Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Niemal 100 mln zł na rozwój polskiej fabryki broni. Przed wojną wytwarzała legendarne pistolety

9
Podziel się:

Proces zwiększania mocy produkcyjnych Fabryki Broni "Łucznik" będzie kosztował ponad 90 mln zł. Większość tej kwoty pochodzi z kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Karabinki systemu MSBS mają zmienić polską armię
Karabinki systemu MSBS mają zmienić polską armię (Remigiusz Wilk/wiki/cc3.0)

Radomska Fabryka Broni "Łucznik" musi w krótkim czasie znacząco zwiększyć swoje moce produkcyjne w związku z kolejnymi kontraktami na dostawy uzbrojenia dla polskiej armii. Pierwsze z podpisanych umów opiewają na sumę ponad 50 mln zł. Większość z zamówionych w ich ramach maszyn powinno znaleźć się w Radomiu przed końcem czerwca przyszłego roku.

Zobacz także: Zobacz też, jak wg MON ma wyglądać wojsko idealne:

Najwięcej na modernizacji fabryki zarobi niemieckie przedsiębiorstwo GROB Werke GmbH &Co KG. Za 14 urządzeń otrzyma 30 mln zł. Środki na rozwój państwowego producenta broni pochodzą przede wszystkim z Banku Gospodarstwa Krajowego. Umowa kredytowa opiewa na 81,4 mln zł, a wszystkie planowane inwestycją pochłoną łącznie niemal 90,5 mln zł.

Kontrakt na karabinki "Grot"

Proces inwestycyjny wynika przede wszystkim z kontraktu na produkcję 50 tys. karabinków Grot dla Wojska Polskiego. Ostatnia sztuka ma trafić w ręce żołnierzy w 2020 r. Z tego powodu poza rozwojem zdolności produkcyjnych, radomska fabryka znacząca zwiększa także zatrudnienie.

Fabryka Broni "Łucznik" powstała w 1922 r. To tam przed wojną produkowano m.in. karabiny Mauser oraz pistolety Vis. Obecnie poza karabinkami MSBS Grot, radomski zakład produkuje także karabinki Beryl.

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(9)
Jan s.
5 lata temu
Od kiedy SĄ ujawniane takie sprawy Przecież to jest tajemnica PANSTWOWA Ale cóż obecny rzad wszystko sprzeda aby ratować nieralny budżet Niszcząc nasz KRAJ i NARÓD
Paweliszek
5 lata temu
Sam chetnie kupilbym MSBS-a ale nikt poważnie w Polsce o rynku cywilnym nie myśli.A np. Tarnowskie Zakłady Zbrojeniowe myślą tylko ceny z kosmosu mają, a to smutne bo o Polakach w pierwszej kolejności powinno się myśleć.
Jan
5 lata temu
Na lotnisku maja sporo wypoczętych pracowników, niech pożyczą. Co za różnica gdzie pracują, pieniądze i tak od nas. Tak przy okazji zapytam, ktoś siedzi za tą beznadziejna inwestycje budowy lotniska we wsi? Pytanie retoryczne. Raczej powinienem zapytać czy ktoś z tych ludzi odpowiedzialnych za budowę lotniska, zarabia obecnie mniej niż 20 tys/miesiąc ? Gdzie są dziennikarze???
Marcin
5 lata temu
Życie takich maszyn to 50 a czasami nawet 100 lat, trudno wiec oczekiwać aby ich całkowita amortyzacja zamknęła się w 3 latach. w fabrykach broni w USA co niektóre urządzenia pochodzą jeszcze z przed I wojny światowej. Inwestowanie w park przemysłowy to bardzo dobry kierunek oczywiście musi on być wykorzystany ...
mmms
5 lata temu
Wychodzi 1800 na jeden karabin. A to sam kredyt. Dodając koszty pracy itp itd to koszt wytworzenia 1 msbsa wyjdzie pewnie ze 3-4 tysiące. Po kontrakcie dla wojska nikt nic od nich nie kupi bo nie mają żadnej oferty a rynku cywilnego u nas nie ma. Czyli lucznik pozostałe nierentowny jak nie wiem co. Masakra.