację w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Wbrew zapowiedziom propozycja nie będzie jednak gotowa do dzisiaj i zostanie przyjęta w grudniu.

Strefa euro musi _ mówić jednym głosem na forach międzynarodowych _, by nie ryzykować utraty wiarygodności - mówił na początku listopada przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso w Berlinie. Dlatego - dodał - potrzebna jest _ silna i sprawna reprezentacja strefy euro na zewnątrz _, _ na międzynarodowych forach i w instytucjach takich jak G20 czy MFW _ - powiedział.

KE wstępnie zapowiadała, że decyzja będzie przyjęta dzisiaj przez kolegium, wraz z całym pakietem wzmacniającym zarządzanie gospodarczego eurolandu. PAP dowiedziała się jednak wczoraj wieczorem, że _ propozycja nie jest gotowa _ i _ będzie przyjęta do końca roku _.

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański
Dzisiaj Komisja Europejska przyjmie natomiast m.in. propozycję wzmocnienia jej nadzoru nad budżetami narodowymi krajów objętych pomocą z funduszu ratunkowego strefy euro oraz procedurą nadmiernego deficytu. KE byłaby uprawniona do otrzymywania planów budżetowych, a nawet odsyłania ich do drugiego czytania - jeśli odbiegają od rekomendacji UE - czy zgłaszania poprawek.

Ponadto KE ma zaprezentować Zieloną Księgę w sprawie tzw. euroobligacji. W dokumencie zostaną przedstawione trzy wersje emisji wspólnych obligacji strefy euro (obligacje stabilizacyjne). Część z opcji będzie zakładać zmiany traktatowe, a inne nie.

W UE od dawna trwa debata o reprezentacji eurolandu w MFW, do którego należy 187 państw. Decyzje o polityce kredytowej podejmowane są przez Radę Wykonawczą, w której skład wchodzi 24 dyrektorów wykonawczych oraz dyrektor generalny MFW, będący jednocześnie szefem Rady. Tylko kilka największych krajów wpłacających najwyższe składki do MFW posiada w Radzie Wykonawczej stałych dyrektorów, pozostałe kraje są pogrupowane i reprezentowane przez dyrektorów wybieranych na dwuletnią kadencję. Gdyby strefa euro otrzymała stałe miejsce, jednocześnie redukując liczbę miejsc kontrolowanych przez poszczególne kraje UE - to niewykluczone, że otrzymałaby prawo weta, jakim dziś dysponują w MFW tylko USA.

Czytaj o problemach Unii Europejskiej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wbrew;merkel;komisja;europejska;przedstawi;trzy;wersje;euroobligacji,212,0,971476.html) Wbrew Merkel, chcą tak ratować euroland Komisja Europejska przedstawi trzy warianty wspólnych, stabilizacyjnych obligacji. Ich zwolennicy mówią, że to jedyny ratunek na szybkie wyjście z kryzysu zadłużenia eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t128718.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wielka;brytania;opusci;unie;europejska,104,0,970600.html) Wielka Brytania opuści Unię Europejską? Takie wizje snuje znany historyk z Uniwersytetu Harvarda. Jego zdaniem strefa euro jednak przetrwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zmiany;w;strukturach;unii;europejskiej;pomoga;strefie;euro,143,0,967823.html) Szykują się duże zmiany. Pomogą strefie euro? Kadencja obecnego szefa eurogrupy kończy się 1 czerwca 2012 roku. UE rozważa sformalizowanie tego stanowiska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)