Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
18.07.2018 11:09

Skarbówka wzięła się za Ferro. Prawie 30 mln zł zaległości podatkowej

Jeden z najbardziej solidnych płatników dywidendy wśród spółek giełdowych, okazuje się, że zalega z podatkiem. Urząd skarbowy wydał decyzję, w której żąda z odsetkami razem 28 mln zł. Sprawa jest sprzed sześciu lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ferro / materiały prasowe)
Prezes Ferro Aneta Raczek będzie musiała poszukać pieniędzy, jeśli decyzja urzędu skarbowego okaże się prawidłowa

Jeden z najbardziej solidnych płatników dywidendy wśród spółek giełdowych, zalega z podatkiem. Urząd skarbowy wydał decyzję, w której żąda z odsetkami razem 28 mln zł. Sprawa jest sprzed sześciu lat.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego wydał decyzję, z której wynika, iż w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 r. nastąpiło zaniżenie przez Ferro zobowiązania podatkowego w kwocie 19,3 zł. Do tego doliczono jeszcze odsetki 8,8 mln zł i w ten sposób do zapłaty byłoby łącznie 28,1 mln zł.

"Byłoby", jeśli odwołanie nie przyniesie żadnego efektu. A spółka będzie odwoływać się od decyzji do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Akcje spółki zareagowały 3,6-procentowym spadkiem w środę do 13,50 zł. Jeszcze na początku czerwca notowana była powyżej 18 zł.

Zobacz też: Zbigniew Gryglas: PO już w 2010 roku wiedziała o wyłudzaniu VAT-u

Wszystko to pochodna inwestycji w Czechach. Decyzja urzędu skarbowego wynika z zakwestionowania przez organy podatkowe działań spółki, związanych z przejęciem w 2011 r. czeskiej Novaservis a.s. Ta spółka jest liderem na czeskim rynku oraz drugim graczem na słowackim rynku armatury sanitarnej i instalacyjnej.

Ferro wskazuje, że decyzja została wydana po przeprowadzeniu w spółce kontroli celno-skarbowej.

Zarząd spółki na czele z Anetą Raczek nie zgadza się z argumentacją przedstawioną w decyzji i "zamierza podjąć wszelkie przewidziane przepisami prawa kroki w celu ochrony interesu spółki oraz jej akcjonariuszy" - podano w komunikacie.

Dywidendy jednak nie będzie?

Wypłata ponad 28 mln zł to dla spółki nie będzie prosta sprawa. W ub. roku miała na poziomie skonsolidowanym 11,1 mln zł zysku netto. Z tej kwoty ma wypłacić w październiku 7,4 mln zł dywidendy, co ustalili akcjonariusze na walnym zgromadzeniu pod koniec czerwca.

W nowych okolicznościach akcjonariusze będą musieli się zastanowić, czy uchwały nie trzeba będzie anulować.

W ubiegłych latach Ferro była dość solidnym płatnikiem dla swoich akcjonariuszy. Od 2012 do 2017 roku przelała na ich konta 95 mln zł z 133 mln zł zysku netto. W bieżącym roku wypłata miała być najniższa od 2013 roku.

Ferro to jeden z największych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej producentów i dystrybutorów techniki sanitarnej, instalacyjnej i grzewczej. Ferro jest notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy od 2010 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, fro, ferro, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-07-2018

podejrzliwyKtoś nie lubi konkurencji... W ten sposób za niedługi czas wykosi się co bardziej znaczące polskie firmy. Dla kogo pracuje Izba Skarbowa w Małopolsce?

18-07-2018

zcxA w jakim celu US czekały aż urośnie taka kwota, czy to nie czasem celowe działanie, by wg nowej ustawy przejąć firmę.

18-07-2018

AVEPopełnili jakiś błąd. Nie wyświęcili ekspozycji kranów albo nie przekazali okrągłej sumki na muzeum JP 2 albo na geotermię.

Rozwiń komentarze (93)