Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Filar: Cięcie stóp będzie groźne dla euro w Polsce

0
Podziel się:

O spełnieniu kryterium z Maastricht zadecydują dzisiejsze stopy - uważa przedstawiciel RPP.

Filar: Cięcie stóp będzie groźne dla euro w Polsce
(PAP/Szymon Pulcyn)
bEKfaEad

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Filara cięcie stóp procentowych może opóźnić spełnienie przez Polskę kryterium inflacyjnego z Maastricht w latach 2010-2011.

- _ Nie można wykluczyć, że ustabilizowanie przez dłuższy okres aktualnego poziomu stopy procentowej także doprowadzi nas do sukcesu w latach 2010-11. Trudno jednak przesądzić, że z tą szansą na sukces dałoby się pogodzić dokonywanie dzisiaj obniżki stopy procentowej _ - napisał w artykule dla _ Gazety Wyborczej _ Filar.

- _ O spełnieniu kryterium z Maastricht za niespełna trzy lata zadecydują ukształtowany dzisiaj poziom stopy referencyjnej (6 proc.) i obecnie podejmowane decyzje (łącznie z zaniechaniem podwyżki stopy - mimo zgłoszonych wniosków - w sierpniu i wrześniu br.) _ - dodał.

bEKfaEaf

Filar zaznaczył także, że najbliższe kwartały pokażą spadek inflacji zarówno w Polsce, jak i Europie: - _ Tyle, że w Polsce, gdzie mocno wzrosła inflacja bazowa, spadek inflacji może być stosunkowo wolny _ - powiedział.

Natomiast w Europie, dodał Filar, może to być szybszy proces ze względu na stabilną inflację bazową oraz wyraźniejsze niż w Polsce spowolnienie gospodarcze.

Podkreślił także, że w trzech krajach o najniższej inflacji HICP, które wyznaczają wartość referencyjną, spadek inflacji może być szybszy niż w Polsce, co spowoduje trudność ze spełnieniem kryterium.

bEKfaEal

_ - Już niedługo wskaźniki w tych krajach - i w innych krajach o zbliżonej inflacji - mogą być znacząco niższe i w konsekwencji wartość referencyjna z dzisiejszych 4,2 proc. powędruje w dół, natomiast w Polsce wskaźnik może się utrzymać na poziomie zbliżonym do 4 proc. _ - uważa członek RPP.

_ - Przestaniemy więc spełniać kryterium - miejmy nadzieję, że tylko przejściowo - nie dlatego, że inflacja w Polsce będzie rosła, lecz dlatego, że będzie spadała zbyt wolno _ - przestrzegł.

bEKfaEaG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)