Notowania

Przejdź na
praca
01.06.2018 09:31

Tylko kilka krajów z niższym bezrobociem od Polski. Nowe dane Eurostatu

Najnowsze statystyki europejskiego urzędu statystycznego pokazują, że bez pracy jest zaledwie 3,8 proc. Polaków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LUKASZ SZELAG/REPORTER/EAST NEWS)
Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza.

Najnowsze dane europejskiego urzędu statystycznego pokazują, że bez pracy jest zaledwie 3,8 proc. Polaków. To znacznie mniej niż podaje nasz GUS. Polskie wyliczenia wskazują, że bezrobocie przekracza 6 proc.

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w kwietniu 3,8 proc. To oznacza poprawę wobec marca, gdy bez pracy było 3,9 proc. obywateli - podał Eurostat. Jeszcze większy progres widać w skali roku. W kwietniu 2017 r. bezrobocie było na poziomie 5,2 proc.

Analogiczne spadki widać w statystykach GUS, ale ich analiza nie przynosi już tak optymistycznych wniosków. Nasz urząd wylicza bezrobocie na 6,3 proc. Odnotowuje nieco ponad milion osób bez pracy, podczas gdy Eurostat wylicza zaledwie 657 tys.

Gigantyczna różnica na prawie 400 tys. wynika z metodologii, jaką stosują urzędy w Polsce i Europie. GUS zbiera dane z urzędów pracy na temat osób, które są w danym momencie zarejestrowane jako bezrobotne.

Z kolei Eurostat opiera się na regularnych badaniach ankietowych, a za bezrobotne uznaje tylko osoby w wieku 15-74 lat, zdolne podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Do tego aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni.

Ich nie cieszy niskie bezrobocie. Brakuje rąk do pracy

Eksperci zwracają uwagę na poważną wadę metodyki liczenia bezrobocia w Polsce - fikcyjne rejestracje bezrobotnych w urzędach pracy, które w poważnym stopniu zniekształcają prawdziwy obraz polskiego rynku pracy. Wiele osób rejestruje się tylko dla ubezpieczenia czy różnego rodzaju świadczeń i dotacji, a pracują na czarno lub wcale nie zamierzają pracować.

Z drugiej strony istotną wadą metodyki Eurostatu jest bardzo duże uogólnienie oraz deklaratywny charakter informacji przekazywanych przez badanych.

Bardzo ważną cechą danych Eurostatu jest porównywalność. Można w prosty sposób odnieść sytuację rynku pracy w Polsce z innymi krajami UE. Okazuje się, że w całej UE stopa bezrobocia w kwietniu była na poziomie 7,1 proc. Jeszcze gorzej jest, jeśli weźmiemy tylko kraje strefy euro. Tam bez pracy jest ciągle 8,5 proc. obywateli.

W Hiszpanii bezrobocie sięga prawie 16 proc., we Włoszech przekracza 11 proc., a we Francji wynosi 9,2 proc. Według unijnych statystyk lepsza sytuacja na rynku pracy w kwietniu była tylko w kilku krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, eurostat, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2018

xyPraca to się zaczyna od 3000 netto. Wszystko poniżej jest niewolnictwem.

01-06-2018

ZK590Polacy z kraju o tak niskim bezrobociu pracują w Hiszpanii, Włoszech gdzie bezrobocie jest 3x wyższe.

01-06-2018

egonzlikwidować Urzędy Pracy.

Rozwiń komentarze (54)