Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fed winduje giełdy na nowe rekordy

0
Podziel się:

Amerykański bank centralny piąty raz z rzędu pomniejszył program luzowania ilościowego. Na reakcję nie trzeba było długo czekać.

Janet Yellen wprawiła rynki w świetne nastroje
Janet Yellen wprawiła rynki w świetne nastroje (EPA/JIM LO SCALZO/PAP)

Choć dzisiejsze komunikaty Fed nie były wielkim zaskoczeniem dla rynków, nie przeszkodziły amerykańskim inwestorom w solidnych wzrostach i pobiciu kolejnych rekordów na indeksach giełdowych.

Najważniejsze indeksy na Wall Street kończą dzień na sporych plusach - S&P zyskał około 0,8 proc., przemysłowy Dow Jones około 0,6 proc., podobnie technologiczny Nasdaq. Tym samym amerykańska giełda osiągnęła nowe rekordy wszech czasów.

Dzisiejszy wieczór obfitował w arcyważne dane publikowane przez amerykański bank centralny. O godzinie 20:00 polskiego czasu rynki finansowe poznały decyzję w sprawie polityki monetarnej Fed wraz z informacją na temat dalszego cięcia programu luzowania ilościowego oraz prognozy makroekonomiczne dla amerykańskiej gospodarki. Ogólna wymowa opublikowanych danych była stosunkowo neutralna i nie przyczyniła się do większej zmienności na rynku walutowym i rynku złota podczas gdy amerykańskie indeksy giełdowe umocniły się o 0,6-0,8 proc.

Zgodnie z oczekiwaniami, amerykański bank centralny zmniejszył program luzowania ilościowego o kolejne 10 mld USD do 35 mld USD miesięcznie i pozostawił stopy procentowe na tym samym poziomie. Najważniejszym elementem dzisiejszego komunikatu Fed był tzw. dot-chart pokazujący oczekiwania poszczególnych członków FOMC względem wysokości stóp procentowych na koniec poszczególnych okresów. Dzisiejszy wykres kropkowy pokazuje, że na koniec 2015 roku członkowie FOMC widzą poziom stóp procentowych w USA w okolicach 1 proc.-1,25 proc. (w marcu konsensus ten wynosił procent).

Kolejnym elementem komunikatu Fed był zbiór prognoz makroekonomicznych dla amerykańskiej gospodarki. Mocno obniżono prognozę wzrostu PKB w 2014 roku, który ma wynieść 2,1 proc.-2,3 proc. - obniżka ta była jednak oczekiwana i wynikała z ciężkiego pierwszego kwartału, który odczuł piętno trudnych warunków pogodowych. Względem marcowych projekcji doszło do delikatnej poprawy prognoz bezrobocia oraz inflacji.

Wszystkie te informacje oraz późniejsza konferencja Janet Yellen miały dość neutralny wymiar i nie przyczyniły się do większej zmienności na rynkach finansowych. Niemniej jednak, warto podkreślić, że dzisiejsze komunikaty banku centralnego są kolejnym potwierdzeniem bardzo dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki, co w długim terminie przekłada się na solidne podstawy do kontynuacji hossy na rynkach akcyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)