Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Miliarder wyprowadza Farmacol z giełdy. Przymusowy wykup akcji

7
Podziel się:

Andrzej Olszewski ogłosił przymusowy wykup akcji Farmacolu. Oznacza to wyprowadzenie spółki z giełdy po osiemnastu latach notowań. Płaci 52 zł za akcję. To kolejna ważna spółka, która opuszcza GPW.

Miliarder wyprowadza Farmacol z giełdy. Przymusowy wykup akcji
(ANDRZEJ WAWOK/REPORTER / East News)

Po ubiegłotygodniowej decyzji właścicieli InPostu i Integera o wycofaniu spółek z giełdy w poniedziałek podano informację o kolejnym takim kroku. Tym razem chodzi o akcje dużej hurtowni leków - Farmacolu. Te były notowane na warszawskiej giełdzie od 1999 roku.

Andrzej Olszewski, główny udziałowiec spółki chce skupić 2 214 296 akcji spółki, stanowiących 9,46 proc. akcji i 7,05 proc. ogólnej głosów na walnym zgromadzeniu.

Cena przymusowego wykupu to 52 zł za akcję. Tyle samo Olszewski do spółki z rodziną i firmą Nasza Apteka (pośrednio zależną od Olszewskiego) płacił pod koniec listopada w wezwaniu na akcje, zapowiadając już wtedy, że w planach jest opuszczenie giełdy. Zwiększył wtedy udział w głosach z 66 proc. do 93 proc.

Giełda zawiesiła w związku z tym notowania Farmacolu.

Dzień rozpoczęcia przymusowego wykupu to 27 lutego, a sam dzień wykupu to 6 marca 2017 r. Farmacol podał, że jedynym podmiotem, który zamierza nabyć akcje na podstawie niniejszego przymusowego wykupu jest Nasza Apteka, spółka zależna od Prometeusz SPV 1 Sp. z o.o., która należy do Olszewskiego.

Kapitał zakładowy Farmacolu wynosi 23 400 000,00 zł oraz dzieli się na 23 400 000 akcji.

Olszewski zajmował razem ze swoją żoną Zytą rok temu 44. na liście najbogatszych Polaków Forbesa, ale od tego czasu jego majątek urósł. 90,5 proc. posiadanych akcji Farmacolu ma teraz wartość prawie 1,1 mld zł.

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku był zastępcą dyrektora Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit w Lędzinach. W 1990 r. z żoną, która prowadziła aptekę, założył Hurtownię Farmaceutyczną Farmacol, która dziewięć lat później weszła na giełdę i przejmowała udziały w Cefarmach w Kielcach, Wrocławiu, Szczecinie i Warszawie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
swqds
7 lat temu
uklad uklad i uklad
kolec
7 lat temu
Przymusowy wykup to też niezła granda. Przeważnie akcjonariusze na tym tracą, gdyż przeprowadzany jest w bessie lub po zaniżeniu kursu spółki. Możliwy jest ładny przekręt w świetle prawa.
kks
7 lat temu
NIech się wynosi - to jest najgorsza hurtownia farmaceutyczna w Polsce.
kluch
7 lat temu
Przy tych rzadach wiekszosc spolek wyjdzie z gieldy. Zaczelo sie reczne sterowanie, blokowanie, wyhamowywanie. Wszystko jest podejrzane. Zostanie w koncu tylko WIG-20, tam, gdzie rzad powsadzal swoich polglowkow bez wyksztalcenia i doswiadczenia i raz na miesiac, dwa wymienia prezesow, czlonkow, aby wydoic a inwestorzy czekaja na dywidendy.
ja
7 lat temu
Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Powinno się więc ryzykiem zarządzać i inwestować wg ścisłych zasad, które uchronią nas przed popełnianiem głupich błędów. Dlatego właśnie powstała książka „Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie”. Trudno zarobić na spadającej giełdzie, ale dzięki temu systemowi nie odnotowałem strat, choć ostatnio ładnie system daje zarobić – jakieś 20% w ostatnie pół roku.