Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europa odrabia straty, Polska również na plusie

0
Podziel się:

Sprzedaż rośnie. Eksperci twierdzą, że możliwe są nawet dwucyfrowe wzrosty.

Europa odrabia straty, Polska również na plusie
(IPON-BONESS/SIPA/EAST NEWS)
bEEeykbV

Wrzesień, europejski rynek samochodowy zakończył na ponad 5-procentowym plusie - tak wynika z najnowszych danych ACEA, Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów. W Polsce wrzesień był trzecim miesiącem z kolei, w którym zanotowano wzrost sprzedaży osobówek.

W ciągu trzech kwartałów br. w krajach członkowskich UE zostało zarejestrowanych 9 mln nowych samochodów osobowych ( - 4 proc.r/r). W Polsce natomiast wrzesień był trzecim miesiącem z kolei, w którym odnotowano wzrost sprzedaży osobówek. Zdaniem przedstawicieli Exact Systems, firmy kontrolującej części motoryzacyjne, w ostatnim kwartale br. ten trend będzie kontynuowany.

_ - Widzę coraz więcej powodów do optymizmu. W Polsce we wrześniu zarejestrowaliśmy 21,6 tys. samochodów osobowych, czyli o prawie 15 proc. więcej niż rok temu, a biorąc pod uwagę trzy kwartały, jesteśmy na ponad 3 proc. plusie r/r. Choć wyniki sprzedaży i rejestracji wciąż są lekko zawyżane przez zjawisko reeksportu, to na tle całej Unii Europejskiej prezentujemy się przyzwoicie. W ostatnim kwartale tego roku powinno być jeszcze lepiej, bo jest to okres uruchamianych przez dealerów samochodowych promocji cenowych i wyprzedaży roczników - _mówi Paweł Gos, prezes zarządu Exact Systems, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

bEEeykbX

Cztery strony świata

Chiny, USA, UE, Rosja to cztery regiony, w których sprzedaż aut wygląda zupełnie inaczej. Liderem pozostają Chiny, które w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku sprzedały prawie 13 mln samochodów osobowych i wypracowały 7 proc. dynamikę r/r. W samym wrześniu ze sprzedażą na poziomie 1,6 mln osiągnęły 21 proc. wzrost r/r. Bardzo dobrze radzi sobie druga potęga motoryzacyjna, czyli Stany Zjednoczone. Choć we wrześniu zanotowały pierwszy spadek od ponad dwóch lat (1,1 mln sprzedanych samochodów i -4,2 proc. r/r), to po trzech kwartałach i tak mogą pochwalić się imponującym 8 proc. wzrostem r/r (11,7 mln zarejestrowanych samochodów).

Na czerwono rysuje nam się natomiast mapa rosyjskiego rynku aut. Zarówno we wrześniu jak
i trzech kwartałach br. sprzedano tam mniej samochodów niż w analogicznych okresach ubiegłego roku (odpowiednio -5 proc. i -7 proc. r/r).

W Unii Europejskiej widać lekkie odbicie

W pierwszym powakacyjnym miesiącu mieliśmy do czynienia z wzrostem na poziomie 5,4 proc. (ponad 1,1 mln sprzedanych aut osobowych). Choć po dziewięciu miesiącach mapa sprzedaży i rejestracji pozostaje czerwona (4 proc. spadek r/r), to powoli zaczynamy odrabiać straty. Do głównych rynków, które we wrześniu odnotowały wzrosty należą Francja (+3,4 proc.), Hiszpania (+28,5 proc.) i Wielka Brytania (+12 proc.). Spadki widzimy w Niemczech (-1,2 proc.) oraz Włoszech (-2,9 proc.).

bEEeykcd

Wielka Brytania jest jedynym krajem europejskim, który od kilkunastu miesięcy może pochwalić się comiesięcznym wzrostem sprzedaży. _ - Spodziewamy się, że ten kraj pozostanie „zieloną wyspą" przynajmniej do końca roku i zakończy cały rok na ponad 12 proc. plusie - _ mówi Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju i sprzedaży w Exact Systems._ Sama Europa jest już na dnie spadków, więc zgodnie z prawidłami ekonomii przed nami odbicie. Może jeszcze nie tak dynamiczne, ale z pewnością będziemy mieć do czynienia ze zmniejszeniem się różnic r/r - _dodaje Opala.

Nawet 11 proc. wzrostu jest możliwe

Podtrzymujemy zdanie na temat wzrostu rejestracji nowych pojazdów w Polsce w całym 2013 r. _ - Zapotrzebowanie na części i komponenty do samochodów oraz zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym powoli rośnie, a w ślad za tym powinniśmy obserwować większą pewność konsumentów i wzrost popytu wśród klientów instytucjonalnych. Liczba 290 tys. nowych rejestracji w tym roku, co da nam 11 proc. r/r, wydaje się możliwa - _ocenia Paweł Gos.

Exact Systems Sp. z o.o. działa od 2004 r. i jest obecnie czołowym dostawcą rozwiązań
w zakresie kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej.

bEEeykce

Czytaj więcej w Money.pl

bEEeykcy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)